Evliliğin en baş köşesinde bulunan ve büyük öneme sahip Nikah memuru olmak için neler yapılması gerektiği, şartlarının neler olduğu sıkça sorulan sorular arasındadır.

Evlenmek isteyen çiftlerin ilk başvuracağı yer olan evlendirme dairesinin ardından nikah, nikah memuru tarafından kıyılmaktadır. Nikah memuru olmak için gereken şartları sizler için araştırdık.

Minecraft Oyunu Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir? Minecraft Oyunu Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir?

Hayatlarını birleştirmek isteyen kadın, erkek çiftler için nikah şarttır. Bu nikahı resmiyete döken kişilere nikah memuru denir. Nikah, bir erkek ve bir kadının gerekli şartları sağlamaları halinde şahitler huzurunda evlilik yönündeki taleplerini resmen duyurmaları ve nikah memuru tarafından söz konusu kadın ve erkeğin bu isteğininin onaylanmasıdır.

Dünyada ve Ülkemizde hergün yüzlerce nikah kıyılıyor. Nikah kıyma yetkisi nikah memurundadır. Dolayısıyla nikah memuru olmak isteyenlerin sayısında artış yaşanmaktadır.

Şahitler huzurunda gerçekleşen çiftlerin nikah sürecini nikah memurları yönetir. Evliliğe adım atan çiftlerin nikahlarını kıyan nikah memurları nasıl bu işe sahip olabiliyorlar? Nikah memuru olma şartları nelerdir? Nikah memuru olmak için bazı şartlara haiz olmanız gerekiyor.

Şehirlerde nikah kıyma yetkisi belediye başkanlarında ve belediye başkanı tarafından yetkilendirilmiş belediye personellerindedir. Köylerde ise bu yetki köy muhtarına verilmiştir. Bunun yanı sıra Türk vatandaşı bir kadın ve erkeğin nikahları yurt dışında kıyılacak ise nikah o ülkenin resmi makamlarınca kıyılabilir ya da talep doğrultusunda Türk konsolosluğunda da nikah işlemleri tamamlanabilir.

Nasıl Nikah Memuru Olunur?

Nikah memurları yukarıda belirttiğimiz gibi belediye başkanlarının verdiği yetkilere dayanarak atama ile görevlerini gerçekleştirir. Devletin nikah memuru diye bir kadro tanımlaması bulunmamaktadır. KPSS’ye girip devlet memuru olduktan sonra belediye başkanınının yetkilendirmesiyle nikah memurluğu görevi yapılabilir.

Nikah memuru olabilmek için belirli kurs ve seminerlere katılmak gerekiyor. Bu kurs ve seminerleri başarıyla tamamlayanlar nikah kıyma görevini üstlenebiliyor.

Nikah memuru olabilmek için belli bazı şartları taşımak gerekir.

- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
- En az meslek yüksek okulundan mezun olmak,
- KPSS bünyesinde geçerli bir puan alarak belediyede belirli bir görevde bulunmak,
- Belediye başkanından yetki almış olmak,

Bu kriterleri taşıyan belediye memurları nikah memuru olmaya hak kazanır. Yeterli nüfusu olmayan ilçe veya uzak köyler için devlet memurları yerine bu görevi muhtarlar üstlenir. Belediyenin aldığı yetki doğrultusunda muhtarların gerçekleştirdiği nikahın, belediye başkanı ya da belediye meclisinde görev almış nikah memurlarının kıydığı nikahtan bir farkı yoktur.