Müdürler Makamlarından Uzaklaşmaya mı Başladılar?

Müdürler Makamlarından Uzaklaşmaya mı Başladılar? 

 

Bilindiği üzere yeni kanun ve yeni yönetmelikten dolayı, dört yılını dolduran okul müdürleri yeniden değerlendirmeye alınıyorlar. Buna göre  Üç aşamalı yapılacak olan müdür görevlendirmelerinden sonra dördüncü aşamada müdür inhası ile müdür yardımcıları görevlendirilecektir.

Bu aşamalar;

1-   Kendi kurumunda görev süresi uzatılacak veya uzatılmayacak müdür görevlendirmeleri

2-   Farklı kurumlarda görev süresi uzatılacak müdür görevlendirmeleri.

3-   İlk defa ve Yeniden Müdür olarak görevlendirme işlemleri.

4-   Son aşama olarak da müdür yardımcıları görevlendirmelerini sayabiliriz.

 

Ayrıca bizzat bakanlığımızın müdür görevlendirmesini yapacağı okullarda bulunmaktadır. Şöyle ki ; Bakan onayı ile proje okulu seçilen ve belirli eğitim reformu ve programları uygulanan okul ve kurumlar ile bakan onayıyla doğrudan Bakanlık merkez teşkilatına bağlanan kurumlara yapılacak öğretmen ve yönetici görevlendirmeleri bizzat Bakan tarafından yapılacaktır. Bu okulların isimleri insan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından 10.07.2014 tarihinde 81 il Valiliğine duyurulmuştur.

 

Müdür görevlendirilmelerinde birtakım kriterlerin getirilmesi, elbette çok yerinde bir uygulama olmakla birlikte iki konuda stratejik hata yapıldığını düşünüyorum. Bunlar;

1-   Müdürü değerlendirecek öğretmenlere altı ay birlikte çalışma zorunluluğu getirilirken, bu sürenin ilçe Milli eğitim müdürü ve Şube Müdürlerine getirilmemiş olması. Üstelik puan açısından da aslan payının İlçe Milli Eğitim ve Şube Müdürlerinde olmasına rağmen.

2-    Değerlendirmeye maarif müfettişlerinin de katılması gerektiğini düşünüyorum. Şöyle ki Okul aile birliği başkanı, yardımcısının ve öğrenci temsilcisinin değerlendirme yaparken.  Maarif müfettişleri, Kurum Müdürünü eminim onlardan daha iyi değerlendirebilirdi. Hem üç yılda bir yapılacak kurum denetimi de daha anlamlı bir hal alırdı.

Bunun yanında, bir önceki yönetmelikte geçen maaş karşılığı ders yükünün bulunması yeterli olurken, mevcut yönetmelik de öğretmen olarak atanma şartı getirilmiş olması birçok yöneticiyi mağdur edebilecektir. Bu konuda uygulama öncesi tekrardan bir düzenleme yapılarak maaş karşılığı ders yükünün olması yeterli görülmelidir.

 

 Uzun bir değerlendirme sürecinin olması aynı zamanda kadrolu değil de dört yıllığına görevlendirme olması, bazı müdürleri makamından soğuttuğunu söyleyebiliriz. Öyle ki süreç başlamadan kendi isteği ile istifa eden müdürlerin yanında görevlendirme için başvuru yapmayacağını belirten müdürler de bulunmaktadır. Bunların yanında ilk defa müdür olmak isteyen öğretmen ve müdür yardımcıları da bulunmaktadır. Müdür yardımcısı olarak görevlendirilmek isteyenlerde kendilerine müdür aramaya ve meziyetlerini anlatmaya başladılar bile!

2011 Sınavına girip atanamamış yönetici adaylarına, ilk defa, yeniden görevlendirilme de öncelik verilebilir. Aslında en doğru olan yönetici atamanın sınav odaklı olan atama diye düşünüyorum. En azından adam kayırma torpil gibi suçlamalar olmayacaktır.

 

Bir tarafta yasanın ilgili maddeleri Anayasa Mahkemesinde esastan görüşülmeyi beklerken, diğer taraftan yönetmelik bazı sendikalar tarafından yine yargıya taşınmış durumda. Şu aşamada, görülen davalar hakkında susmak, adaletin selameti açısından en doğru olanıdır. Ancak sürecin hızlı olması herkes için daha faydalıdır.

Bu yönetmeliğin ömrünün çok uzun olmayacağını düşünenlerden biriyim. Hatta bir defa uygulanacağını düşünüyorum sonrasında yeniden bir düzenlemeye gidilebilir. Elbette bu bizim öngörümüz ne kadar doğru veya yanlış olduğunu hep birlikte göreceğiz.

Sürecin 2014/2015 Eğitim-öğretim yılının, birinci dönemini de içine almasından dolayı, umarım eğitim olumsuz etkilenmez. Görevde bulunan arkadaşların (görevlendirilmeyecek olsa dahi) son güne kadar fedakârca çalışacağına yürekten inanıyorum. Eğitimciler hep fedakâr çalışmış ve çalışmaya da devam edecektir. Öğretmenliğin bir sevda işi olduğunu her fırsatta söylemişimdir. Eğitim kısır çekişmelere asla feda edilemez, edilmemelidir. Müdür her kim olursa olsun, kazanan çocuklarımız yavrularımız olsun kalın sağlıcakla.

 

                                                                                Mustafa YILDIRIM                                         

                                                                          Kamuajans.com/ÖZEL

 

e-mail: [email protected]

 

Bu yazı/habere ait tüm haklar Kamuajans.com'a aittir. "Kamuajans.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.