Kamuajans.com – Ticaretten, çalışma hayatına günlük hayatı yakından ilgilendiren birçok yeni uygulama yarından itibaren yürürlüğe giriyor. İşte milyonlarca kişiyi ilgilendiren değişiklikler...

2021 yılı birçok yeniliği de beraberinde getiriyor. Çalışma hayatından ticarete pek çok düzenleme 2021'de hayata geçecek. 2 bin 825 lira olan yeni asgari ücret yarından itibaren uygulanacak.

ZAMLI MEMUR MAAŞLARI BELLİ OLUYOR

Memur ve emekliler de maaşlarını ocak ayından itibaren zamlı alacak. 6 aylık zam oranı 4 Ocak'ta belli olacak.

BURS VE ÖĞRENİM KREDİSİ

Yaklaşık 1,5 milyon öğrencinin burs ve öğrenim kredisi ocak ayında yüzde 18 zamlı olarak hesaplara yatırılacak. Lisans öğrencilerine 650, yüksek lisans öğrencilerine bin 300, doktora öğrencilerine bin 950 lira aylık ödeme yapılacak.

Yeni yılda e-ticarette vergi muafiyeti başlayacak. İş yeri olmayan, sanayi tipi makine kullanmadan evde imal ettiği ürünleri internetten satanlar yarından itibaren gelir vergisinden muaf tutulacak.

TRANS YAĞ YÜZDE 2'Yİ GEÇEMEYECEK​

Kabine toplantısı bugün: Gündem ara zam Kabine toplantısı bugün: Gündem ara zam

Yılbaşından itibaren bisküvi, çikolata ve cips gibi gıda ürünlerindeki trans yağ oranı yüzde 2'yi geçemeyecek. Uygulama, Türkiye'de Avrupa Birliği ülkelerinden 3 ay önce yani yarın devreye girecek.

TİCARİ ARAÇ SÜRÜCÜLERİNE PSİKOTEKNİK ZORUNLULUĞU

Sürücü kaynaklı trafik kazalarının önüne geçmek için psikoteknik belgesi artık zorunlu olacak. Psikoteknik raporu bulunmayan, toplu taşıma ve ticari yük taşımacılığı yapan sürücüler araç kullanamayacak.