Okul müdürleri, kendi ekibini kendisi kurmak istiyor. Sistem buna izin vermiyor. Bir sorun da  şu ki, acaba ekip (yani öğretmenler) de onu istiyor mu?

Araya anneler günü yazımızı ekledik. Yöneticilikteki altın kurallara devam ediyoruz.

81-Daha önce yanında çalıştığınız amirinizden söz ederken ondan çok şey öğrendim deyin,yalan söylememiş hem de gıyabında kötülememiş olursunuz.

82-Asla mesai arkadaşının arkasından konuşma.

83-Emanete ihanet etme,sana güvenenleri mahcup etme.

84-Bir daha gireceğin kapıyı çarparak çıkma.

85-Sosyal medyadaki her takipçin hayranın değildir unutma.

86-Kimse düne bakmaz güne bakar.

87-“Ciddi bir analiz yapmadan, çevredekilere danışmadan apar topar karar vermeyin,    duyurular yapmayın. Odağınızı kaybedip, gereksiz konulara yoğunlaşmayın. İlk günlerde tüm dikkatinizi planınızı yaratmaya, bir ekip oluşturmaya ve çevrenizi tanımaya ayırın

88-“Tanı koyun, karar verin ve yerine getirin.”

89-Gücü paylaşın. “En güçlü CEO, gücünü çevresindekilere doğru genişleten kişidir.”

90-“Yakın bulduğunuz kişilerin görüşlerini almaya çalışın. Dalkavuklardan uzak durun.”

91-“Çalışanlarla spekülasyonlara neden olabilecek tartışmalara girmekten kaçının. Fikirlerinizin henüz tam olgunlaşmamış haliyle, çalışanlarca uygulanmaya başlaması riskine dikkat edin. Mesajlarınızı net ve basit olmasına özen gösterin ve sıkça tekrar edin.”

92-“Çalışma programınızda düşünebilmek ve danışabilmek için kendinize boş vakit ayırın. Çalışanlara, yöneticilere ve zümrelerinize yeterli vakit ayırın.”

93-“Şirket içinden terfi eden bir kişi için, çalışanları tanıyor olması ve kendini onlara yakın hissediyor olması zor kararlar almasına engel oluşturabilir.”

94-Dışardan gelen birisi için en önemli hedef inandırıcı olmayı sağlamaktır. “Göreve geldiğiniz ilk günden itibaren bilinçli bir biçimde çevrenizle ilişki kurmaya çalışın.

95-İşinizin özel yaşamınızdan çalacağı gerçeğinin bilincinde olun. “Hemen hemen tüm yeni yöneticiler, arkadaşları ve aileleriyle olan ilişkilerinde değişiklikler olduğunu belirtiyorlar.”

96-Kendinizi kutlayarak boşuna vakit harcamayın.

97-Yönetici mutlak adil olmalı. Ödül ya da cezayı herkese aynı şekilde dağıtmalı, standart bir yaklaşım göstermeli.

98- Yönetici, hangi alanda çalışıyorsa, o konuda çok bilgili olmalı. Astlarından gelen öneri, talep ve sorunlar karşısında yetersiz kalmamalı. Astlar bilgisiz yöneticilere saygı duymazlar.

99-Kendi alanındaki gelişmeleri ve güncel konuları takip etmeli.

100-Yöneticilerin en büyük hatalarında biri astlarını dinlemeyi zaafiyet olarak görmesidir. Oysa ki masa başında yapılan planlar sahada uygulanmaktadır. Uygulayıcılarla iletişim kesilmemelidir.

101-Çalışanların ailevi, sağlık ve maddi problemlerini görmezden gelmemeli. İmkanlar dahilinde yardımcı olunmalıdır. Bu destekleri alamayan çalışanlar okullarını sahiplenmeyeceklerdir.

102-Sorunlar karşısında soğukkanlı olmalı, sinirlerine hakim olmalı, zaafiyet göstermemeli ve sabırlı olmalıdır.

103-Koyduğunuz kurallara önce siz uyun. En iyi öğüt verme yöntemi örnek olmaktır. Kıyafetinize, tavır ve davranışlarınıza dikkat edin.

104-Çalışanlar hata yaptıklarında onlara hakaret edip, topluluk önünde küçük düşürmemeli, gururunu kırmamalı. Doğru yaptıklarında da bunu söylemeli, teşekkür edebilmeli.

105-Karar verilmesi gerektiği zaman evet ya da hayır deyin. En kötü karar kararsızlıktan iyidir. Kararsız kalmanız astlarınız tarafından da zaafiyet olarak algılanacaktır.

106- Astlarınızı geliştirin ve onlara yetki verin. Her işi siz yapamazsınız.

107-Siz çalışkan olmazsanız astlarınız da olmaz. Atatürk' ün sözünü unutmayın: Bir tek şeye ihtiyacımız var o da çalışkan olmak.

108-Hak eden insanları hak ettikleri mevkilere getirmezseniz, hem o insanların performansını düşürürsünüz hem de o mevkiden yeterli verimi alamazsınız.

109-Okul için ya da çalışanlarınız için iyi yaptığınız şeylerin görülmesini sağlayın. İyi yaptığınız işler size artı getirecektir. Bu nedenle çevreden duyulması gerekir.

Eskinin o asık suratlı, mesafeli, keskin kuralları olan yöneticileri artık çok eskilerde kaldı. Y Kuşağının çalışma hayatına girmesiyle yöneticilere olan bakış da beklenti de değişti. İş yerinde hem huzuru yakalamak hem de başarıya ulaşmak için çalışanlar kadar yöneticilerin de kendilerini yenilemesi, çalışanlarla olan iletişimlerine dikkat etmesi gerekiyor. 

Yüzde 10 yönetişim yüzde doksan iletişim…

Vesselam!

Erhan Ziya Sancar
Eğitimci-Yazar