Türkiye’de her yıl miras paylaşımı yüzünden yüzlerce cinayet işlenmekte, binlerce kişi de yaralanmaktadır. 

Ancak televizyonlarda sıradan haber, gazetelerde ikinci sayfa haber olarak yer verilen bu haberler kamuoyunun pek dikkatini çekmemektedir. 

Bazen 7-8 kişi miras paylaşımı yüzünden öldürüldüğünde, basın birkaç gün gündeminde tutuyor, sonra da unutuluyor. Arama motorlarına miras-arazi cinayeti diye yazıldığında her bölgeden cinayet haberlerini okumak mümkündür. Yani bu olaylara her bölgede yaşanmakta, her yaşta insanlar bu cinayetleri işlemekteler. Ayrıca ölen ve öldürülen kişiler sadece erkekler değil, kadınlar da aynı durumu yaşamaktalar. 

Ayrıca cinayeti işleyen kişiler cahil kişiler de değil. Son örneğini Hatay’da duyduk. Hatay Vali Yardımcısı T.P.miras yüzünden annesi İ.T. ve kardeşi A.T.yi öldürmüş. Basında bir iki gün duyarız, sonra unutulur. 

Maalesef miras paylaşımı yüzünden, baba oğlunu, oğlu babasını, kardeş kardeşi, kardeş kardeşinin çocuklarını-eşini, yeğen amcasını öldürmektedir. Cinayetler her yıl artarak devam etmektedir. 

Cinayetlerde en çok mağduriyet yaşayan kadınlar olduğu halde kadın dernekleri hiçbir faaliyet göstermemektedirler. Ben” zorunlu adalet” kitabımı yazarken görüştüğüm kadın derneklerinin çoğu konudan habersizlerdi. 

Ama bu konuda toplumda, kamuoyunda, basında cinayetleri önlemek için hiçbir gayret göstermemektedir.  

ÖNCE KAMUOYU OLUŞTURULMALIDIR 

Kadına işkencede, hayvanların öldürülmesinde nasıl bir kamuoyu oluşturulmuş, ardından bu konuyla ilgili yasal önlemler alınmış ise, miras cinayetleri için de, basına, gazetelere, televizyonlara ve sosyal medyaya büyük iş düşmektedir. Kamuoyu oluşturulduktan sonra bunun için gerekli yasal önlemler  

Daha önce her miras cinayetlerinde, defalarca, ülkemizin en önemli haber ajanslarına, medya kuruluşlarına, gazetelere konuyla ilgili haber-röportaj yapılması, bu konuda kamuoyu oluşturma talebime bir cevap alamadım. Hatta bir haber ajansına “bundan sonra miras cinayetlerinden sizde sorumlusunuz” diye mesaj çektim. 

MİRAS CİNAYETLERİNİ ÖNLEMENİN YOLU-ZORUNLU ADALETTİR 

Bu konuda beş yıl araştırma yapmış, gelişmiş ülkelerin miras sistemlerini araştırmış, bin kişiyle anket yapmış, sivil toplum örgütleri ile akademisyenlere ilgili kurum ve kuruluşlarla görüşmüş ve sonunda ZORUNLU ADALET (2008) diye kitap yazmış birisi olarak çözümü zorunlu adalette, yani zorunlu eğitimde olduğu gibi miras işini otomatikman devletin yapmasında görüyorum.  

Bunun için sadece miras işine bakan bir miras mahkemesi kurulmalıdır. Bu mahkeme kolaylık olması bakımından Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde bir de “miras kurumu “ olabilir. Böylelikle adı Tapu-Kadastro ve Miras Kurumu Genel Müdürlüğü olabilir. Burada oluşacak Miras Kurulu miras paylaşımını yapacak, sorun çıkarsa miras mahkemesi son karar veren olarak devreye girecektir. 

Vatandaş kurulun huzurunda ya kendileri paylaşacak, ya da miras kurulunun verdiği karara razı olacaktır. Anlaşmazlık olduğu takdirde miraslar MİRASBANK’ aktarılacak, orada satıldıktan sonra da varislere paylaştırılacaktır. Aylar, yıllar süren davalar bir günde, birkaç günde çözüme kavuşturulacaktır. 

Tüm bunlara rağmen sorun yaşanırsa da miras mahkemeleri son çözüm mercii olarak görev yapacaklardır. 

Konunun yasal muhatapları; Adalet Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Başkanlığından davet gelirse çalışmamın detaylarını da aktarabilirim. 

Ayrıca hazırladığım çalışmalarının detaylarını haber ajanslarında, gazetelerde, televizyonlarda haber-röportaj olarak aktarabilirim. 

Lütfen herkes, MİRAS CİNAYETLERİNE DUR DENMELİ çalışmasına destek olsun..!. Özellikle de MEDYA.

Şemsettin CERAN 
Araştırmacı-Eğitimci /YAZAR