Bilindiği gibi 2015 yılında yapılan Toplu Sözleşme Mutabakatında belki de şimdiye kadar hiç olmadığı şekilde büyük kazanımlar elde edildi. Bu kazanımlarda payı olan herkesi öncelikle  tebrik etmek gerekir.

 

       Bu kazanımlardan biri de son birkaç yıldır hiç gündemden düşmeyen “Nöbet Görevi Ücreti” konusuydu.Zira tam anlamıyla bir angaryaya dönüşen nöbet görevi ,okullarda yöneticilerimizi,öğretmenlerimizi en çok yoran görevlerden biridir.

       Nöbet Görevi Ücreti Toplu Sözleşme Metninin “Eğitim,Örgün Eğitim Kurumlarında Ek Ders Ücreti” başlıklı  metnin 22.maddesinde şu şekilde düzenlenmiştir.

 

          Ancak buradaki en büyük sorun bizzat kurumun her şeyinden, her an sorumlu olan okul müdürlerini görmemezlikten gelmektir. Denilebilir ki “İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 44.maddesinde “Nöbet Görevi Verilecek Kişiler” listesinde tıpkı okul öncesi öğretmenleri gibi okul müdürleri de sayılmıyor” olarak gösterilebilir. Zaten yapılan bazı açıklamalarda bu konu gündeme geldiğinde “kanunda yeri yok” denildi.  Hangi mazaret,bahane ,gerekçe öne sürülürse sürülsün bu kesinlikle çok ama çok büyük bir adaletsizliği beraberinde getirmektedir.Zira bir okulda olan,biten her şeyden öncelikli olarak okul müdürü sorumludur.Okul müdürünün okulda meydana gelebilecek olumsuz bir olayda“haberim yoktu,nöbet görevim olmadığından sorumlu değilim vb.” ifadeleri şimdiye kadar hiçbir şekilde kabul görülmemiştir.Hatta zaman zaman yapılan toplantılarda,seminerlerde bir üst amirlerin giriş cümlesi şu şekildedir.” Sayın Müdürler,gökten bir cisim okul bahçesine düşse bunu havada tutup okula zarar vermemesini sağlamak dahi sizin görevinizdir.”

 

     Hal böyleyken “kanunda yeri yok” diye sabahtan akşama kadar okulda olan-biten her şeyden sorumlu olan okul müdürünü,müdür başyardımcısını bu ücretin dışında tutmak her şeyden önce büyük bir adaletsizliktir. Dahası mantıken hatalıdır,moral ve  motivasyon kırıcıdır.  

 

     Dileğimiz ay  sonu henüz gelmemişken ve  bu ücrette henüz tahakkuk ettirilmemişken tıpkı müdür yetkililikte olduğu gibi ilgili kurumlardan alınacak bir görüş ile bu ücretin müdür başyardımcısı ve müdürler için de geçerli olduğunu bir açıklama ile hayata geçirilmesidir.

                                                                                                                   17.01.2016

İbrahim KAYA
Kamuajans.com /
 ÖZEL HABER