Şırnak Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir ildir. Nuh Peygambere ait olduğu öne sürülen bir türbe, Şırnak'ın Cizre ilçesinde bulunur. Tufandan sonra Nuh'un ilk yerleştiği şehir olduğu rivayet edilir. İl, Irak ve Suriye'ye komşudur.

El Cezeri, Finik Harabeleri, Rölyefler, Cizre Ulu Cami, Yafes Köprüsü, Mem-u Zin, Jirki Kilimi ile ünlü Şırnak'ta ne yenir, ne içilir merak konusu oldu. Şırnak'ın benzersiz yemeklerini tatmanızı tavsiye ederiz. Bırınzer, Şımşıpe, Beytüşşebap çorbası, İçli köfte, Cizre aşı, Survaz, Fıreydin, Serbidev, Kutlık, Perde pilav, Kipe, Mumbar, Hekehaşandi Şırnak'a ait yöresel yemeklerdir.

Suryaz

suryaz otu
yağ
soğan
kavurma 

Suryaz otu kıyılır ve yıkanır, suda kaynatılır, sonra süzülüp sıkılır, kızgın yağda ufaltılmış soğan kızdırılır. üzerine suryaz otu eklenerek karıştırılır. içine kavurma atılır. Karıştırılıp servis yapılır. 

Kadge Dıfse (Pekmez Tatlısı)

pekmez
ceviz
kepekli un
çekirdeksiz üzüm
tuz
şeker 

Kepekli un hamur şekline getirilir. Hamurun içine hafi bir pekmez katılır. Ceviz içi öğütülür, çok az ezilmiş incir veya çekirdeksiz üzüm ile karıştırılır. Hamur ceviz büyüklüğünde önce yuvarlanır. sonra açılır. Ceviz karışımı içine konulur. ve kapatılır. Pekmezden şerbet yapılır ve ateşte kaynatılır. Yapılanlar bu şerbetin içine konulur. bir süre kaynadıktan sonra, ateşten indirilir. soğutulur ve servis yapılır.

Hekeheşandi

pilav
kıyma
yumurta
yağ 

Pilav yağsız olarak yapılır. İçine kıyma katılır ve yoğrulur. Yumurta dibi şekil verilerek yağda yumurtaya bulanmış şekilde kızartılır. Servis yapılır.

Gulul 

ayran
pirinç
tereyağı 

Ayran iyice kaynatıp yıkadığınız pirinci tencereye boşaltıp iyice kaynadıktan sonra ateşten kaldırılıp büyük bir tepsiye boşaltıp soğuması beklenir ve sonra kızartılmış tereyağı yemeğin üzerine dökerek yenilir. 

Meyre (Mehir)

dövme buğday
ayran
yumurta
kabak
pancar

Ayran ve dövme ateşe bırakılır. Yumurta çırpılır içine bırakılır. Devamlı bir şekilde karıştırılır. Kaynayıncaya kadar devam edilir. Parçalanmış kabaklar ve Pancar yaprakları içine katılır. Bir parça pişince ateşten indirilir. Soğuk servis yapılır.

İçli Köfte

ufaltılmış buğday
soğan
sarımsak
kıyma
pirinç
domates salçası
yağ
tuz biber
karabiber
yumurta

Bir baş sarımsakla bol soğan doğranır. Bir çay bardağı pirinç kıyma ve diğer baharatlarla birlikte pişirilir. Tuzu ayarlanır. Ufaltılmış buğday hamur gibi yoğrulur. Ceviz tanesi büyüklüğü parçalara bölünür. Bu parçalar açılır içine köfte durumuna gelmiş karışım konulur. Ve kapatılır. Kaynamakta olan suda yirmi dakika kaynatılır. Pişen içli köfteler biraz bekletildikten sonra hazırlanan yumurta bulamacına batırılır. Tavada kızartılmış yağın içine konur yumurtası pişinceye kadar bekletilir ve çıkarılıp servis yapılır. 

Perde Pilav

Dibi yuvarlak tencereye yumurta ve yağla yoğrulmuş yufka haline getirilmiş hamur yerleştiririz. Az pişirilen pilava tavuk eti, baharat ve badem karıştırılır ve bu hazırlanan yufka haline getirilmiş hamurun içine konulur. Ağzı tekrar yağlı ve yumurtalı ince hamurla kapatılır. Üstü ve altı ateşte veya fırında pişirilir. Sonra servis yapılır.

Mumbar

küçükbaş hayvanların baş, ayak ve sakatatları
pirinç
salça
maydanoz
baharat 

Kafa parçalara bölünür, işkembe ve kalın bağırsaklar içten ve dıştan iyice temizlendikten sonra hafif kaynamış suda ovularak tekrar temizlenir. İşkembe parçacıklara bölünerek küçük torba halinde dikilir. İçine baharatla karıştırılmış pirinç ile doldurulur. Ateşte iyice pişirilir. Servis yapılırken üzerine öğütülmüş sumak serpilir. 

Devin

Meşhur Ardahan Yemekleri ve Tatlıları - Kaz Etli Üçlü Pilav Tarifi Meşhur Ardahan Yemekleri ve Tatlıları - Kaz Etli Üçlü Pilav Tarifi

yoğurt
öğütülmüş buğday
su

Yoğurt, öğütülmüş buğday bir tencerenin içine saf su konur ve ateşe bırakılır. Su kaynamaya başlarken bu arada devin için ayran hazırlanır. Yoğurt bir kaba dökülür ve karıştırılır. Ayran haline gelen yoğurt kaynamakta olan suyun içine dökülür bir süre karıştırılır. Kıvamına gelince son aşama olan öğütülmüş buğday atılır. Ve tekrar karıştırmaya başlanır. Kıvamına gelince ateşten alınarak sıcak servis yapılır.

Mahmılatık

ince bulgur
şalgam
su 

İnce bulgur küpe bırakılır. Şalgam kaynadıktan sonra, soğutulur ve süzülerek küpe bırakılır. Biraz su ve biraz hamur üzerine katılır. (Mayalı hamur olmalıdır) Ağzını kapatıp örttükten sonra çamurla kapatılır. Kırk gün bekletildikten sonra açılır ve turşu gibi kullanılır.

Şımşıpe

soğan
patlıcan
domates
kabak
pancar
asma yaprakları
pirinç
kıyma
baharatlar

Günümüzde dolma diye anılan yemeğin yöremizdeki adıdır. Soğan, patlıcan, domates, kabaklar açılır ve oyulur. Pancar veya asma yaprakları hazırlanır. Pirinç ile kıyma yıkanıp karıştırılır, baharatlanır. Adı geçen sebzelere doldurulur. Tencereye dizilip pişirilir. Servis yapılır. 

Fıreydin

sac ekmeği
dövülmüş ceviz
yağ
toz şeker
şıra

Saç ekmeği ince açılır. Dövülmüş ceviz ile toz şeker karıştırılıp ekmek olacak hamurun üzerine serilir. Güzelce kıvrıldıktan sonra, simit gibi yuvarlak yapılıp, dolanır. Fıreydin kızgın yağda kızartılır ve şıra dökülür. Soğuyunca servis yapılır. 

Bırınzer

su
şeker
pirinç
tarçın
sarı boya

Şeker ile su karıştırılıp şerbet yapılır. Ateşe konulup kaynatılır. İçine pirinç atılıp pişirilir. Biraz tarçın ve sarı boya katılır. Ateşten indirilip soğuk olarak servis yapılır. 

Kipe

koyun bağırsakları
pirinç
kıyma

Koyunun bağırsakları iyice yıkanır, bezleri koparılır. Ters çevrilir yıkanır ve temizlenir. Pirinç ve kıyma pişirilmeden içine doldurulur. Sıcak suya atılıp kaynatılır. Piştikten sonra servis yapılır.

Dolma

kıyma
soğan
pirinç
salça
biber
patlıcan
margarin
sumak 

Önceden içi açılan patlıcan ve alt taraftan kapak şeklinde açılan dolmalık biberlerin içine yeteri kadar pirinç, kıyma salça ve baharat karışımı doldurulur. Ateşte pişirilir. Tam pişmeden önce sumak şerbeti serpilir. Piştikten sonrada üzerine tereyağı dökülüp hafif dinlendikten sonra servis yapılır.