Ordu yöresel yemekleri, tatları arasında bitkisel bazlı yiyecekleri çok görürüz. Isırganlar, pancarlar, fasülyeler, kabaklar çeşit çeşit çorbaların, yemeklerin içinde dans eder. Çeşit çeşit sarmaları ve turşu kavurmaları da yöreye has lezzetlerdir. Ordu yöresel yemekleri haberimizde!

Ordu, Karadeniz bölgesinde yer alan büyükşehirlerimizden birisidir. Sahil şeridi ile meşhur Ordu'nun Boztepe'sinden şöylebir şehre bakış atmak herkese tavsiye edilir. Ordu özellikle bitki kökenli çorbalarıyla yemekleriyle bilinir. Melocan diblesi, sakarca kayganası, lobyesi, pancar çorbası hem şifa hem lezzet kaynağıdır.

Ordu, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık otuzuncu şehri. Karadeniz Bölgesinde, Orta ve Doğu Karadeniz bölümünde yer alan ilin kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Tokat ve Sivas illeri, batısında Samsun, doğusunda Giresun ili vardır. Sakarca Kayganası, Taze Bezelye Kayganası, Fasulye Diblesi, Fırın Fasulyesi, Mısır Yarmalı Aş Sarması, Pazı Mücveri, Galdirik Kavurması, Pancar Döşemesi, Mısır Çorbası, Isırgan Çorbası, Ordu Yağlısı, Keşkek (Gendeme), Hamsi Buğulama, Hamsi Köftesi, Yufka Böreği, Kabak Tatlısı, Un Helvası, Cevizli Helva Ordu iline ait yöresel yemeklerdir.

Pancar (Kara Lahana) Çorbası

1 bağ pancar
1,5 su bardağı barbun fasulye
1 baş soğan
1 tane acı biber
1 su bardağı mısır unu
1/2 çay bardağı pirinç
 ½ çay bardağı bulgur, 
½ çay bardağı haşlanmış mısır
1- 2 kaşık yağ
yeteri kadar tuz

Pancar temizlenip yıkanır. İnçe inçe doğranır. Bir tencerede yağ eritilir. İncecik doğranmış soğanlar bu yağda penbeleşinceye kadar kavrulur. Pancarın yeşil rengini koruması için kaynayan suya önce tuz atılır. Sonra doğranmış pancar ile önceden haşlanmış fasulye katılır. Birlikte epeyce kaynadıktan sonra, elenmiş mısır unu kaynayan yemeğin içine elle azar azar dökülerek, tahta kaşıkla topaklaşmaması için devamlı karıştırılır. Yemek ocaktan indirilmeye yakın bir parça acı biber ilave edilir. Arzuya göre iç yağı
bir tavada yakılarak yemeğin üzerine gezdirilir. Daha sonra servis yapılır.

Isırgan Çorbası

½ kg. Isırgan
1 adet kuru soğan
1 tutam yaş veya kuru nane
3 diş kuru veya yeşil sarımsak
1 çorba kaşığı tereyağ
2-3 çorba kaşığı mısır unu
2 çorba kaşığı salça
½ su bardağı bulgur veya pirinç
1 tutam yeşil pırasa yaprağı
1 tutam pezik
2 adet acı biber
su (miktarı çorba kıvamı)

Isırgan, pezik, pırasa ince ince doğranıp kaynar suya eklenir. 2 adet kırmızı biber konulur. İyice kaynayınca un ilave edilir. İnmesine yakın nanesi doğranır. Piştikten sonra ince ince doğranmış sarımsak ve soğan tereyağında salça ile birlikte kızdırılır. Bu sos çorbanın içine dökülüp, bir taşım daha kaynatılıp ocaktan alınır.

Kabak Çorbası

Yarım kilo kış kabağı
(Çil kabağı)
250gr. beyaz fasulye
1 kaşık tereyağı
1 kaşık tuz
salça
maydanoz.

Kabağı dış kabukları soyularak kare şeklinde doğranır. Bir tencerede yağ eritilir. Salça ilave edilir. Daha sonra hazırlanan kabak ile önceden haşlanmış fasulye tencereye konularak karıştırılır. Birlikte kavrulur. Belli bir miktar su katılır ve kaynatılır. Pişmesine yakın tuz ilave edilir. Piştikten sonra üzerine maydanoz doğranır, ateşten alınarak sıcak servis yapılır.

Beyaz Mısır Çorbası

2,5 su bardağı beyaz mısır yarması
1 su bardağı kuru fasulye
tuz
tereyağ veya sıvıyağ
yoğurt
pul biber
nane

Akşamdan ayıklanan mısır ve fasulye derin bir tencerede ıslatılır. Ertesi günü mısır ve fasulye karışımı yumuşayıncaya kadar pişirilir. Piştikten sonra ayrı bir servis kabına alınır. Servis yapılacağı sırada önce yoğurt çorbanın üzerine dökülür. Daha sonra, küçük bir tavada yağ, nane ve pul biber kızdırılarakyoğurdun üzerine dökülür. Servis yapılır.

Balık Çorbası

250 gr. Karagöz balığı
100 gr. Un
100 gr tereyağ
200 gr havuç
5 adet defne yaprağı
1 çorba kaçığı sirke

Yağ un ile birlikte kavrulur, soğuk su ile kıvama gelene kadar açılır, kaynadığında minik küpler halinde doğradığımız havuç ve defne yaprağı konulur. Havuç pişene kadar kaynatmaya devam edilir. Diğer yanda balık temizlenip çok kısık ateşte biraz suyla haşlanır, soğuyan balık kılçıklarından ayrılıp, ister didiklenerek, ister küp küp doğranarak kaynayan çorbaya atılır ve kaynatmadan ateşin altı kapatılıp, çorbanın içinden defne yaprakları çıkartılarak demlenmeye bırakılır.

Gendeme Çorbası

200 gr. gendeme
(Buğday)
1 su bardağı yoğurt
1 yumurta sarısı
1 çorba kaşığı un
iki kaşık tereyağ
nane
kırmızı toz biber

Bir gün önceden gendeme ıslatılır. Bir taşım kaynatıldıktan sonra süzülür. Ayrı bir kapta gendemenin 4 katı su konup kaynatılır, gendeme
içine atılır. Pişirilir. Ayrı bir kapta bir kaşık tereyağ ile un kavrulur az su katıp açılır, sos tencerede kaynayan çorbaya ilave edilir. Yoğurtla yumurta sarısı çırpılıp çorbaya sürekli karıştırılarak ilave edilir. Tereyağda kızartılan nane ve kırmızı toz biber çorbanın üzerine gezdirilip, çorbanın altı kapatılır.

Keşkek (Gendeme)

2 kg. keşkeklik buğday,
bir kilo bütün tavuk, 2
su bardağı 500 gr. kuru
fasulye, 200gr. tereyağı,
tuz.

Keşkeklik buğday akşamdan ayıklanıp, suyu durulanana kadar yıkanır, bu en az 5-6 kez demektir. Sonra su konulup, bir taşım kaynatılır ve ağzı hiç açılmadan sabaha kadar bekletilir. Tereyağ tencereye eritlmeden bırakılır, üzerine temzilenmiş tavuk açılarak kapatılır. Sonra şişmiş buğday konulup, üzerini biraz geçecek kadar soğuk su koyup ateşe bırakılır. Kaynamaya başladığı an ateş kısılır. Kısık ateşte hiç karıştırılmadan tavuk üzerine çıkana kadar pişirilene kadar asla karıştırılmaz. Tavuk suyun yüzüne çıkmaya başlayınca ve suyunu çekince kepçe ile tavuğun kemikleri toplanır ve iyice karıştırılarak özleşmesi sağlanır. Daha sonra, tabaklara alınıp üzerine kızdırılmış tereyağ sos dökülüp servis edilir.

Pancar Döşemesi

2 bağ pancar (kara lahana)
2 adet soğan
1 çay bardağı pirinç veya bulgur
250 gr. dana kıyma veya kemikli et
1 yemek kaşığı salça
1 yemek kaşığı tereyağı
1 fincan sıvıyağ
2-3 adet acı biber
tuz

Pancarlar ayıklanıp yıkanır ve ince doğranır, kaynayan suya atılarak 2-3 dakika haşlanır. Süzgece alınır, soğanlar ince doğranır, kıyma ile kavrulur. Haşlanmış pancarlar bu karışıma eklenip karıştırılır, üzerine sıcak su konulup harlı ateşte pişmeye bırakılır. Ayıklanıp yıkanmış pirinç veya bulgur ve acı biber ilave edilerek pişirilir.

Zetiyani

Safran
Ceviz
Sarımsak
Bütün tavuk
Tavuk suyu
Tuz

Bütün tavuk bir tencerede haşlanır. Haşlanan tavuk soğuduktan sonra didiklenir. Mutfak robotunda ceviz,safran, sarımsak hazır tavuk suyumuzla birlikte çekilir. Bu karışım bir kaba konur ve içerisine didiklediğimiz tavuğu ilave edilir. Zetiyani dinlenmesi için buzdolabına konur ve soğuk servis edilir.

Gürcü kavurması

2 Soğan
Salça
Sarımsak
Kinzi
Kuşbaşı et
Zabrana
baharat çeşidi
Çeviz
Mısır unu kavurması
Maydanoz
Tuz
Kırmızı Pul biber
Tereyağ

Kuşbaşını önce pişiriyoruz, soğan salça koyuyoruz. Maydanoz ekliyoruz. Piştikten sonra kinzi, sarımsak, zaprana, kırmızı biber, ceviz içi, mısır unu kavurması ekliyoruz.

Akkuş Kuru Fasulyesi

½ kg Akkuş Kuru Fasulyesi
1 baş orta soğan
1 yemek kaşığı salça
100 gr kıyma
Tuz
Pul biber
Tereyağ

Fasulye akşamdan ıslatılır. Soğan ince ince doğranıp yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Kıyma ve salça ilave edilerek 2-3 dakika daha kavrulur. Akşamdan ıslatılmış ve süzülmüş fasulyeler üzerine dökülür. Tuz ve üzerine sıcak su ilave edilir ve kaynamaya başlayınca ateşin altı kısılarak fasulyeler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Arzuya göre içine pul biber ilave edilir. Sıcak servis yapılır.

Etli Pancar Sarması

3 bağ pancar (kara lahana)
yarım kg. dana kıyma
yarım kilo kaburga et
4 adet soğan
1su bardağı pirinç
1 yemek kaşığı tereyağ
1 fincan sıvıyağ
yarım demet maydanoz
1 yemek kaşığı salça
tuz-karabiber

Pancar saplarından ayrılır, kaynar suda hafif diri kalacak şekilde haşlanır ve soğuk suya alınıp süzülür. Ayrı bir kapta kıyma ince kıyılmış soğan, yıkanmış pirinç, maydanoz, salça, tuz ve karabiber ve biraz su ilave edilip yoğrulur. Pancarın damarlı tarafı içe gelecek şekilde düz tabağa yayılır, hazırlanan iç arasına koyulur 2-3 cm eninde küçük sarılır. Tencereye düzgün şekilde dizilir, aralarına kuşbaşı kemikli et yerleştirilir. kalan salça sıcak suda ezilir, dolmanın üzerine ilave edilir. Dağılmaması için dolmaların üzerine tabak kapatılır. Kaynamaya bırakılır, üzerine tereyağı ve sıvı yağ ilave edilir. Suyu çekerse sıcak su ilave edilerek pişirilir. Pişme suyu yarı yarıya kalması gerekir.

Mısır Unlu Kara Lahana Sarması

1 bağ kara lahana
3 su bardağı mısır unu
yarım bağ maydanoz
1 adet soğan
4-5 diş sarımsak
1 çay kaşığı pul biber
1 çay kaşığı kara biber
1 çak kaşığı nane
bir tatlı kaşığı tuz
yarım çay bardağı yağ
1 yemek kaşığı salça
garnitür olarak limon ve domates
tamamlayıcı olarak köy yoğurdu

Önce kara lahana rengini ve canlılığını kaybetmeden haşlanır. Haşlandıktan sonra soğuk suda soğutulur. İç harcı için soğan, yağ ve salça kavrulur. Üzerine su konup kaynatılır, sonra mısır unu topaklanmayacak şekilde suya karıştırılır, muhallebi gibi göz göz olana kadar pişirilir, Biraz piştikten sonra maydanoz, pul biber, kara biber ve tuz konulur. Piştikten sonra ateşten alınır karalahananın içine iç konarak parmak gibi sarılır. Pişirmek için tencereye dizilir. Üzerine dolmaları geçmeyecek şekilde sıcak su konulur. Pişirdikten sonra servis tabağına konulur. Garnitürleriyle süslenir ve soğuk olarak servis edilir.

Mısır Yarmalı Aş Sarması

3 bağ kara lahana (pancar)
1 su bardağı mısır yarmas,
½ su bardağı bulgur
4 adet soğan
1 yemek kaşığı salça
2 yemek kaşığı tereyağ
2 yemek kaşığı sıvı yağ
1 bağ maydanoz
1 kase süzme yoğurt
4-5 diş sarımsak
1-2 adet patates, tuz
kırmızı biber
nane

Pancar saplarından ayrılır. Kaynayan suda hafif diri kalacak şekilde haşlanır. Soğuk suya alınıp, süzgeçte süzülür. Mısır yarması ılık suda ıslatılır. Soğanlar ince kıyılır. Yağ ile salça hafif pembeleşinceye kadar kavrulur. Ayıklanıp yıkanmış bulgur, mısır yarması ve tuz ilave edilir. 1 bardak sıcak su ilave edilip kısık ateşte pilav gibi çektirilerek pişirilir.İçine maydanoz, ince doğranmış sarımsak ve nane ilave edilip, karıştırılır. Haşlanmış pancarın damarlı tarafı içe gelecek şekilde tabak üzerine serilerek, hazırlanan içten konulur. 2-3 cm eninde küçük sarılır. Tencereye düzgün bir şekilde dizilir. Soğan ve patates dilimleri konulur. Üzerine ağırlık yapması için bir tabak kapatılır. Sıcak su ilave edilir, kalan tereyağ ve sıvıyağ üzerine gezdirilir. Sarımsaklı yoğurt ile servis yapılır.Arzu edilirse üzerine yağda kızdırılmış kırmızı pul biber de konulabilir.

Zeytinyağlı Kara Lahana (Pancar) Sarması

Bir çay bardağı sıvı yağ
bir adet soğan
bir çorba kaşığı salça
bir tatlı kaşığı pul biber
bir su bardağı pirinç
tuz
1 diş sarımsak
4-5 yaprak maydanoz
karabiber
2 bağ kara lahana

Seçilip yıkanan lahanalar bir güzel haşlanır. Haşlandıktan sonra soğuk suya alınarak bekletilir. İçinin hazırlanışı için ısıtılmış tencereye sıvı yağ, soğan, sarımsak, salça konularak güzelce kavrulur. Kavrulan soğanın içine pirinçler ilave edilir. Bir bardak su katılarak pilav gibi dinlendirilir. Hazırlanan içi lahanalara sararak doldurulur. Hazırlanan dolmalar bir tencereye alınır. Üzerine çıkıncaya kadar sıcak su konur. Sıvı yağ ve tuzu eklenerek 20 -25 dakika pişirilir. Pişen sarmalar servise hazır hale getirilir.

Beyaz Lahana (Kelem) Sarması

Bir çay bardağı sıvı yağ
bir adet soğan
bir çorba kaşığı salça
bir tatlı kaşığı pul biber
bir su bardağı pirinç
tuz
1 diş sarımsak
4-5 yaprak maydanoz
karabiber
1 top beyaz lahana

Seçilip yıkanan lahanalar bir güzel haşlanır. Haşlandıktan sonra soğuk suya alınarak bekletilir. İçinin hazırlanışı için ısıtılmış tencereye sıvı yağ, soğan, sarımsak, salça konularak güzelce kavrulur. Kavrulan soğanın içine pirinçler ilave edilir. Bir bardak su katılarak pilav gibi dinlendirilir. Hazırlanan içi lahanalara sararak doldurulur. Hazırlanan sarmalar bir tencereye alınır. Üzerine çıkıncaya kadar sıcak su konur. Sıvı yağ ve tuzu eklenerek 20 -25 dakika pişirilir. Pişen sarmalar servis tabağına alınarak servise hazır hale getirilir.

İçli Tava

1 kg hamsi
1/2 kg pirinç
100gr kuru üzüm
5 baş orta büyüklükte soğan
İç fıstığı
maydanoz
tuz
karabiber
nane
zeytinyağı

Hamsiler ayıklanarak kılçıkları çıkarılır. Yıkanır ve tuzlanır. Bir tencereye yağ konur. Önce iç fıstık, sonra sıra ile kuru üzüm, soğan ve yıkanmış pirinç yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Pirinç seviyesine kadar kaynamış su katılarak tencerenin ağzı kapatılır. Pirinç yarı pişme durumunda iken ateş kısılır. Üzerine yağ dökülür. Karabiber. Nane ve maydanoz ilave edilir. İç pilav dinlendirmeye bırakılır. Yağlanmış tepsiye hamsiler açılarak sırt kısmı yere gelecek şekilde dizilir. Tepsinin kenarına da hamsiler düzgün bir şekilde yerleştirilir. Hazırlanan iç pilavı tepsiye dökülür. Kaşıkla düzeltilir. Kenarındaki hamsiler pilavın üzerine kapatılır. Ayrıca pilavın üst kısmı tamamen kapanacak şekilde hamsiler dizilir. Üzerine yağ gezdirilir. Kızgın fırında hamsiler kızarıncaya kadar pişirilir.

Hamsi Köftesi

1 kg. hamsi
1 yumurta
1 baş orta büyüklükte soğan
1 çorba kaşığı salça
2 yemek kasığı un
bayat ekmek içi
Köfte baharatı
maydanoz
sarımsak
tuz

Hamsiler ayıklanarak kılçıkları çıkarılır. Yıkanıp tuzlanır. Üzerine bayat ekmek içi ufalanarak yumurta, salça, un, köfte baharı dövülmüş sarımsak, maydanoz ve rendelenmiş soğan ilave edilir. Hepsi birlikte iyice yoğrulur. Köfte şekli verilip yağda kızartılır.

Pancar (Kara Lahana) Diblesi

2 bağ Pancar (kara lahana)
3-4 adet orta boy soğan
1 fincan sıvıyağ
1 su bardağı pirinç
tuz-karabiber

Pancar temizlenip yıkanır. İnce kıyılır, kaynamış suyun içerisine önce rengi kararmaması için tuz ilave edilir. Yıkanmış ve kıyılmış pancar kaynayan suya atılır. Bir taşım kaynadıktan sonra pirinç ilave edilir. Pancar ve pirinç birlikte yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Ocaktan alınarak süzgeçten süzülür. Soğumaya bırakılır, diğer tarafta sıvıyağ tencere konulur, ince doğranmış soğanlar pembeleşinceye kadar kavrulur. Suyu iyice süzülmüş pancarlar ilave edilir.Tuz ve karabiber eklenir, karıştırılarak pişirilir.

Fasulye Turşusu Diblesi

1,5 kg. fasulye turşusu
5 adet orta boy soğan
¾ su bardağı pirinç
pul biber
3 kaşık fındık yağı

Fasulye turşusu küçük küçük doğranır, diğer yanda kaynayan suya pirinçle birlikte konulup haşlanır, pirinç şiştiğinde süzülür. Zeytinyağında soğan salça kavurulur üzerine haşlanmış fasulye konup, karıştırılarak kapatılır.

Fırın Fasulyesi Kavurması

1 çorba kasesi dolusu fırın fasulyesi
50-100 gr. az yağlı kıyma veya kuşbaşı dana eti
2 adet kuru soğan
2 adet domates
1 kahve fincanı bulgur veya pirinç
2 yemek kaşığı tereyağı
tuz-pul biber

Fırın Fasulyesi haşlanır, doğranmış soğan tencereye konur, et ilave edilip kavrulur. Küp doğranmış domates yada salça ilave edilir. Yeterince su konur ve kaynatılır. Haşlanmış olan fasulye karışıma eklenir ve pişirilmeye bırakılır. Pişmesine yakın pirinç veya bulgur ilave edilir. 

Galdirik Kavurması

1 bağ galdirik
3-4 adet yeşil veya kuru soğan
yarım demet maydanoz
yarım çay bardağı sıvı yağ
1 yumurta
pulbiber
tuz

Galdirik temizlenip yıkanır, ince doğranır, tuzlu kaynar suda haşlanır. Üzerinden soğuk su geçirilir. Bir tencereye sıvı yağ konur. Doğranmış soğanlar pembeleşinceye kadar kavrulur. Pul biber ilave edilip galdirik eklenir ve karıştırılarak kavrulur. Kıyılmış maydanoz, çırpılmış yumurta eklenip servisi yapılır.

Kabak Kabuğu Kavurması

Bir orta boy kara kabağın kabuğu
1 su bardağı kadar haşlanmış fasulye tanesi
1 orta boy soğan
1 yemek kaşığı salça
1 silme yemek kaşığı tuz
yarım çay bardağı fındık yağı
3 su bardağı su

Soyulan Kara kabak kabuğu kaynar suda haşlanır. Haşlanmış kabak kabuğunu ve fasulye tanelerini sotelemekte olduğumuz salçalı yağlı soğanın içine koyuyoruz, 1-2 kez karıştırıyoruz.

Hoşkıran Kavurması

1 bağ hoşkıran
2 baş kurusoğan
zeytinyağı
tuz
karabiber
pul biber

Ayıklanan hoşkıranlar ıspanak şeklinde doğranır. Yumuşayıncaya kadar haşlanır. Yıkandıktan sonra süzgece alınır ve suyunun süzülmesi beklenir. Ayrı bir kapta ince doğranmış soğanlar sıvı yağ ile birlikte penbeleşinceye kadar kavrulur. Süzgeçteki hoşkıranlar el yardımıyla suyu iyice sıkılır, kavrulan soğanların üzerine ilave edilir.Sırasıyla tuz ve karabiber de ilave edilerek iyice karıştırılır.Servis tabağına alındıktan sonra üzerine pul biber dökülerek servis yapılır.

Melocan Diblesi

1 kilo melocan
bir su bardağı pirinç
iki orta boy soğan
iki diş sarımsak
bir bağ maydanoz
pul biber
kara biber
tereyağ
sıvı yağ

Melocan temizlenip ayıklandıktan sonra soğuk suya atılarak kaynatılır, pirinci atılarak yumuşayıncaya kadar haşlanır. Diğer bir tencereye soğanı, sarımsağı ince ince kıyıp yağ ekleyerek kavur. Daha sonra süzdüğümüz malzemeleri içine ilave edip karıştırılarak tuzu, baharatları, ince doğranmış maydanoz koyulup demlenmeye bırakılır. Daha sonra servis tabağına alınır kenarları havuç dilimleriyle süslenir ve servise hazır hale getirilir.

Melocan (Diken ucu) Kavurması

1 kg. melocan
2 baş kuru soğan
3-4 baş yeşil soğan
Sıvıyağ
1-2 diş sarımsak

Ayıklanıp yıkanan melocanlar soğuk suya konulup, suda yumuşayıncaya kadar haşlanır. Süzgeçte süzülür. Küçük küçük doğranarak suyu sıkılır. kızgın yağda soğanlar iyice kavrulur. Bir iki diş sarımsak doğranır. Melocanlar içine konulur ve soğanlarla özlenmesi için kısık ateşte biraz pişmesi sağlanır. Servis tabağına alınarak, servis yapılır.

Pezik (Pazı) Kavurması

2 bağ pezik (pazı)
2 adet soğan
2 fincan pirinç
1 çay bardağı sıvıyağ
tuz-karabiber

Pezikler ayıklanıp yıkanır, ince doğranıp haşlanır (sapları yumuşayıncaya kadar). Süzülür, üzerine biraz soğuk su gezdirilir. Pirinç üzerini örtecek kadar su ile haşlanıp suyu çektirilir. Haşlanan pezikler avuç içinde sıkılarak derince bir kaba alınır. İçine haşlanmış pirinç, tuz, karabiber ilave edilir. Ayrı bir tencerede ince doğranmış soğanlar sıvıyağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Haşlanan pezikler ilave edilerek biraz daha kavrulur. Servise hazırdır.

Mantar (Tirmit) Kavurması

1 kg fındık tirmiti,
2 baş kuru soğan,
sıvı yağ,tuz

Mantarlar ayıklanıp iyice yıkanır süzgeçte suyunun süzülmesi beklenir. Ayrı bir tencerede ince ince doğranmış soğan sıvı yağ ile penbeleşinceye kadar kavrulur. Suyu süzülen mantarlara tuz ilave edilerek iyice karıştırılır ve elle suyu sıkılır. Kavrulan soğanın üzerine ilave edilir. Tencerenin ağzı kapatılarak mantarlar yumuşayıncaya ve suyunu tamamen çekinceye kadar pişirilir.Servis tabağına alınarak servis yapılır.

Sakarca Kayganası

3 bağ sakarca
1 yumurta
4 yemek kaşığı mısır unu
½ çay bardağı sıvıyağ
tuz

Sakarcalar temizlenip yıkanır. Kaynayan suda soğan kısımları yumuşayıncaya kadar haşlanır. Suyu süzdürülür, ince doğranır içine yumurta, mısır unu, tuz ilave edilip karıştırılır. Teflon tavada sıvıyağ ile alt üst edilerek kaygana şeklinde kızartılır. Sıcak dilimlenip servis yapılır.

Top Köfteli Pezik (Pazı) Yoğurtlaması

1 bağ pezik
sarımsak
1 su bardağı süzme yoğurt
tuz
500 gram kıyma
1 su bardağı ince bulgur
toz pul biber
1 tatlı kaşığı salça
1 yemek kaşığı
tereyağ veya zeytinyağ
pul biber

Pezikleritemizleyip,doğrayıphaşlıyoruz.Haşladığımız pezikleri süzüp soğumaya bırakıyoruz. Diğer taraftan kıyma, bulgur, tuz ve salçayı yoğuruyoruz. (küçük) Fındık büyüklüğünde toplar yapıp haşlıyoruz. Haşladığımız top köfteleri diğer tarafta tavada 1 veya 2 su bardağı alıp sosla pişiriyoruz. Pişen sosun içine köfteleri atıp sosluyoruz. Pezikleri yoğurt veya süzme ile karıştırıyoruz. Üstüne köfteli sosu koyuyoruz.

Uçkur Kabak Kavurması

1 adet yöremize ait kara kabak
100 gr. Yöremize ait pırasa yaprağı
1 çay kaşığı çekilmiş pul biber
yarım çay kaşığı yemeklik tuz
1 çorba kaşığı sıvıyağ

(Sonbaharda, kabakların kabukları soyulup, dilimlenerek, açık havada kurutulup, kışın yenmek üzere saklanır. Kuru kabaklar tencerede kaynayan suyun içerisinde kabak kulak memesi yumuşaklığına gelene kadar haşlanır, arzu edilen boyda doğranır.Bir başka tencerede arzu edilen boyda kesilmiş pırasalar yağda kavrulur, üzerine doğranmış kabaklar ilave edilir.Pul biber ve tuz takviyesi yapılarak servise hazır hale gelir.

Uçkur Kabak Yoğurtlaması

Kurutulmuş kabak
yoğurt
sarımsak
tuz

üzeri için;

yağ
nane
pul biber

Kurutulmuş kabaklar suda haşlanır ve süzülür. Haşlanmış kabaklar süzüldükten sonra soğuması beklenir. Üzerine sarımsaklı yoğurt hazırlanır. Yoğurdun üzerine dökmek için kızarttığımız yağın içine nane ve pul biber eklenerek servis edilir.

Lobye

Barbunya
Pırasa
Taze Kinzi
Taze Nane
Sarımsak
Reyhan
Tatlı Biber Salçası
Nar ekşisi
Tuz

Barbunya bir tencere haşlanır. Barbunya haşlandıktan sonra pırasa, taze kinzi maydanoz, tatlı biber salçası ilave edilerek pişirilme işlemi pırasalar haşlana kadar devam eder. Mutfak robotunda reyhan, sarımsak, taze nane birlikte çekilir. Bu harcımız yeteri kadar tuzla birlikte yemeğin pişimine yakın yemeğimize ilave edilir. Yemek piştikten sonra en son yeteri kadar nar ekşisi konur ve dinlendirilir.

Kabak Kayganası

1 kg dolmalık kabak
sıvıyağ
mısır unu
tuz
3 diş sarımsak
karabiber

Kabaklar yıkanıp kabukları soyulur, dilimlenir, sonra dilimlenen kabaklar tuzlanarak süzgeçte yarım saat bekletilir. Suyu iyice sıkılır. Mısır Unu, Karabiber, dövülmüş sarımsak katılıp iyice karıştırılır. Teflon tavada sıvıyağ kızdırılır. Hazırlanan malzeme tavaya döşenir. Her iki tarafı kızartılarak servis tabağına alınıp servis yapılır.

Yağlı (Pide)

Hamuru için;

3 su bardağı un
yarim çay kasigi tuz
bir tutam toz seker
20gr yas maya
yumurta

Pide içi;

250 gram kıyma
2 adet kuru soğan
6-7 dal maydanoz
Tuz
Tereyağ

Hamuru için verilen malzemeler bir kaba konup kulak memesi yumuşaklığında hamur elde edilir. Diğer yanda, Kıymayı bir tencereye koyup az zeytinyağı ile kavurun ince doğranan soğanı ilave edip bir süre daha kavurduktan sonra tuz ve karabiber isteğe bağlı maydanoz ilave edilip karıştırılır. Hamurdan büyük bir parça alınıp, elips şeklinde açılır. Açılan hamura kıyma içi serilerek elipsin iki ucu birleştirilir ve mekik şekli verilir. Hamurun üzerine yumurta sarısı sürülüp fırına verilir. Fırından çıkmadan önce pidenin orta yerine bir yumurta kırılır, yumurta piştikten sonra fırından çıkan pide servis yapılır.

Kuru Yufka

Buğday unu
tuz
su

Malzemelerin hepsi birlikte kulak memesi yumuşaklığında yoğrulur. Hamur küçük parçalara ayrılır. Yufka şeklinde açılır. Temiz bir bez üzerine yapışmayacak şekilde serilir. Ayrı bir tarafta yufkaları kurutmak için ateş yakılır. Üzerine saç konulur. Açılan yufkalar birer birer sacın üzerinde kurutulur. Soğumaya bırakılır.

Kuru Yufka Böreği

8 adet kuru yufka
sıvıyağ
tuz
su
peynir
maydanoz veya kıyma
soğan
karabiber

Geniş bir kabın içine ılık su ve tuz konulur. Yufkalar tek tek ıslatılır. Yağlanmış tavaya ıslatılan 4 yufka üst üste yerleştirilir. Arasına hazırlanan karışım koyulup, yine ıslatılan 4 yufka üstüne yerleştirilir. Yufkaların altı kızarınca kapak yardımıyla börek ters çevrilir. Tava tekrar yağlanıp, böreğin diğer tarafı da kızardıktan sonra servis tabağına alınır. Dilimleyerek sıcak servis yapılır.

Fındıklı Ballı Kuru Yufka Böreği

6 adet kuru yufka
kavrulmuş çekilmiş fındık
sıvı yağ

Şerbeti:

1,5 su bardağı şeker,
1 su bardağı su,
1 çorba kaşığı limon suyu

Tefon tavada yağ hafifçe kızdırılır,3 adet kuru yufka tek tek ıslatılarak yağlanmış tavaya üst üste dizilir. Arasına kavrulmuş fındık dökülür kalan 3 yufka da yine ıslatılarak kavrulmuş fındığın üzerine dizilir. Yufkaların altı tamamen kızardıktan sonra düz bir kapak yardımıyla börek ters çevrilir. Tavaya aynı şekilde sıvı yağ dökülür. Börek Kapak yardımıyla tavaya yerleştirilir. Kızarma işlemi tamamlanınca börek servis tabağına alınır. Kare şeklinde dilimlenir. Hazırlanan bal yufkanın üzerine dökülerek böreğin balı çekmesi beklenir ve servis yapılır.

Bileki Ekmeği

Mısır unu
su
tuz

Meşhur Düzce Yemekleri ve Tatlıları - Akçakoca Melengücceği Tatlısı Tarifi Meşhur Düzce Yemekleri ve Tatlıları - Akçakoca Melengücceği Tatlısı Tarifi

Elenmiş mısır unu ve tuz ılık su ile hamur haline getirilir. Önceden kızdırılmış bileki taşının içine defneyaprağı dizilir. Hamur buraya dökülerek üzerine tekrar defneyaprağı dizilir. Ağzı ters çevrilmiş sacla kapatılır. Üzerine köz konulur. Kızarınca taştan çıkarılıp soğumaya bırakılır.

Mısır Ekmeği

1 kg mısır unu
su
tuz

Un elendikten sonra bir kaba konulur. Üzerine bir miktar tuz ilave edilir. Ilık su ile yoğrulur. Yağlanmış tepsiye serilerek fırına sürülür. Kızarıncaya kadar pişirilir.

Ordu Tostu

Ordu tost ekmeği
tost sucuğu
kaşar peyniri
margarin

Tost ekmeği arasına tost sucuğu ve-veya dilimlenmiş kaşar peyniri koyulduktan sonra tost ekmeğinin her iki tarafına margarin sürülerek tost makinasında kızarıncaya kadar pişirilir. Sıcak servis edilir.

Mısır Unu Yağlaşı

2 kase su
3 tahta kaşık dolusu
fırınlanmış mısır unu
terayağ
tuz
beyaz peynir ve ya çökelek

Bir Tencerede su kaynatılır, tuz ilave edilir. Kaynayan suya mısır unu yavaş yavaş katılır, topaklanmaması için düzenli bir şekilde kıvamına gelene kadar karıştırılır.İçine peynir ilave edilip tekrar karıştırılır. Servis yapılacak kaba alınır. Ayrı bir kapta tereyağ mısır unu yağlaşının üzerine gezdirilir. Sıcak servis yapılır.

Ev Baklavası

Bir fırın tepsisi için:

1 Çay  bardağı yoğurt
bir çay bardağı zeytin veya mısır özü yağı
1 çay bardağı süt
1 yumurta
1 çay kaşığı tuz
bir tatlı kaşığı karbonat veya bir paket kabartma tozu
alabildiği kadar un
2,5 bardağı kavrulmuş ve çekilmiş fındık

Açmak için

nişasta. 
250 gr. Tereyağ veya margarin

Şerbeti için: 

4 su bardağı şeker
5 su bardağı su
yarım limon

Yoğurt, yumurta, süt, tuz ve sıvıyağ el mikseri ile çırpılır. Karbonat ve un ilave edilip yoğrulur, hamur kesinlikle yumuşak ama ele yapışmayan hamur olacak. Hamuru 20-25 dk beklettikten sonra, 60 adet fındık büyüklüğünde parçalar hazırlanır. ilk 15 hamuru çay bardağı büyüklüğünde açıp aralarına bol nişasta serpilip, üst üste konur. Sonra bunu merdane ile fırın tepsisi büyüklüğünde açıp tepsiye serilir. Üzerine bir bardak fındık serpilip, diğer 45 hamuru da 15’er açıp tepsiye sererek üzerine fındık dökülüp bu şekilde açarak tepsiye serilir. Diğer yanda tereyağ veya margarin eritilip, yağ şeffaflaşana kadar kaynatılır, kestiğimiz baklavanın üzerine gezdirip, önceden ısıtılmış fırına verilir. Şerbeti için şeker ve su kaynatılıp, hafif koyulaşınca limonu sıkılır, birkaç taşım sonra kapatılır. Tatlı soğuk, şerbet ılık olacak şekilde baklavanın üzerine dökülerek şerbetin çekmesi sağlanır.

Fındıklı Burma Tatlısı

1 yumurta
1 yemek kaşığı tere yağ
1 kahve fincanı zeytin yağ
1 kahve fincanı yoğurt
1 tatlı kaşığı sirke
1 kahve fincan su
bir çay kaşığı karbonat
tuz
alabildiği kadar un
çekilmiş fındık

Açmak için:

Nişasta.

Şerbet için: 

4 bardak şeker
4 bardak su
yarım limon

Bir kabın içinde önce yumurta,zeytin yağı, yoğurt, sirke ve su karıştırılır. Karıştırıldıktan sonra içine yavaş yavaş su ilave edilir. Hamuru biraz yoğurduktan sonra içine tuz ve karbonatını ardından tere yağını ilave ederiz. Hamuru kulak memesi kıvamına getirdikten sonra yarım saat dinlendiririz. Dinlenen hamurdan ceviz büyüklüğünde bezeler oluşturunuz. Oluşan bezeleri nişasta yardımıyla açınız. Sofra büyüklüğüne gelen hamurları ortadan ikiye keseriz. Kesilen hamurun üzerine fındık serpiştirerek oklavaya dolarız. Dolanan hamuru oklava üzerinde iki elimizle bir araya sıkıştırıp burarız. Burma işlemi tamamlandıktan sonra, oklavayı çekeriz. Hamurdan küçük parçalar halinde keseriz ve fırın tepsisine düzgün bir şekilde yerleştiririz. Üzerine arzuya göre yarım paket erimiş margarin veya tereyağını hamurların üstüne gezdirerek dökeriz. Kızdırılmış fırında üzerleri pembeleşinceye kadar pişirilir. Fırından çıkınca üzerine sıcak şerbet dökeriz.

Balkabağı Tatlısı

2 kg.balkabağı
3 bardak toz şeker
1 bardak su
1 bardak dövülmüş fındık
hindistan cevizi

Temizlenmiş,yıkanmış ve doğranmış balkabağı bir tencereye düzgün bir şekilde dizilir. Kabakların üzerine toz şekeri serpilir. üzerine 1 bardak su ilave edilir ve kapağı kapatılıp kabaklar yumuşayıncaya kadar pişirilir. Pişen kabakların altı kısılır ve parlak olması için 2 tutam şeker serpilir. Kapağı kapatılıp 5 dk dinlendirilir. Soğuduktan sonra üzerine dövülmüş fındık ve hindistan cevizi ilave edilir.

Pekmez Yağlaşı Tatlısı

Malzemesi
2 su bardağı pekmez
(üzüm), aldığı kadar mısır
unu, kaymak

2 su bardağı pekmezi sulandırırız sulandırılmış pekmezin içine aldığı kadar mısır unu ilave ederiz. Muhallebi kıvamına gelene kadar kısık ateşte pişirip üzerine kaymak koyarız.

Çilek (dağ çileği) Reçeli

Malzemesi
1 Kg Dağ çileği,1 Kg şeker,
2,5 su bardağı su,
1 adet limon

Su ile şeker bal kıvamına gelene kadar kaynatılır. Temizlenmiş ve yıkanmış çilek ilave edilir, inmesine yakın kabukları soyulmuş ve ince doğranmış limonlar ilave edilerek 2-3 dakika daha kaynatılıp ateşin altı söndürülür.

Taflan Turşusu (Kara Yemiş) Kavurması

Malzemesi
Salamura edilmiş taflan
(Kara Yemiş),
Soğan, Sıvı yağ

Yağda Kavrulan soğanlara, çekirdeği ayıklanarak biraz suda bekletilen taflanlar katılır. Bir müddet karıştırılarak pişirildikten sonra yemeğimiz servise hazırdır.

Kelem (Beyaz Lahana) Turşusu Kavurması

Malzemesi
1 tabak kelem lahana
turşusu,
2 orta büyüklükte kuru
soğan, yağ

İnçe doğranmış soğan yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Üzerine önceden tuzu çıkarılmış kelem lahana turşusu katılarak karıştırılır. Bir süre kavrulur.

Fasulye Turşusu Kavurması

Malzemesi
1 tabak fasulye turşusu,
2 orta büyüklükte kuru
soğan, yağ

İnçe kıyılmış soğan yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Üzerine önceden tuzu çıkarılmış fasulye turşusu katılarak karıştırılır. Bir süre kavrulur.

Salatalık Turşusu Kavurması

Malzemesi
1 tabak salatalık turşusu,
2-3 orta büyüklükte kuru
soğan, sıvıyağ veya
tereyağ, pul biber

İnce doğranmış soğan yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Üzerine önceden tuzu çıkarılmış ve doğranmış salatalık turşusu katılarak karıştırılır. Bir süre kavrulur.Üzerine pul biber ilave edilerek servis edilir.