Çocuk bayramı öncesinde MEB TBMM'nin açıldığı 23 Nisan 1920 tarihinin 100. yılına özel bir marş yayınladı. Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği bu bayram dünyada tek. 23 Nisan Çocuk Bayramı için MEB tarafından yayınlanan 100. yıl marşı ve bu marşın sözlerini merak eden çocuklarımız haberimizde meraklarını giderebilir.

23 Nisan Çocuk Bayramının 100. yılına denk gelen bu yıl bayram buruk kutlanacak. Pandemi nedeniyle evlerinden çıkamayan çocuklarımız 23 Nisan Çocuk Bayramını evlerinde kutlamak zorunda. Her yıl 23 Nisan'da cıvıl cıvıl meydanları dolduran çocuklar bu sene bu coşkuyu yaşayamayacak. Milli Eğitim Bakanlığı bir sürpriz yaparak. 23 Nisan 100. yıla özel bir marş yayınladı. MEB 23 Nisan 100. yıl marşının sözlerini ve videosunu haberimizde bulabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, marşı sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından da duyurdu. Selçuk, "23 Nisan haftasında çocuklarımızla birlikte 100. yıl marşını söylemek için hazır mızınız?" diyerek marşı paylaştı.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NDAN 23 NİSAN'A 100. YIL MARŞI


Milli Eğitim Bakanlığı sitesinde şöyle açıklamalar yer aldı: Koronavirüs önlemleri nedeniyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, bu yıl okul bahçelerinde değil, evlerde yapılacak.
 
Milli Eğitim Bakanlığı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 100. yıl çoşkusunu, TRT EBA TV ekranları aracılığıyla her eve taşımak için kapsamlı bir hazırlık yaptı. Bayram öncesinde evleri süslemek için önerilerin yer aldığı kısa etkinlik programları yer bulurken, bayram özel yayını 23 Nisan sabahı 09.30'da saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayacak ve tüm gün devam edecek.
 
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 100. yıl programı, hem bu bayramın anlamını kavramak hem de neşesini hissetmek için özenle hazırlandı.
 
"23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Özel Yayını"nda, yarışma, çizgi film, gösteri, müzik, sihirbazlık, gölge oyunu, çocuklardan mesajlarla dolu rengârenk bir bayram kuşağı olacak.
 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bayram sabahı 08.30'da tüm çocuklar adına Anıtkabir'de Atatürk'ün huzurunda olacak.
 
Anıtkabir ziyareti sonrasında ise TRT EBA TV özel yayını başlayacak.
 
Bakan Selçuk, TRT EBA ekranlarında 1. Meclis'ten çocuklara seslenecek.
 
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 100. yılına yakışır bir kutlama planladıklarını belirten Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, hazırlıkları şöyle anlattı: "Bayram sabahı saat tam 09.30'da tüm çocuklarımı TRT EBA TV ekranlarına davet ediyorum. Yüreklerimizin birlikte attığından hiç kuşkum yok. O nedenle bu coşkuyu el eleymiş gibi yaşayacağız. Rengârenk bir program kuşağıyla bayramın neşesini, her evdeki çocuğumuza iletecek, neden önemli olduğunu anlatacağız."

23 Nisan Perşembe günü saat 09.00'da İl/İlçe Millî Eğitim Müdürleri tarafından çelenk koyma töreni yapılacak. Saat 13.00'te 81 ildeki tüm resmî/özel okul ve kurumlarda okul hoparlörlerinden 100. Yıl Marşı yayınlanacak. Saat 21.00'de; TBMM Başkanlığı'nın İstiklal Marşı etkinliğine katılım sağlanarak 81 ildeki (okul öncesi, ilkokul ve ortaokullarda) tüm resmî/özel okul ve kurumlarda okul hoparlörlerinden İstiklâl Marşı yayınlanacak.

MEB 23 NİSAN 100'ÜNCÜ YIL MARŞI SÖZLERİ

Gözlerimde ışık gibi

Bağımsızlık hediyesi

Uyandırır bir bayrama

Bu dünyada bir tek bizi

Gurur bizim, inanç bizim

Yarınlar bizim sen buna inan

Atamızdan armağan

Yüzyıllar yaşa 23 Nisan

Kanatlanan kuşlar gibi

Sonsuz mavi gökler gibi

Selam gönder tüm dünyaya

Dalgalanan bayrağım gibi

Gurur bizim, sevinç bizim

Yarınlar bizim sen buna inan