Cimcik, Kütahya Küp Kebabı, Kütahya Sini Mantısı, Tosunum Böreği, Ilıbada Dolması, Ispanaklı Şibit, Haşhaşlı Gözleme, Sıkıcık Çorbası, Gökçümen Hamursuzu, Sütlü İncir Tatlısı, Şibitli Tavuk Tiridi, Yufka Tatlısı, Hekmane Erik Hoşafı, Kütahya Usulü Güveç, Kızılcık Tarhanası Kütahya yöresel yemeklerdir.

Ege Bölgesi'nin İç Batı Anadolu Bölümü'nde yer alan Kütahya'da 2016 yılında TÜİK verilerine göre merkez ilçeyle beraber 13 İlçe, 27 belediye, bu belediyelerde 219 mahalle ve ayrıca 548 köy vardır.

Cimcik

Un
Yumurta
Tuz
Tereyağı
Sarımsak
Yoğurt

Bir kabın içine un havuz gibi açılır. İçine yumurta, tuz, su ilave edilir. Hamur yoğrulur. Yoğrulduktan sonra yumaklara ayrılır. Hamurlar yuvarlak olarak tek tek açılır. Unlanır. Oklava ile iki taraftan eşit biçimde sarılır. Ortadan ikiye kesilir. 1parmak eninde kesilir. Bıçağın üzerine atılır. Küçük küçük kesilir. El ile havalandırarak hoplatılır. Tek tek cimciklenir. Çapraz biçimde 1 kaşığa 40 adet sığacak şekilde yapılır. Sunum; tereyağı gezdirilir.Üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür. Servise sunulur.

Meşhur Iğdır Yemekleri ve Tatlıları - Taş Köfte Tarifi Meşhur Iğdır Yemekleri ve Tatlıları - Taş Köfte Tarifi

Kıymalı Sini Mantısı

½ kilo un
1 tane yumurta 
1 tatlı kaşığı tereyağı 
1;5 bardak ılık su 
Yoğurt 
Sarımsak 

İç Malzemeleri:

1 demet maydanoz
½ kilo kıyma
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığıtuz

Un içine yumurta ve su katılıp yoğrulur. Yumurta büyüklüğünde parçalara ayrılır, hamur açılır. İç malzemeleri kıyma maydanoz, karabiber karıştırılıp, açılan bezeler kare büyüklüğünde kesilip, hazırlanan iç, fındık büyüklüğünde konulur. Tepsi yağlanıp, 90 derecedeki fırına sürülür. 20 dakika fırından çıkarıldıktan sonra üzerine 1 bardak sıcak su eklenir.Sunum; mantı yumuşayınca üzerine önce sarımsaklı yoğurt daha sonra kızartılmış tereyağı dökülerek servise sunulur.

Gözleme

1 kilo un 
tuz 
haşhaş 
yağ 
yeteri kadar tuz

Un, tuz ve su ile yumuşak bir hamur elde edilir. Bezelere ayrılır. Tek tek haşhaşlanarak yağlanır. Hazırlanan hamurlar 25 cm. açılarak sacda pişirilir.Sunum; sıcak olarak servis yapılır.

Ispanaklı Şibit

½ kg. ıspanak 
2 baş kuru soğan 
3 bardak un 
1 bardak sıvı yağ 
bir tutam tuz 
karabiber

Unla tuz normal yumuşaklıkta yoğrularak, ufak bezeler halinde açılır. İçine ıspanak ve soğanla hazırladığımız harç konulur. Yanmaz tava veya saçta pişirilir. Yağı içne konursa makbuldür Sunum; sıcak olarak servis yapılır.

Şibitli Tavuk Tiridi

1 büyük tavuk
5 lt. su 
yeteri kadar tuz 
5 yemek kaşığı tereyağı 
1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber 
2 kg un 
½ kg süzülmüş katı yoğurt 
1 baş sarımsak

Tavuğun Hazırlanışı; temizlenip yıkanmış tavuk, büyükçe tencereye konulup su ve tuz ilave edilerek, pişinceye kadar kaynatılır. Ilıyınca tepsinin ortasına konulur.

Şibitin Hazırlanışı; 2 kg. una 1 yemek kaşığı tuz katılarak, kulak memesi yumuşaklığında yoğrulup, üzerine nemli bir bez örtülerek 10 dakika bekletilir. Küçük bezelere ayrılan hamur,1 mm. Kalınlığında açılarak kızgın saç üzerinde iyice kurutmadan çevire çevire pişirilir. Ve hemen rulo halinde sarılıp 5 cm boyunda parçalara kesilerek tepsideki tavuğun etrafına dik dik dizilir. Tavuğun suyu da şibitlerin üzerine ılık şekilde dökülerek tirit yapılır. Üzerine kızarmış kırmızı biberli tereyağı ezdirilir. Arzu edilirse sarımsaklı yoğurt dökülür. Sunum; ılık olarak servis yapılır.

Dolamber Böreği

4 orta boy patates 
2 baş kuru soğan 
1 tutam karabiber 
maydanoz 
1 tutam kırmızı biber 
tuz 
4 su bardağı 
½ paket margarin 
yeterli miktarda su

Un ve tuz beraber normal yumuşaklıkta yoğrulur. Yarım saat dinlendirilir. Ufak bezeler halinde ayrılarak oklavayla ince açılır. Margarinle sıvı yağ karıştırılıp açılan hamur yağlanır ve patatesli harç serpilir. Yuvarlayıp dolandırılarak tepsiye döşenir. 220 derece fırında pişirilir. Çıtır çıtır servise hazırlanır. Patatesler kaynamış olarak hazırlanır. İçine kıyılmış maydanoz ve karabiber eklenerek hazırlanır.Sunum;sıcak olarak servis yapılır.  

Namaz Lokması

4 su bardağı böreklik un 
1 tatlı kaşığı tuz 
750 gr sıvı yağ 
2 tatlı kaşığı kuru (toz) maya 
2 tatlı kaşığı toz şeker 
pudra şekeri (üzerine)

2 tatlı kaşığı maya, 2 tatlı kaşığı şeker, bir su bardağının içine konur, yarım bardak ılık su ilave edilir. Karıştırılıp eritilir Kabarması beklenir. Bardaktan taşmaya başlayınca derin bir kapta elenen 4 su bardağı unun içine 1 tatlı kaşığı tuz ile beraber ilave edilir ve karıştırılır. Yaklaşık 2.,5 su bardağı ılık su ile yoğrulur. Hamur iyice özleştirilir. Üzerine bir kapak kapatılarak hamur mayalanmıştır. Bir kaseye su doldurulur. Bir tatlı kaşığı hazır bulundurulur.Çukur tavaya sıvı yağ konur iyice kızdırılır. Sol elle hamur avuca alınıp yumruk yapılarak sıkılır. Avucun üzerinde bulunan hamur tatlı kaşığı ile alınıp kızgın yağa bırakılır. Kaşığa hamurun yapışmaması için ara sıra yağa yada kasede bulunan suya batırılır. İşlem hızlı hızlı yapılır. Lokmaların iyi kızarması için delikli kevgirle ara rsıra karıştırılır.Pembeleşen lokmalar süzdürülüp alınır.Bir tabakta dinlendirilir. Servis tabağına alınır Üzerine pudra şekeri serpilir.

Gökçümen Kamursuzu

Hamur için: 

2 su bardağı su 
1 fincan zeytin yağı ,
1 kg un

Harcı için: 

200 gr haşhaş 
½ paket margarin 
1 çay kaşığı sıvı yağ

2 su bardağı su, zeytinyağı, tuz ve un katılıp normal hamur yapılır. Hamur dinlendirilir. Haşhaş, margarin ve çicek yağı ocakta ısıtılıp karıştırılır. Hamur 12 parçaya bölünür ve her biri tabaktan biraz küçük açılır Her hamura sürülür, bütün hamurlar üst üste konulur, yağladıktan sonra büyütülür. Kenarları ortaya gelecek şekilde katlanır. Tepsi büyüklüğünde açılır, üzerine haşhaşlı yağ sürülür. Sıcak fırında 25 dakika pişirilir. Sunum; Gökçümen Hamursuzu ılıkken servis yapılır. Gökçümen Kütahya'nın bir mahallesidir.