Acıbadem Kurabiyesi, Akıtma, Arnavut Ciğeri, Ayva Reçeli, Aşure, Badem Ezmesi, Bakla Çorbası, Bohça Böreği, Bulgur Çorbası, Bulgurlu Kol Böreği, Büryan, Bıldırcınlı Patlıcan, Ciğer Sarma, Damat Paçası, Deva-i Misk, Dilber Dudağı, Domatesli Umaç Çorbası, Edirne Tava Ciğeri, Edirne Dil Pastırması, Edirne Dili Kanepesi, Edirne Köftesi, Edirne Usulü Nohutlu Ekmek, Ekmek Kadayıfı, Elbasan Tava, Etli Kapuska, Etli Marul Sarması, Fincan Böreği, Gaziler Helvası, Hardaliye, Kara Kavurma Edirne Yemeklerindendir.

Edirne yurdumuzun kuzey batısında olup 41 40 kuzey paraleli, 26 34 doğu meridyenleri arasında yer almaktadır. Kuzeyinde Istranca Dağları, orta bölümünde Ergene Havzası, güneyinde dağ ve platolar ile Meriç Deltası bulunur.

Keşan Köftesi, Kuskus, Oturtma, Patlıcan Reçeli, Patlıcan Turşusu, Rumeli Beğendisi, Rumeli Paçası, Revani, Satır Köftesi, Soğanlı Kapama, Tatar Böreği, Tavşan Kapama, Yanya Köftesi, Zerde, Çerkez Tavuğu Edirne iline ait yöresel yemeklerdir.

Tava Ciğer

Meşhur Şırnak Yemekleri ve Tatlıları - Suryaz Tarifi Meşhur Şırnak Yemekleri ve Tatlıları - Suryaz Tarifi

1 Adet dana karaciğeri
½ su bardağı un
yeteri kadar tuz
l lt. sıvı yağ

Ciğerin zarları soyulup ince dilimler halinde damarları temizlenerek doğranacak. Bol su ile yıkadıktan sonra büyük delikli süzgece koyup suyunun süzülmesi sağlanacak. Altı düz bir kap içine serilen un üzerine ciğerler konulup iyice karıştırılacak. Parçalar ikişer üçer kızgın yağ bulunan tavaya atılıp bir iki dakika kadar kızartıldıktan sonra delikli kepçe ile alınıp servis yapılacak.

Kadınbudu Köfte

500 gr kıyma
1 baş soğan
1 çay bardağı pirinç
3 yumurta
Sıvıyağ
Karabiber
tuz

1 kaşık yağda soğanı ve kıymanın yarısını kavrulup ılıtılacak, haşlanmış pirinci, tuzu, karabiberi ve kalan çiğ kıymayı da ekleyip 1 yumurta kırarak iyice yoğrulacak hazırlanan köfte harcından ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp elde yassı köfteler yapılacak, çırpılmış yumurtaya bulanıp yağda kızartılacak.

Karnıyarık

1 Kg. kırmızı patlıcan
1 kg. kıyma
2 baş soğan
2 domates
3-4 yeşil biber,
1 demet maydanoz
tuz, karabiber,

Patlıcanlar temizlenip şerit halinde soyulup bütün olarak yağda kızartılır. Diğer taraftan ince kıyılmış soğan kavrularak kıyma ilave edilip kavurma işlemi devam eder,  buna küçük doğranmış domatesler, biberler, de ilave edilip kavurma işlemi tamamlanıp, maydanoz, tuz ve karabiber karışımı ile iç hazırlanır. Patlıcanların ortası açılıp bu karışım ile doldurulup kendi suyu ile orta ateşte veya fırında 5-10 dakika daha pişmesi sağlanır.

Mamzana

1 Kg. kırmızı patlıcan
4-5 domates
sarmısak
Yeşil sivri biber,
1 demet maydanoz
zeytinyağ, limon

Patlıcanlar ve biberler ateşte közlenip küçük olmayan parçalara dönüştürülür. Domateslerin kabukları soyulup küçük parçalar haline getirilip, içine maydanoz, dövülmüş sarmısak, zeytinyağ ve limon karıştırılarak tümü tekrar karıştırılır.

İmam Bayıldı

1 Kg. kırmızı patlıcan
4 adet soğan
yeteri kadar diş sarmısak
4 adet domates
1 demet maydanoz
3-4 adet yeşil biber
 
Patlıcanlar temizlenip şerit halinde soyularak bütün olarak kızartılır. Diğer tarafta ay gibi doğranmış soğan yada kavrulup, domates, yeşil biber ilave edilerek de kavurma işlemi devam edilir. Maydanozu tuz ve karabiberi ilave edilerek karışım tamamlanır. Kızarmış patlıcanların ortası ayrılarak  elde edilen karışım ile doldurulup, kendi suyu ile 5 dakika ateşte veya fırında pişirilir.

Soğanlı Yumurta

2 Kg. Kuru soğan
8 yumurta
1 tatlı kaşığı karabiber
yeterince tuz
3 çorba kaşığı tereyağ

Ay gibi doğranmış soğanlar tereyağda pembeleşinceye kadar kavrulur, diğer tarafta yumurta çırpılıp tuz ilavesi ile kavrulmuş soğanın içine dökülerek yumurtanın kesilmemesi için sürekli karıştırılarak pişmesi sağlanır. Ateşin altı kapatıldıktan sonra karabiber ilave edilip 5 dakika dinlenmeye bırakılır.

Taze Fasulye

1 Kg taze fasulye
3 baş kuru soğan
1 çay bardağı zeytinyağ
2 domates
tuz

İnce kıyılmış soğan az kavrulup, domatesleri de ilave edilir. Temizlenmiş fasulyeler tencerenin altına konup, üzerine soğan, domates karışımı ilave edilip, tuz ilavesi ile kendi suyu ile pişmeye bırakılır.

Papaz Yahni

2  adet büyük tatlı su balığı
1 kg. kuru soğan
1 kg. domates
tuz, karabiber

Balıklar temizlenip bir kenarda bekletilir. Soğanlar ay gibi ince doğranıp yağda pembeleşinceye kadar kavrulurken kabuğu soyulmuş domatesler de küçük parçalar halinde ilave edilip bir kaç dakika döndürülür. Tuzu ve karabiberi ilave edilerek bir tepsinin altına bu karışımın yarısı, üzerine balıklar ve tekrar üzerine soğan ve domatesler konup yeteri kadar sıcak su ilavesi ile önceden ısıtılmış fırına verilir.

Soğanlı Tavuk Yahni

1 Tavuk
4 büyük baş soğan
3 çorba kaşığı margarin
1 çay kaşığı kadar domates salçası (tercihe göre olmaya bilir de)
tuz
karabiber

Tavuk parçalanıp suda az pişirilecek. Soğanlar ay gibi doğranıp margarin ile pembeleşinceye kadar kavrulacak, haşlanmış tavuk parçaları ile de bir kaç dakika kavrulma işlemi sürdürülüp, az karabiber ilave edilip, üzerine çıkacak kadar sıcak su ile kısık ateşte 10 dakika kadar tavuk ve soğanların  dağılmayacak şekilde pişmesi sağlanacak.

Tavuk Kavurması

1 Tavuk
4 yumurta
4 dilim ekmek (tost ekmeği)
1 çorba kaşığı un
bir miktar sıvı yağ,
1 büyük soğan
1 çay kaşığı bal yada şeker
2 çorba kaşığı sirke
bir kahve kaşığı tarçın
1 çay kaşığı kurutulmuş öğütülmüş kişniş

Tavuk parçalanıp öncelikle suda(tuzu ilave edilerek) pişirilecek. Yumurta sarıları ile un karıştırılıp tavuklar bu karışıma batırılıp tavada kızartılacak. Tavukların kızartılmış olduğu tavada ay gibi doğranmış soğanlar kavrulup karışıma bal, sirke, tarçın ve kişniş ilave edilip karıştırılacak. Karışım düz bir kap içine serilip üzerine ekmek dilimleri konup birkaç dakika sosu emmesi sağlanacak. Servis tabağının altına soslu ekmekler, üzerine tavuk etleri ve etlerin üzerine de kalan sostan konularak servis yapılacak.

Piyaziye 

250 gr.kıyma
200 gr. kuşbaşı et
1 çay bardağı pirinç
5 büyük boy soğan
1 limon suyu
2 çorba kaşığı margarin
tuz
karabiber
 
Küçük kuşbaşı doğranmış etler yarım çay bardağı kadar su ile pişirilip yağda çevrilecek.4 tane soğanın kabukları soyulup kabuktan sonraki iki kat kalıncaya kadar içleri boşaltılacak. Boşaltılan içlerden iki tanesi ince kıyılıp, önceden ıslatılmış pirinç, kıyma, tuz ve karabiberi ve 1 limon suyu ile karıştırılarak iç hazırlanacak. Hazırlanan iç soğanların içine doldurulup, küçük bir tepsiye altına yuvarlak dilimler halinde kesilmiş soğan yerleştirilip üzerine doldurulmuş soğanlar bunların üzerine de pişmiş etler ve onun üzerine de kalan soğanları yerleştirip bir miktar su ile fırına konulup kontrollü pişmesi sağlanacak. Servis yapılırken üzerine karabiber tercihe göre kuru nane ile süslenebilir.

Elma Dolma

4 Adet yeşil büyük elma
250 gr. kıyma
200 gram kuşbaşı et
1 küçük baş soğan
1 küçük domates rendesi
1 çay bardağı pirinç
1,5 çorba kaşığı tereyağ/margarin
yarım çay kaşığı yada bir dal tarhun yoksa 1 çay kaşığı sumak
3 kuru kayısı,
2 çorba kaşığı kıyılmış badem
1 çorba kaşığı dolmalık fıstık
tuz
karabiber
1 çorba kaşığı zeytinyağ
kaynamış üzüm suyu

Öncelikle etler ince satır kıyma gibi kıyılıp bir iki çorba kaşığı su ilave edilip suyunu çekince bir kaşık margarin yağ ile kavrulacak. İnce kıyılmış badem ve kuru kayısı ve üzerine kaynamış üzüm suyu ilave edilerek az pişirilecek. Diğer taraftan ince kıyılmış bir küçük baş soğan  domates, dolmalık fıstık, pirinç, pembeleşinceye kadar kavrulacak,tuz ve karabiber ilave edilip kıyması katılıp bir bardak su ile az pişirilerek soğuduktan içi oyulmuş elmaların içine doldurularak. Tencerenin altına et, badem ve kuru kayısı karışımı konup üzerine doldurulmuş elmalar konup bir bardak sıcak su ilave edilerek çok kısık ateşte pişmeye bırakılacak. Elmalar da suyunu bırakacak olup, suyunu çekinceye kadar elmalar dağılmayacak şekilde kontrollerinin yapılması ile pişmesi sağlanacak. Tercihen tepsiye dizilip fırında pişirilmesidir. Üzerine öğütülmüş ceviz serpilip dinlenmeye bırakılacak.    

Rumeli Musakkası

1 kg. kırmızı patlıcan
½ kg. yemeklik kabak
½ kg. patates
2-3 baş soğan
½ kg. kıyma
¼ kg. kuzu eti
3-4 adet domates
1 tatlı kaşığı domates/biber salçası
3-4 adet yeşil biber
yarım çay bardağı kırmızı şarap veya bir çorba kaşığı sirke/
koruk suyu, tuz,
3-4 dövülmüş ceviz içi
karabiber,
bir küçük demet maydanoz
2-3 dal taze fesleğen
3 çorba kaşığı un
3,5 su bardağı soğuk sut
1,5 çorba kaşığı tereyağ

Patlıcanlar ve kabak kabukları soyulup (patlıcanlar çizgili ) yuvarlak ve biraz yüksek boyda kesilip yağda pempeleşinceye kadar kızartılacak. Patatesler az haşlanıp yuvarlak aynı boyda kesilecek. Soğanlar ince kıyılıp bitkisel yağ ve az tereyağ ilave edilerek pempeleşinceye kadar kavrulurken, önce ince kıyılmış yeşil biber ilave edilip biraz döndürülecek daha sonra kıyma ve çok küçük parçalar haline getirilmiş et ile kavrulmaya devam edilecek, domates, salça ve tuz da ilave edilip kavurma işlemi tamamlanacak. Son dakikalarda ince kıyılmış maydanoz ve fesleğen, ince dövülmüş ceviz içi ilave edilip yeteri kadar karabiber ile karıştırılıp, yarım bardak kadar şarap/üzümsuyu/sirkesi konup karıştırılarak kenara alınacak. Un tereyağında kavrulup süt ilave edilerek çok yumuşak olmayan bir karışım elde edilecek. Altı düz bir tencere veya tercihan tepsinin altına patatesler, üzerine patlıcanlar dizilip bir kat kıymalı, etli karışım üzerine bir kat ince sütlü karışım döşenip yine bir kat patlıcan ve sütlü karışım, daha sonra kabaklar ve kıymalı karışım, sütlü karışım ilave edilip fırına atılacak. 10 dakika kadar orta ısıda bırakılıp, Servise alınacak Üzerine Tane karabiber, ve tarçın, taze fesleğen ve ince kıyılmış maydanoz (Tercihe göre pul biber, karabiber olabilir) ile süslenip ikram edilecek.

Kabak Kalyesi

½ Kg. kuşbaşı kuzu eti
4 çorba kaşığı bitkisel yağ
4 baş soğan
bir çorba kaşığı tereyağ
½ kg. asma kabak
tuz
100 gr. koruk suyu
2 çorba kaşığı kuru nane veya bir tutam taze nane
2-3 diş sarmısak
bir çay kaşığı şeker veya bal veya bir çorba kaşığı üzüm suyu
Tarçın

Etler yağda kavrularak tuz ve az su ile pişirilecek. Soğanlar halka halka kesilip tereyağında kavrulacak. Altı düz bir pişirme kabına konulup önce etler üzerine kabuğu soyulup kalın dilimlenmiş kabaklar, soğanlar ve bir kat daha kabak ekleyip pişmeye bırakılacak. Piştikten sonra koruk suyu ilave edilip bir taşım daha kaynatılıp ateşin altı söndürülüp 10 dakika dinlenmeye bırakılacak. Üzerine Kuru/taze nane ve tarçın serpip servis yapılacak.

Zirva

½ kg. kuzu veya tavuk eti
200 gram badem
1 küçük salkım üzüm veya 5-6 adet büyük kuru üzüm,
1 çorba kaşığı bal
5 hurma,
10 kuru kayısı
2 incir
1 çorba kaşığı nişasta
3-4 siyah erik
haşhaş tohumu,
safran

Etler yarım çay bardağı su ilave edilip ateşin üzerine konulacak, rengi değişince bir su bardağı sıcak su ve tuzu ilave edilerek pişmesi sağlanacak. Ayrı bir kapta su içinde eritilmiş nişasta, ısıtılmış bal, soyulmuş ve az haşlanmış badem, ince doğranmış az haşlanmış kıyısı, soyulmuş ve çekirdekleri çıkarılmış üzüm, doğranmış hurma, soyulmuş erik ve safranı nişasta ile birlikte ete katıp ateşin üstünde yoğunlaşıncaya kadar karıştırılacak. Ateşten alınıp üzerine haşhaş tohumu serpilip 10 dakika dinlendirilerek. Servise alınacak.

Mutancana

½ Kg. kuzu/av geyik eti
2 soğan
1Çorba kaşığı tereyağ
1 küçük salkım kızıl üzüm/veya çekirdekli siyah kuru üzüm
6-7 kayısı kurusu
4-5 kara erikveya erik kurusu
2 çorba kaşığı sirke
1 tatlı kaşığı bal
3 çorba kaşığı öğütülmüş ceviz veya badem

Etler kuşbaşı doğranıp ½ çorba kaşığı yağda hafif kavrulacak, bir çay bardağı kadar su ilave edilip pişirilecek, pişme tamamlanınca tencereden alınıp bal ve ½ çorba tereyağ kızdırılıp etler biraz kızartılıp kepçe kabın içersinden çıkartılacak. İnce kıyılmış soğan, çekirdekleri çıkartılmış üzüm, kabukları soyulmuş kayısı, çekirdekleri çıkartılmış erik, üzüm etlerin piştiği tencereye konularak tuz, sirke ve yarım çay bardağı sıcak su ilavesi ile pişirilecek. Ateşin altı söndürülmeden bir kaç dakika önce etler içine ilave edilip. Ateşin altı söndürülüp 10 dakika dinlenmeye bırakılacak. Yemek tabağına alındıktan sonra üzerine öğütülmüş ceviz veya badem ilave edilecek.

Elbasan Tava

500 gr Kuzu Eti (kemikli tercihen incik)
1 Su Bardağı Un
1 Su Bardağı Yogurt
3 Adet Yumurta
2 Yemek Kaşığı Margarin/tereyağ
Yeteri kadar tuz, karabiber, kırmızı pul biber
1 su bardağı Su

Et yıkandıktan sonra  bir su bardağı su ile orta ısılı ateşte yeteri kadar tuz ilavesi ile pişirilecek. Pişen etler tercihe göre kemiklerinden ayrılıp bir fırın tepsisine/kabına eşit bir şekilde serilecek. Diğer tarafta tereyağda az kavrulmuş un; yoğurt, yumurta ile iyice çırpılacak bu karışıma et suyu da ilave edilip tekrar karıştırılacak ve bu karışım etlerin üzerine düzgün bir şekilde dökülüp daha önce ısıtılmış orta sıcaklıktaki fırında üzeri kızarıncaya kadar bırakılacak. Servis tabağına alınacak yemeğin üzeri karabiber veya kırmızı pul biber ile süslenebilecek.

Ekşili Köfte

½ kg. köfteli kıyma
bir orta baş soğan
bir yumurta sarısı
yeteri kadar tuz, bir çay kaşığı karabiber
bir dilim ufalanmış bayat ekmek içi

TERBİYE SOSU

2-3 Kaşık un (elenerek)
2 yumurta
1 tatlı kaşığı sirke
yeteri kadar tuz
2 su bardağı su

Kıymaya çok ince çentilmiş soğan, bir yumurta sarısı, yeteri kadar tuz, karabiber ve ufalanmış bayat ekmek karıştırılarak iyice yoğrulup 10 dakika dinlendirilir köfteler küçük yuvarlaklar haline getirilerek yağda kızartılıp altı düz tepsi veya karavana cinsi bir kaba çıkartılır. 2-3 kaşık un içine çırpılmış yumurta, bir tatlı kaşığı sirke ve yeteri kadar tuz ilave edilerek 2 su bardağı su ile iyice çırpılarak veya mikserden geçirilerek kısık ateş üzerine konularak topak olmaması için sürekli karıştırılarak boza kıvamından biraz daha koyu hale gelinceye kadar pişirilir. Ve sıcak olarak köftelerin üzerine dökülür. Yemek tabağına yeteri kadar alındıktan sonra üzerine kızdırılmış tereyağlı kırmızı biber gezdirilerek servis yapılır.

Yaprak Kebab

½ Kg. Kuzu eti (Süt kuzusu) Kuşbaşı
8-10 adet taze asma yaprağı
1 Baş orta boy soğan
2 çay kaşığı karabiber
4 çay kaşığı kimyon
yeteri kadar tuz
1 çorba kaşığı tereyağ
 
Et yıkandıktan sonra bir kab içersine alınır, içeresine çok ince kıyılmış bir baş kuru soğan ve baharatları konularak iyice bir karıştırılıp 10-15 dakika dinlenmeye bırakılır. Tencerenin altına iyice yıkanmış yaprakların yarısı yerleştirilir. Üzerine et konup hafif yuvarlak top halinde yerleştirilir ve üzerine parçalar halinde tereyağ konup kalan yapraklar ile iyice sarılır. Bu sarmanın üzerine bir tas veya bakır/ emaye bir tabak kapatılarak tencerenin kapağı kapatılıp kısık ateş üzerine konur. 1-2 dakika kendi suyu ile kaynamaya başlayınca tencere kapağı ile yarım veya dörtte bir çay bardağı kadar su ilaveleri ile 20-25 dakika, etlerin pişiminin kontrolü ile pişirilip, Yapraklar ile servis tabağında servis yapılır.

Taze Soğanlı Kapama

½ Kg. kuzu eti kuşbaşı doğranmış
3-4 demet taze soğan
bir çorba kaşığı tereyağ,
tuz, karabiber, taze nane

Kuzu eti yıkanıp bir bardak (su bardağı) su ilave edilerek pişirilir. Pişme sonucu bir çorba kaşığı tereyağ ve az tuz ilave edilerek 3-4 dakika kadar tencerede döndürülür. Soğanlar temizlenip ağırlıklı olarak beyaz kısımları ve az yeşil sapları  yaklaşık 2-3 cm boyunda kesilip etin içine ilave edilip bir iki dakika kadar daha döndürülüp üzerine çıkacak kadar sıcak su ilave edilip 3-4 dakika kaynatılıp, ocağın altı kapatıldıktan sonra ince kıyılmış nane karıştırılır. Servis yapılırken üzerine toz veya tane karabiber ile süslenir.

Ciğer Sarma

1 takım kuzu karaciğeri
1 takım kuzu iç gömleği (ciğer zarı)
1 su bardağı pirinç
1 demet (5-6 dal) taze nane veya 2 yemek  kaşığı kuru nane
1 demet taze soğan veya 1 büyükbaş kuru soğan
2 yemek kaşığı dolmalık fıstık
2 yemek kaşığı kuş üzümü
2 yumurta
1 yemek kaşığı eritilmiş tereyağ
Yeteri kadar karabiber ve tuz

Öncelikle gömlek olarak tanımlanan ciğer zarı yumuşaması için bol ılık su içinde beklemeye bırakılacak. Ciğer yıkanıp büyük parçalar haline getirildikten sonra 10 dakika kadar kaynatılıp haşlanması sağlanacak, haşlanmış ciğer ince uçlu keskin bir bıçak ile küçük parçalara dönüştürülecek bu işlem sırasında aralarındaki damarlar temizlenip ayrılacak. Diğer taraftan fıstıklar tereyağda az pembeleşinceye kadar kavrulurken içine yıkanmış pirinç ilave edilip 3-4 dakika daha kavurma işlemi sürdürülecek ve sonunda yarım su bardağı kadar sıcak su ilave edip suyun çekilmesine kadar ateşte bırakılacak. Ocağın altı kapatıldıktan sonra ince kıyılmış soğanlar, tuz, karabiber, nane ve kuş üzümü sıcak pilava karıştırılıp 10 dakika kadar dinlenmeye bırakılacak. Ilık suda yumuşamış olan ciğer zarı (gömleği) düzgün bir şekilde altı düz bir tepsiye serilecek (tercihe göre bu zar eşit olarak küçük parçalara da bölünebilir) dinlenmesi tamamlanıp ılık bir hale getirilen pilavın içine bir yumurta çırpılıp karıştırılacak ve meydana gelen karışım zarın (gömleğin içine boşaltılacak. Gömleğin tüm kenarları yuvarlak bir şekil alacak şekilde birleştirilip( birleşimin açılmaması için tahta iğne (kürdan) ile), ters çevrilip tepsinin ortasına konulacak. Üzerine çırpılmış yumurta sarısı sürülüp gömleğin ıslatma suyundan bir kısım sıcak bir hale getirilip kenarlardan tepsiye konup, önceden ısıtılmış orta sıcaklıktaki fırına verilip 40-45 dakika pişirilecek.

Arpacık Soğanlı Kapama

½ Kg. kuzu eti kuşbaşı doğranmış
1/1 kg. arpacık soğan/3-4 demet taze soğan
bir çorba kaşığı tereyağı,
5-6 diş kabukları soyulmamış sarımsak (Arpacık soğanlı kapama için)
1 tatlı kaşığı domates salçası (arpacık soğanlı kapama için)
tuz, karabiber, taze nane

Kuzu eti yıkanıp kendi suyunu çekip 5-6 dakika tencerede döndürülür, arpacık soğanlar kabukları soyulup yıkandıktan sonra etin içine karıştırılıp bir çorba kaşığı tereyağı ilavesi ile kısım ateşte karıştırılarak kavrulurken içine bir tatlı kaşığı kadar domates salçası ve 5-6 diş kabukları soyulmamış iyi yıkanmış sarımsaklar da ilave edilerek bir o kadar daha kavrulur, yeteri kadar tuz ilave edilen kavrulmuş malzemelere üzerine çıkacak kadar (malzemeler ile aynı seviyede olacak) sıcak su ilave edilip tencerenin kapağı kapatılıp kısık ateşte pişmeye bırakılır. Yaklaşık 20-25 dakika kontrollü bir şekilde pişirilir. (Soğanların dağılmaması gerekmektedir). Yemek tabaklarına aktarılan yemeğin üzerine kara biber serpilerek servis yapılır.