Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitimdeki son çalışmalar ile ilgili gazetecilere bilgilendirmede bulundu. Özer, geleceğin teknolojisi metaverse geçiş için okullardaki altyapının hazırlanmaya başlandığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, matematikte öğretme yaklaşımını değiştirmeye çalıştıklarını belirterek," Eğitimin ilk kademelerinde çok somut, daha sonra gittikçe soyutlaşan ama hayatla ilişkisi hiç kopmayan bir matematik yaklaşımı tasarlıyoruz. Mesela ilkokul aşamasında matematik bir oyun tarzında farklı etkinliklerle öğrenilecek şekilde. Ortaokuldan liseye doğru matematik zenginleştirici ortamların sağlandığı yaklaşımlar olacak" dedi.

Gazetecilerle sohbet eden Bakan Özer'in açıklamalarından öne çıkanlar:

OKUL ÖNCESİNE AĞIRLIK

Okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılmasına ağırlık veriyoruz. Vatandaşlarımızın tüm çocuklarının bulundukları yer neresi olursa olsun okul öncesi eğitime ücretsiz olarak erişebilmesi için çalışıyoruz. 3, 4, 5 yaş aralığındaki okullaşma oranları hızla yükselecek.

EĞİTİMDE 'METAVERSE'

Özellikle sanal gerçeklikle ilgili mesleki eğitim için çalışmalara başlanmıştı. Özellikle iş sağlığı ve güvenliği açısından riskli alanlarda dünyada mesleki eğitim artırılmış sanal gerçekliğe geçti. Biz de onun aynısını mesleki eğitime uygulayacağız. Mesela kaynakçılık alanında, madencilik alanında uygulamaya başladık. Artırılmış sanal gerçeklik ile ilgili sıkıntımız özel teşebbüslerimiz, sektörümüz çok güçlü değil. Artırılmış sanal gerçeklikle ilgili alt yapıyı kurma geliştirme, dijital ile içerikler oluşturma ile ilgili çalışmaları yoğunlaştırdık. Eğitim için de Metaverse ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

MATEMATİK ÖĞRETMEDE DEVRİM

Matematikte öğretme yaklaşımını değiştirmeye çalışıyoruz. Yani yöntem farklılığı daha hayatla ilişkili. Soyut bir alan olarak değil somut bir alan olarak öğretilsin. Eğitimin ilk kademelerinde çok somut, daha sonra gittikçe soyutlaşan ama hayatla ilişkisi hiç kopmayan bir matematik yaklaşımı tasarlıyoruz. Mesela ilkokul aşamasında matematik bir oyun tarzında farklı etkinliklerle öğrenilecek şekilde. Ortaokuldan liseye doğru matematik zenginleştirici ortamların sağlandığı yaklaşımlar olacak. Türkiye fen okuryazarlığında çok iyi durumda, matematikte iyileşme var ama matematikte istediğimiz düzeyde değil. Bunun için yeni yaklaşımlar üzerinde çalışıyoruz. Bu sadece öğrencilerimizin matematiği öğrenme noktasında değil daha sonraki akademik ve akademik olmayan yaşantılarındaki başarılarının da çok önemli bir şekilde etkileyecek.


SANAYİDE KREŞ, ANAOKULU

OSB'lerde kreş, anaokulu konusunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla bir projeye başlayacağız. Yakında açıklayacağız. OSB yöneticileriyle bir toplantı yapacağız.

ÖĞRETMENE 'GELİŞİM' MODELİ

Okullarımızdaki öğretmenlerin mesleki gelişim taleplerine göre okul bazlı mesleki gelişim yani herhangi bir okuldaki öğretmenler hangi eğitimleri istiyorlarsa karar verecekler, okul yöneticileri onları toparlayacak, bakanlığa başvuracak, bakanlık bütçesini gönderecek. Artık merkezden bağımsız bir şekilde okullar kendi ihtiyaçlarına göre öğretmenlere eğitim planlaması yapacak. Bu öğretmenlik mesleğinde devrimdir. Bu seneki öğretmenlik mesleki gelişimi için bütçemiz 282 milyon.

Milli Eğitim Bakanı bu yıl bir ilk olacak dedi ve duyurdu! Ücretsiz olarak dağıtılacak... Milli Eğitim Bakanı bu yıl bir ilk olacak dedi ve duyurdu! Ücretsiz olarak dağıtılacak...


ÇIRAK SAYISINDA PATLAMA

İşletmelerin usta öğretici ihtiyacını karşılamak için de iyileştirme yaptık. 2022 yılındaki hedefimiz 1 milyon çırak. Mesleki eğitim merkezi çırağı olabilmek için öncelikle usta öğretici olma şartı arandığından zamanla daha hızlı hedeflediğimiz rakama ulaşacağız. Çoğu işletmede usta öğretici yok. Şu anda herkes usta öğretici eğitimini aldırmaya çalışıyor. Mayıs ayında 400-500 bini geçecek. Gıda teknolojisinde, metal sanayide çırak sayısı 4-5 kat artmış.

100 MİLYON YARDIMCI KAYNAK

24 milyon yardımcı kaynak bastık, dağıttık. Yılın sonuna kadar 100 milyon kitaba ulaşacağız. Özellikle beceri temelli sorular, matematik, LGS, YKS ile ilgili kaynaklar inanılmaz rağbet görmeye başladı.