Kamuajans.com – İl/ilçe millî eğitim müdürlükleri şube müdürlerinin 2020 yılı yer değiştirme işlemleri süreci 15 Haziran Pazartesi tercihler ile başladı. Bakanlığımızın yayımlanan kılavuza göre 26 Haziranda da sonuçlar açıklanacak. Bu nedenle genelde soğukkanlılıklarıyla bilinen, MEB Şube Müdürleri camiasını rotasyon heyecan sardı. 2023 vizyonuna giden yolda, büyük sorumlulukları omuzlarında hisseden Şube müdürlerinin gözleri 26 Haziranda Bakanlığın sonuçları açıklaması üzerinde olacak.

 Bakanlıklar arasında en fazla personele sahip Milli Eğitim Bakanlığında mevzuat çerçevesinde belli şartlara haiz olarak kariyer düzenlemesi yıllardır uygulana gelmektedir. İstisna olarak iki yıldır mevzuatta açıkça yeri olmasına rağmen ''Şube Müdürlerinde Zorunlu Rotasyon'' uygulamsı dışında özellikle Ziya SELÇUK'un gelişi ile MEB’de mevzuat titiz bir şekilde uygulanmaya başladı.
Rotasyonun ertelenmesi, özele inildiğinde rotasyona umut bağlayan yüzlerce şube müdürü ve aileleri üzerinde travmatik etkiler oluşturdu. Özellikle kalkınmada öncelikli bölgelere atanarak zor şartlarda çalışıp, daha gelişmiş bölgelere gitmek için mevzuatın -adalet ve hakkaniyet çerçevesinde- öngördüğü rotasyonu bekleyen müdürleri ümitsizliğe sürükledi. “Atandığım yerde emekli mi olacağım? Ölene kadar burada mı çalışacağım? Çoluk çocuk ne olacak? Görevi bıraksam mı?” vb vesveseler yeşermeye başladı. Bir takım meslektaşlarının değişik yollarla görev yerlerini değiştirebiliyor olmalarını gözlemlemek ayrı sızılar verdi. Ancak 2020 yılında Sayın Bakanımız, Ziya Hocamızın Kanun, yönetmelik usulünce yönetim biliminin, adaletin gereği olan rotasyonun olacağını açıkladı. Ve bu doğrultuda takvim işlemeye başladı.
15 Haziran Pazartesi tercih süreci başladı. Bir iş günü uzatıldı 22 Haziran da bu gün tercihler sona erecek. Bakanlığımızın yayımlanan kılavuza göre 26 Haziranda da sonuçlar açıklanacak. Kanunların uygulanmasında birinci derecede sorumluluğu üzerinde taşıması nedeniyle mi bilinmez ama genelde soğukkanlılıklarıyla bilinen, MEB Şube Müdürleri camiasını bir heyecan sardı. Bu heyecan sadece bu yıl rotasyonca olanlarda değil, çarkların döndüğünü gören diğerlerinde de gözlemlenebiliyor.
MEB Şube Müdürleri başta Ziya Hocamız Sayın Bakanımız Ziya SELÇUK’a ve bakanlık yetkililerimize bu konudaki duyarlılık ve hakkaniyet anlayışları için teşekkürü ediyor. 2023 vizyonuna giden yolda, büyük sorumlulukları omuzlarında hisseden Şube müdürlerinin gözleri 26 Haziranda Bakanlığın sonuçları açıklaması üzerinde olacak.

MEB ŞUBE MÜDÜRLERİ