Evlilik saygı ve sevgi çerçevesinde başlayan, kutsal bir kurumdur ve büyük sorumluluktur. Dolayısıyla nikah başvurusu yapılırken yapılacak işlemler titizlikle yürütülmelidir. Ailesinin ve sevdiklerinin şahitliğinde dünya evine girme planları yapan çiftler için resmi nikah sürecinde lazım olacak bilgiler haberimizde!

Mutlu bir yuva kurmak hayaliyle nilah işlemlerine başvuran çiftler, nikah için gerekli belgeleri hazırladıktan sonra nikah dairesinde sevdiklerinin huzurunda yeni bir hayata adım atarlar. Nikah iş ve işlemleri belediyeler tarafından yürütülmektedir.

Resmi nikah işlemleri Koronavirüs salgını dolayısıyla sıkı önlemler çerçevesinde devam etmektedir. Evlenecek çiftlerin resmi nikah hazırlığında neler yapması gerektiğini haberimizde açıkladık.

Resmi Nikah Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Nikah başvuruları belediyeler aracılığıyla alınmaktadır. Çiftlerden en az birinini ikamet ettiği veyaz izin belgesi aldığı ilçeye resmi nikah başvurusu yapılır.

1) Başvuru sonrası evraklar nikâh tarihine 1-6 ay kalana kadar teslim edilmelidir. Bu süre zarfında evraklar teslim edilmediği takdirde rezervasyon iptal edilir.

Asgari ücret 4. toplantı ne zaman, ayın kaçında? Asgari ücret ne zaman belli olacak, kaç toplantıda belli oluyor? Asgari ücret 4. toplantı ne zaman, ayın kaçında? Asgari ücret ne zaman belli olacak, kaç toplantıda belli oluyor?

2) İnternet üzerinden yapılan başvuru ve rezervasyon işleminin tamamlanabilmesi için başvuru evraklarının Nikâh Başvuru Adreslerine teslim edilmesi gerekmektedir.

3) Ödemesi tamamlanmamış hiçbir rezervasyon kaydı işleme alınmamaktadır.

Nikah Başvurusu, Nikah Belgeleri, KamuAjans.com

Resmi Nikah için Şartlar Nelerdir?

1) Bay ve bayan adaylar 16 yaşını doldurmadıkça evlenemez. Ancak Asliye Hukuk Mahkemesinden Evlenme İzin Kararıyla evlenebilir.

2) 17 yaşını doldurup 18 yaşından gün alan bay-bayan için müracaata anne ve babayla birlikte gelindiğinde anne ve babanın kimlik aslı ve fotokopileri gereklidir. Müracaata gelemeyen anne ve baba yerine NOTER’den alınacak Muvafakatname’yle çift adayları müracaatta bulunabilir.

3) Boşanmış veya dul olan bayanlar, boşanma ve ölüm tarihinden itibaren 10 ay süresince evlenemez. Ancak bu zaman zarfında evlenmek isteyenler, mahkemeden (Kesinleşmiş) İddet Müddeti Kararı getirecektir. Bu karar, yabancı vatandaşları da kapsamaktadır.

Nikah Başvurusu, Nikah Belgeleri, KamuAjans.com

Resmi Nikah için İstenen Belgeler Nelerdir?

Çiftlerden birinin o ilçe sınırları içinde ikameti esastır. 

1) Müracaat sırasında resimli ve bekâr yazılı nüfus cüzdanları asıl ve fotokopileri bulunmak zorundadır. (Ehliyet, Pasaport vb. Kimlik yerine geçen belgeler geçersizdir.)

2)  Vesikalık fotoğraf (6 Ay içinde çekilmiş olacaktır. Biometrik fotoğraf geçersizdir) Vesikalık fotoğraf sayısı ilçeden ilçeye değişiklik gösterebiliyor.

3) Evrak teslimi yapıldıktan sonra Evlenme Cüzdanı ücreti ödenecektir. 

4) Çiftlerin evlenmeye engel hastalığının bulunmadığını gösteren Sağlık Raporu Aile Hekimliğinden alınacaktır. Yapılan tahlil sonuçlarının Aile Hekimliğine onaylatılması zorunludur. 

- Evrakların geçerlilik süresi 6 ay'dır. 

- Evrak düzenlenme tarihi ile Nikah'ın kıyılacağı tarih arası için geçerlidir.

Nikah iş ve işlemleri ile ilgili tüm detayların yer aldığı EVLENDİRME YÖNETMELİĞİ İÇİN TIKLAYINIZ