Kocaeli, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık onuncu şehridir. Şehir, ülkenin en büyük sanayi ve ticaret kentlerinden biridir. Kocaeli, Marmara Bölgesi'nin Çatalca-Kocaeli Bölümü'nde, 29°22′-30°21′ doğu boylamı, 40 D 31 '- 41°13′ kuzey enlemi arasında yer alır.

Cizleme (Akıtma), Lokum, Mantar Böreği, ÇiğceliYumurta, Cevizli Börek, Höşmerim ( Peynir Tatlısı), Kuru Helva, Nazlı (Otur Fatma Tatlısı), İrmik Helvası, Kübe Tatlısı ve çeşitli Sarma ve Dolmalar, Kocaeli'ye ait yöresel yemeklerdir.

Tarhana, Umaç, Bulamaç, Yahni, Kavurma, Tavuklu Keşkek, Çiğceli Kavurma, Mantar Yemeği, Ebe Gümeci, Mancar Yemeği (Çiçekli Mancar), Ev Makarnası, Gözleme daha birçok Kocaeli'ye özgü yemek ve tatlılar haberimizde.

Umaç Çorbası

1 bardak un
1 adet un
1 çay kaşığı toz biber
1 çay kaşığı tuz
1 kaşık margarin

Un, su, tuz karıştırılarak pişirilir. Yağ, tuz, biber eritilir ve kaynayan çorbanın içine atılır.

Ciğceli Kavurma

1 kg kuşbaşı et
½ kg bulgur
2 su bardağı süt kaymağı (Ciğce)
1 çay bardağı karabiber
1 tatlı kaşığı tuz

Et haşlanır. Bulgur veya pirinç pilavı yapılır. Pilav servis tabağına alınır. Kavrulmuş kavurma pilav üzerine konulur. Kavurma üzerine ise süt kaymağı eritilerek dökülür.

Mancar Yemeği (Çiçekli Mancar)

Meşhur Ardahan Yemekleri ve Tatlıları - Kaz Etli Üçlü Pilav Tarifi Meşhur Ardahan Yemekleri ve Tatlıları - Kaz Etli Üçlü Pilav Tarifi

1 kg mancar
1 çay kaşığı zeytinyağı
1 adet domates
1 adet soğan

Mancar ayıklanarak soğuk suda iki saat süre ile bekletilir ve sudan çıkartılır. Kısık ateşte haşlanır. Soğan yağ içinde kavrulur. Haşlanmış mancar kavrulmuş soğan içine karıştırılarak 5-10 dakika pişirilir.

Cızlama (Akıtma)

½ kg un
1 tatlı kaşığı maya
1 çay kaşığı tuz
1,5 bardak su

Un, tuz, su, maya akıcı olacak şekilde hamur yapılarak kabarmaya bırakılır. Saç veya tava içine yağ sürülerek 1 kaşık hamur atılır. Kısık ateşte pişirilir.

NAZLI (Otur Fatma Tatlısı)

2 tane yumurta
1 bardak yoğurt ve şeker
Aldığı kadar mısır unu
Az miktarda karbonat

Büyük bir kabın içinde bütün malzemeler iyice karıştırılır. Yağlanmış olan tepsiye hazırlanan hamur boşaltılır ve fırında hafif ateşte pişirilir. Tatlı çok kısa sürede piştiği için ‘Nazlı’ olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle de pişirilirken dikkatli olmak ve ateşi iyi ayarlamak gerekir.

Höşmerim

½ kg tuzsuz taze peynir
1/2 paket margarin
½ kg şeker
1 bardak un

Peynir ateş üzerinde karıştırılarak sarartılır. Un, yağ, şeker karıştırılarak 15-20 dakika kadar pişirilir sararınca indirilir. Kaşık kaşık servis yapılır.