Milli piyango için nefeslerin tutuldu gündeyiz. Bilet alan herkes bu yılın talihlisi olursa kazanacağı parayla yepyeni bir hayata yelken açmak istiyor. Ancak geçmiş yılların talihlilileri kazandıkları parayla nasıl hayatlarının karardığını anlatıyor. Binbir hayal ile alınan biletler adeta pimi çekilen bomba gibi hayatlarını alt üst ediyor. Kısa sürede sadece paraları değil hayatlarını da tüketen talihlilerin sonları ise hep aynı.

Milli Piyango’dan büyük ikramiye kazananlara talihli demek ne kadar doğru açıkçası pek bilemiyoruz. Şans oyunundan kazandıkları paralar ile hayatı alt üst olmayan bir talihli yok. O yüzden onlar biz en iyisi Milli Piyango talihsizleri diyelim. Hepsinin de hayat hikayeleri aynı ve aynı acı ile son buluyor. Evli olarak ilk olarak eşlerini boşuyor. Paraları kumar ve gece hayatında bitiriyorlar. Başladıkları noktaya geldiklerinde ise yanlarında hiç kimse kalmadığından dolayı tek başlarını hayatlarını kaybediyorlar. Birbirlerini tanımayan fakat aynı kaderi paylaşan bu insanların dillerinde ortak bir sözcük dolaşır: ‘Çok pişmanım!’

ÖBA Eğitim Videoları Nasıl Hızlandırılır? ÖBA Eğitim Videoları Nasıl Hızlandırılır?

İşte Milli Piyango’nun 10 talihsizi:

Belgesellere konu oldu

Sultanahmet'te 40 sene ayakkabı boyacılığı yapan Mustafa Savgan, paranın mutluluk getirmediği 'piyango tiryakileri'nden biri. Zengin olma hayalleriyle sürekli Milli Piyango biletleri alan Savgan, ilk ikramiyeyi 1979'da kazanmış. Ardından da defalarca küçük de olsa ikramiyeler kazanmaya devam etmiş. Kazandıkça bilet almış.

Elde ettiği onca parayı har vurup harman savuran Savgan'ın tek hayali yuva kurmakmış ama eşi tam bir dolandırıcı çıkmış. Eşinin ailesine yedirdiği paralar yüzünden bir de düşman edinen Savgan, ipin ucunu kaçırınca yine beş parasız. İstanbul sokaklarında eski işi boyacılığa döndükten sonra kansere yakalanan Savgan'a daha önce hiç tanışmadığı uzak bir akrabası sahip çıkmış. 2014 yılında tedavi gördüğü sırada yaşamını yitiren Savgan'ın hayatı Ender Yeşildağ ve Mehmet Özgür Candan tarafından "Kaybedebilme Kabiliyeti" isimli bir belgesele dönüştürüldü. Belgeselde defalarca Savgan'ın kazandığı paraları nasıl tükettiği kendisi ve esnaf arkadaşları tarafından anlatılıyor.

Tüm parasını kumarda kaybett,

9 çocuk babası ve işsiz olan Ahmet Bayram’a, 2005 yılında Milli Piyango’dan çeyrek biletine büyük ikramiye isabet etti. Bir milyon 250 bin TL kazanarak bir anda zengin olan Bayram, ilk iş olarak eşini boşadı. Sonrasında gece kulüplerine gitmeye başladı. Tüm parasını kumarda kaybetti. 4 yıl sonra ise evinin banyosunda intihar etmiş bir halde bulundu.