Isparta İli, Akdeniz Bölgesi’nin batı bölümünde ve iç kesiminde yer alır. “Göller Bölgesi”nin merkezi konumundadır. Aksu, Atabey, Eğirdir, Gelendost, Gönen, Keçiborlu, Senirkent, Sütçüler, Şarkikaraağaç, Uluborlu, Yalvaç, Yenişarbademli Isparta'nın ilçeleridir. Isparta ilinin bazı meşhur yemekleri ise haberimizde yer almaktadır.

Isparta, Akdeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Isparta’nın yerleşim tarihi Paleolitik döneme kadar dayanmaktadır. Dünyanın en kaliteli gülleri Isparta’ da yetişmektedir. Gül yetiştiriciliğinin yanı sıra gül yağı üretimi yapılmaktadır. Isparta şehri yöresel yemekleri ile de dikkatleri çekmektedir. Toyga çorbası, cifne, gölle bunlardan bazılarıdır. Isparta yöresel yemeklerinin malzemeleri, nasıl yapıldığı gibi soruları haberimizde yanıtladık.

Toyga Çorbası'ndan Ovmaç Çorbası'na Banak'tan Ispanaklı Şiş Köfte'ye, Tavşan Böreği'nden Sazan Dolması'na daha birçok Isparta'ya özgü yemek ve tatlılar haberimizde.

DOĞGA (TOYGA) ÇORBASI Malzemeler

1 Su Bardağı Bulgur 
3 Çorba Kaşığı Süzme Yoğurt
2 Çorba Kaşığı Un
1 Yumurta Sarısı
Kızartılmış Kaymak Yağı veya Tereyağı
1 Çay Kaşığı Nane
1 Çay Kaşığı Karabiber
Tuz
5 Su Bardağı Su

Bulgur ayıklanıp yıkandıktan sonra tencerenin içerisine alınarak, 5 su bardağı et suyu ya da suda haşlanır. Bir tarafta yoğurt, un ve yumurta sarısı çırpılarak kısık ateşte 15-20 dakika çırparak kaynatılır. Pişmesine yakın içerisine tuz eklenir. Bulgur piştikten sonra çorba demlenmeye bırakılır. Kâselere boşaltılan çorbanın üzerine isteğe göre kızartılmış kaymak yağı veya tereyağı, karabiber ve nane ile süslenerek sıcak servis yapılır.

OVMAÇ (OĞMAÇ) ÇORBASI Malzemeler

1 Su Bardağı Un
1 Çorba Kaşığı Salça
1 Çorba Kaşığı Tereyağı
Tuz
5 Su Bardağı Su

Geniş bir tabağa un konulur. Avuç içerisine az miktarda su alınır ve unun üzerine serpilir. Parmak uçlarıyla, un elde tane tane oluncaya kadar karıştırılır. Minik minik tanecikler oluşturulur. Diğer taraftan, salça yağda kavrulur, üzerine 5 su bardağı su konulur ve kaynatılır. Kaynayan suyun içine ovalanan un tanecikleri bırakılır. 15-20 dakika pişinceye kadar karıştırılır. Tuz ilave edilir. Üzerine sos olarak kızdırılmış kaymak yağı ya da tereyağı ilave edilir. Sıcak olarak servis yapılır.

BANAK Malzemeler

2 kg Kemikli But Eti (Dana, Keçi, Koyun vs. İsteğe Bağlı Yağlı-Yağsız)
1 Parça Dana Kaval Kemiği (Satırla Kırılmış) (Suyuna Lezzet Vermesi İçin)
10 Su Bardağı Su
1 Tutam Tuz ve Karabiber
3 Adet Pide 

Derin bir tencerede kaynamakta olan suya kanı ve sinirleri temizlenmiş but eti ve kırılmış kaval kemiği konulur. Kaynama sırasında suyun üzerine çıkan ve “kef ” adı verilen istenmeyen kısım, kaşık veya kevgir yardımıyla toplanıp atılır. (İsteğe bağlı olarak, et suyuna tat vermek için doğranmış soğan da kullanılabilmektedir. Bunun için halka doğranmış soğanlar, karabiber ekilerek biraz bekletildikten sonra pişmesine yakın kaynamakta olan tencereye konulur. Biraz kaynadıktan sonra seçilerek atılır.) Etler elle ayrılabilecek kıvama geldiğinde tencereden çıkartılarak parçalara ayrılır. Diğer tarafta en az 12 saat bekletilen pide, lokmalık parçalara kesilerek yayvan bir tabağa tek kat olarak dizilir. Yeterli miktarda suyuyla birlikte etler pidenin üzerine dökülüp dağıtılır. Esasen etler kemiğiyle birlikte konulur ve elle yenir. Ancak son zamanlarda profesyonel aşçılar etleri kemiğinden ayırarak servis yapmaktadırlar. Tercihen üzerine karabiber serpilir. Pide bulunmadığı durumlarda (hane ölçeğinde) dilimlenip kızartılmış bayat ekmek veya kuru yufka da kullanılabilir.

ISPARTA ŞİŞ KÖFTE Malzemeler

3 kg Dana Eti
900 gr İç Yağ ve Kavram Yağı (Etin %30’u kadar)
Yeteri Kadar Tuz

Dananın but ve kaburga kısımlarından alınan etler, bir kez kıyma makinesinde çekilir. İçerisine iç yağı, kavram yağı ve tuz ilave edildikten sonra iyice yoğrulur. Tekrar kıyma makinesinde çekilir. İnce şişlere dizilerek ızgarada meşe ateşinde pişirilir. Tercihe göre üzerine sumak ekilerek, yanında pişmiş soğan ve domates ile birlikte servis yapılır. 

ISPARTA FIRIN KEBABI Malzemeler

Kuzu Eti 
İnce Pide Ekmeği

Isparta Fırın Kebabı, nisan-mayıs aylarında süt kuzusu, haziran sonunda oğlak ve eylülden itibaren de erkeç etinden yapılmaktadır. Böbrek yağları ve kan damarları temizlenen kaburga etleri, şişe takılarak fırın içerisine dik olarak sıralanır. Önceden yakılıp ısıtılan fırında 3 - 3,5 saat aralığında çalı kökü odunuyla 2 saat alev, 1 saat korda pişirilir. Pişme esnasında fırın içinde bulunan bakır sahanlardaki su buharlaştırılır ve etler hem buhar, hem alev arasında % 50 fire verir. Tuz ya da baharat kullanılmadan pişirilmektedir. Fırından çıkan kızarmış kuzu eti yöreye özgü bakır tabaklarda ince pide ekmeği üzerinde servis yapılır. 

Meşhur Yalova Yemekleri ve Tatlıları - Yalova Köftesi Tarifi Meşhur Yalova Yemekleri ve Tatlıları - Yalova Köftesi Tarifi

TAVŞAN BÖREĞİ Malzemeler

1 Adet Tavşan Eti
5 Adet Kuru Soğan
1 Su Bardağı Sıvı Yağ
2 Çorba Kaşığı Tereyağı
10 Adet Tane Karabiber
1 Çay Bardağı Sirke
Toz Karabiber, Pul Biber, Tuz

Hamuru İçin;

Yarım kg Un
2 Su Bardağı Süt
2 Adet Yumurta
1 Yemek Kaşığı Sirke
Tuz
Aldığı Kadar Su

Yaklaşık 1 veya 1,5 kg ağırlığındaki tavşanın ayakları kesilerek derisi yüzülür. Yüzülmüş olan tavşanın karnı uzunlamasına yarılır ve sakatatları çıkartılarak bol suda yıkanır. Etin lezzetinin kaçmaması ve renginin bozulmaması için safra kesesi patlatılmadan çıkartılmalıdır.Temizlenen et parçalara ayrılarak geniş bir kap içerisine alınır. Sirkeli su içerisinde bir gün bekletilen tavşan etleri yıkanarak hazır hale getirilir. Bir tencere içerisinde büyük parçalara ayrılmış tavşan etleri, 2 adet bütün halde soğan, 10 adet tane karabiber ve su ilave edilerek etler yumuşayana kadar haşlanır. Haşlanan tavşan etleri sudan çıkartılarak tel tel küçük parçalara ayrılır. 3 adet soğan ince şekilde doğranarak tereyağında kavrulur. Tavşan etleri ilave edilerek kavrulmaya devam edilir. Tuz ve baharatlar eklenerek ocaktan alınır ve soğumaya bırakılır. Hamur için tüm malzemeler karıştırılarak kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğrulur ve 30 dakika dinlendirilir. 8 bezeye ayrılan hamurdan yufkalar açılır. Her yufkanın arasına sıvı yağ sürülerek yufkalar tepsiye dizilir. 4 yufka dizildikten sonra iç malzemesi döşenir. Kalan 4 yufka da aynı şekilde tepsiye dizilir. En üste de sıvı yağ sürüldükten sonra tepsi fırına sürülür. Böreğin üzeri kızarınca fırından alınarak sıcak servis yapılır.

SAZAN DOLMASI (ÇAPAK DOLMASI) Malzemeler

1 Adet 3-4 kg.lık Sazan Balığı
2 Su Bardağı Bulgur veya Pirinç
Birer Tutam Tarçın, Nane, Karabiber, Kırmızıbiber
1 Çay Bardağı Sıvı Yağ
1,5 Su Bardağı Su
1 Çorba Kaşığı Salça
Yarım Su Bardağı Kuş
Üzümü
Yarım Su Bardağı Çam Fıstığı

Süslemek İçin;

Bir Demet Maydanoz
1 Adet Limon
3 Adet Orta Boy Domates

Sazan balığının derisi tamamen soyulur, sırtındaki yüzgeç ve kanatları temizlenir. Salça, yağ ve baharatlardan oluşturulan sos balığın içine ve dışına tamamen sürülür. Balık 15 dakika beklemeye bırakılır. Yağ tencerede iyice kızartılır varsa balıktan çıkan havyar, yumurta sarısı rengini alıncaya kadar kızartılır, daha sonra baharatlar, bulgur veya pirinç, çam fıstığı ve kuşüzümü katılarak bir müddet kavrulur, su ilave edilir ve demlenmeye bırakılır. Hazırlanan bu karışım balığın içine iyice doldurulur ve balık iğne iplik yardımı ile dikilir. Fırında 2 saat pişirilir. Üzeri maydanoz, limon ve domatesle süslenerek servis yapılır.

SIRAZ (EĞREZ) BALIĞI SALAMURASI Malzemeler

15 Adet Orta Boy Sıraz (Eğrez) Balığı
1 Çorba Kaşığı Limon Suyu
2 Çorba Kasesi Salamuralık Tuz

İl sınırları içerisindeki Eğirdir Gölünde nisan ve mayıs aylarında rastlanan “Sıraz” veya “Eğrez” denilen balığın kaygan tabakası, yüzgeçleri ve iç organları bıçakla temizlenir. Sırtının iki yanı bıçakla çizilir. Daha sonra içi kaya tuzu ile doldurularak toprak küplere veya tenekelere bolca tuzlanarak istif edilir. Ağzından hava almayacak şekilde üzerine bir ağırlık bastırılarak 40 gün bekletilir.

CİFNE (ZIPLAK) Malzemeler

2 Kase Kurutulmuş Taze Fasulye (Tercihen Şeker Fasulye)
2 Çorba Kaşığı Kuru Kıyma (Kurban Kıyması)
8-10 Parça Domates Kurusu
1 Adet Kuru Soğan
1 Çorba Kaşığı Salça
1 Kahve Fincanı Sıvı Yağ
1 Çay Kaşığı Tuz
2-3 Su Bardağı Su

Kurutulmuş olan taze fasulye ve domates kurusu ayrı ayrı 5-6 saat önceden soğuk suda bekletilir. Fasulyeler bol suda haşlanır ve süzülür. Diğer taraftan kısık ateşte tencerede kurban kıyması eritilir. Yemeklik doğranan kuru soğan ile kavrulur. Salça da kavrulduktan sonra su ilave edilir. Islatılan domates kurusu ilave edilir. Özleştikten sonra haşlanan fasulye ilave edilerek yaklaşık yarım saat kadar kısık ateşte pişirilir. Genelde yufka ve kuru soğan ile birlikte tüketilir. 

EV HAMURAŞISI (TATAR) Malzemeler

Yarım kg Hamur Aşı (Bkz. Kış Hazırlıkları Sayfa 264)
3 Çorba Kaşığı Kızarmış Kaymak Yağı
Bir Kâse Ezilmiş Sarımsaklı Süzme Yoğurt
Tuz
Su 

Ateş üzerinde kaynamakta olan tuzlu suya hamur aşı eklenir. Tahta kaşıkla birbirine yapışmaması için birkaç kez karıştırılır. Yaklaşık sekiz, on dakika kadar haşlandıktan sonra bir tel süzgeçle süzülerek üzerine bol miktarda soğuk su gezdirilir. Haşlanıp suyu süzülmüş olan hamur aşı tencereye alınır ve üzerini bir parmak geçecek şekilde soğuk su doldurulup ateşe konulur. Suyu parmak yakmayacak kadar ısıtılınca ateşten alınır, bir kaşık kızartılmış kaymak yağı karıştırılarak yoğurtlanır. Kâselere konarak üzerleri kalan kızarmış kaymak yağıyla süslenir.

GÖLLE Malzemeler

1 kg Buğday
2 Su Bardağı Nohut
1 Su Bardağı Ak Fasulye (bazı yerlerde konulur)
Tuz
Su

Buğday, ak fasulye ve nohut ayıklanıp akşamdan ıslatılır. Sabah suyu süzülüp yıkandıktan sonra, tüm malzemeler düdüklü tencere içerisine konur ve üzerine sıcak suyu katılıp 25-30 dakika kadar düdüklü tencere içerisinde pişirilir. Gölle ılıdıktan sonra isteğe göre tuz ekerek servis yapılır. 

KABUNE Malzemeler

1 Su Bardağı Islatılmış Dolgun Pirinç
1,5 Su Bardağı Et Suyu
1 Adet Tatlı Kuru Soğan
1 Su Bardağı Haşlanmış Nohut
1 Kase Haşlanıp Didilmiş Kaburga Eti
Tuz
Karabiber
2 Çorba Kaşığı Tereyağı

Tatlı soğan halka halka doğranıp karabiber ve tuz ile ovularak bakır bir kazanın altına konulur. Üzerine haşlanmış nohut ilave edilir. Nohudun üzerine önceden hazırlanan, haşlanmış didilmiş kuzu etleri döşenir. Bunun üzerine önceden ıslatılan dolgun pirinç dökülerek, üzerine et suyu ilave edilir ve yüksek ateşte 15 dakika kadar pişirilir. Suyunu çekmiş ve pişmiş olan pirinci ocaktan indirmeden önce üzerine kızartılan tereyağı dökülür. Daha sonra ocaktan indirilerek dinlendirmeye alınır. Geniş bir servis tepsisine tencere ters çevrilerek boşaltılır. Et ve nohut üste gelecek şekilde karabiber dökülerek servis yapılır.