Yaz Tatilinde nüfusu yoğun ilçeler MTSK Direksiyon Uygulama Sınavı İçin Komisyon Oluşturmakta Zorlanıyor.

Öğretmenlerin yaz tatiline girmesiyle birlikte, özellikle İstanbul, Ankara gibi şehirlerde nüfus yoğunluğu çok olan büyük ilçeler MTSK Direksiyon Uygulama Sınavı İçin Komisyon oluşturmakta zorlanmaya başladı. 

Aynı ilin farklı ilçesinde öğretmenlere görev verilmemesi -özellikle yaz aylarında- nüfusu yoğun İlçe milli eğitim müdürlüklerinde komisyon oluşturulurken şube müdürü, şef ve memurların çoğu zaman  sıkıntılar yaşamasına neden oluyor.

"Bu ülkede matematik, yabancı dil öğretilemiyor' sözünü tarihin çöplüğüne gömeceğiz." "Bu ülkede matematik, yabancı dil öğretilemiyor' sözünü tarihin çöplüğüne gömeceğiz."

Nüfusu ve dolayısıyla sınav görevi az olan ilçelerde görevli öğretmenlerin bir kısmı ise yıl boyunca kendilerine az görev düşmesinden şikayetçi. MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün soruna nasıl bir yaklaşım sunacağı merak konusu oldu. 

Pandemi sürecinde sokağa çıkma yasakları nedeniyle kesintiye uğrayan MTSK Direksiyon Uygulama Sınavlarında ortaya çıkan yoğunluk, öğretmenlerin yaz tatilinde görev yerlerinden ayrılmaları nedeniyle kalabalık ilçelerde içinden çıkılmaz bir hâl aldı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan MTSK Direksiyon Uygulama Sınavı işlem Basamakları kılavuzunda sorunun çözümüne dair bir madde bulunmaması da ayrı bir eleştiri konusu oldu.

MTSK Direksiyon Uygulama Sınavı İşlem Basamakları kılavuzu için TIKLAYINIZ