Ankara kulislerinde gün geçmiyorki yeni kabine değişikliği ve bürokraside tasfiyeler gündeme gelmesin.

Ankara kulislerinde gün geçmiyorki yeni kabine değişikliği ve bürokraside tasfiyeler gündeme gelmesin. Yaz aylarında ayyuka çıkan iddialar sonrası sınırlı bir değişim olmuş ve sadece Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk görevden affını istemişti. Göreve geldiğinde yüksek bir kamuoyu desteği ve gücü olan bakan Ziya Selçuk'un yerine dışardan bir isim getirmek yerine, geçiş sürecinde Bakan Yardımcılarından Mahmut Özer'in devam etmesi uygun görüşmüştü. Ancak çiçeği burnunda bakan verilen tüm desteğe rağmen kendisinden beklenileni veremedi. Z kuşağı ile iletişim kuramayan hatta kurmaktan kaçınan Bakan Özer eleştirilerin odağı oldu.

İstanbul'da motokuryelere 'kar' yasağı! İstanbul'da motokuryelere 'kar' yasağı!

Milli Eğitim Şurası’nın divan toplantısında konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın, "2023’te yapılacak şûra ile şûralarımızı taçlandıralım" sözlerine ilişkin “Milli Eğitim Bakanlarının o kadar uzun süreleri yok sayın bakanım. Sizlerin de bildiği gibi" yanıtını vermesi de kulis bilgilerini doğrular nitelikte bir göndermeydi.

Bakan Özer kendisini bakanlığa taşıyan iradeyi yoksayıp bir de tercihlerinde Devlet'i rahatsız edecek adımlar atınca kendisi için yolun sonu çabuk görüldü.  Mahmut Özer'in kısa süre içerisinde görevden alınmasına kesin gözüyle bakılıyor. 

Yine yaz aylarında çıkan yangınlarla sürekli eleştirilen, sonrasında artan gıda fiyatları ile gündemden düşmeyen Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli'nin görevden alınması da düşünülüyor. Ekmek, süt, et, yumurta gibi asgari ücretlilerin temel gıdalarına yapılan zamları savunan Pakdemirli'nin göreve devam etme şansı yok denecek kadar az. Tarım ve Orman Bakanlığında öncelikle Tarım ve Orman bakanlıkları ayrılcağı sonrasında ise birçok  bürokratın yeni bakanlar gelmeden önce tasfiye edileceği dile getiriliyor.

Bakanlık için ismi geçenleri ve diğer gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz...