Gök taşı veya meteorit, uzaydan Dünya yüzeyine düşen maddelerin ortak adıdır. Meteorit düşen nesnenin katı bir kalıntısıdır. Bu nesnekuyruklu yıldız, asteroit ya da meteordur. Meteor düşmesi olduğu söylenen görüntüler sonrasında merak edilen meteor düşmasi ile ilgili merak edilenler haberimizde.

Ülkemizde birkaç gündür meteor haberleri gündemde. Kuzeydoğu bölgesinde bazı illerde vatandaşların cep telefonları ile çekilen görüntülerde meteor düşmeleri söz konusu. Peki bu meteor nedir, vatandaşlar neden meteor arıyor? Göktaşı, astreoid, meteor aynı anlamamı geliyor? Cevaplar haberimizde...

1959 Öncesi Şampiyonlukları İçin Başvuran Takımlar Hangileri? Beşiktaş - Fenerbahçe - Galatasaray'ın Kaç Şampiyonluğu Var? 1959 Öncesi Şampiyonlukları İçin Başvuran Takımlar Hangileri? Beşiktaş - Fenerbahçe - Galatasaray'ın Kaç Şampiyonluğu Var?

Gök taşları, Dünya atmosferine saniyede 11–72 km arasında değişen bir hızla girerler. Sürtünmeden meydana gelen ısıdan dolayı büyük bir bölümü eriyerek toz parçacıkları halinde yeryüzüne inebilir. Büyük gök taşları atmosferde gözlenebilir. Düzenli olarak her yıl gerçekleşen meteor yağmurları bulunur. Bu yağmurlardan en çok bilineni ise Perseid yağmurudur.

Astreoid, Göktaşı, Meteor Nedir? 

Uzay'da içinde yaşadığımız galaksinin oluştuğu dönemde kalma kayaç ve metal parçaları bulunur. Çeşitli büyüklükte ve şekilde bulunan bu cisimlere asteroit denir. Uzay boşluğunda milyonlarca astreoit olduğu gök bilimcilerce söyleniyor. Astreoit veya kuyrukluyıldız gibi gök cisimlerinden kopan parçalara da göktaşı adı veriliyor. Peki meteor nedir? Meteor ise dünya atmosferine giren göktaşlarına denir. Göktaşları bazen dünya atmosferine girer ve küçük olanlar yanarak yok olur. Yanarak yok olmayan meteorlar ise yeryüzüne ulaşır. Yeryüzüne ulaşan bu meteorlara da meteorit denir. Dünya atmosferine ortalama olarak yılda birkaç bin meteor girer. Ancak bunların, beş yüz kadarı buharlaşmadan yere meteorit olarak düşer.

Meteoritler çok değerli jeolojik örneklerdir. Çünkü insanlı ya da insansız uzay araçlarının henüz uzayda gidemediği gökcisimlerinin yapısı hakkında bilim insanlarına doğru veri sağlarlar. Meteoritlerin birçoğunun kaynağı Mars’la Jüpiter arasındaki Asteroit Kuşağıdır. Büyük gökcisimlerinin kütleçekim etkileri ve diğer göktaşları ile çarpışmalar, bu parçacıkların yörüngelerinin değişmesine ve Dünya’ya çarpmalarına neden olabiliyor. Dünya üzerinde ayrıca kaynağı Ay ve Mars olan meteoritler de bulunmaktadır.