Akçakoca Melengücceği Tatlısı'ndan İsli Çerkez Peyniri'ne, Akçakoca Mancarlı Pide'den Gürcü Mantısı Hinkali'ye, Cevizli Karalahana - Akıkan Yalazanı Ahulçapa'dan Hamsili Ekmek Kapşiya Çgidi'ye daha birçok Düzce'ye özgü yemekler ve tatlılar haberimizde.

Düzce ili güzel Türkiye'mizin Karadeniz bölgesinde bulunan güzide şehirlerimizden birisidir. 1999 yılında il statüsü kazanan Düzce geçmişte Hititlerin daha sonrasında ise Britanya, Roma, Bizans ve nihayetinde Osmanlı İmparatorluğunun hüküm sürdüğü ve doğa harikaları, kültürel varlıkları ile gezilmeye değer bir ilimizdir. Mutfak kültürü de oldukça gelişmiştir.

Düzce mutfağı Karadeniz bölgesinin ayrıca Kafkasların ve Çerkezlerin mutfak kültürlerini de içeren meşhur lezzetlere sahiptir. Düzce mutfakları çok zengin ve geniş bir yemek yelpazesi barındırır. Hamsili Börek, Hamsi Pilavı, İsli Balığı, Buğulama, Çerkez Tavuğu, Mamalika, Boşnak Böreği, Bazlama, Tembel Karı Makarnası (Kaşık Makarnası), Mamursa, Sebzeli Kaygana, Akçakoca Melengücceği Tatlısı Düzce'ye ait bazı yöresel lezzetlerdir.

Akçakoca Melengücceği Tatlısı Malzemeler

3 su bardağı buğday unu
1 su bardağı süt
1 adet yumurta
1 su bardağı sıvı yağ (Tercihen Fındık Yağı)
2 yemek kaşığı tereyağı
200 g manda kaymağı
200 g dartı
200 g iç ceviz
100 g çekilmiş iç fındık
Yeteri kadar bal
½ paket kabartma tozu
1 çay kaşığı ucuyla tuz
1 litre su

Bir kabın içerisine bir adet yumurta kırılır ve üzerine bir bardak süt ilave edilir. Daha sonra kabın içerisindeki süt ve yumurta karıştırılır. Bu işlem sırasında yumurtanın iyice çözülmesine dikkat edilir. Ardından iki kaşık tereyağı eritilerek ilave edilir. Bu karışımın üzerine bir tutam kabartma tozu, tuz ve bir miktar un ilave edilir. Karıştırma işlemine, hamurumuz elimize yapışmayacak hale ve kulak memesi kıvamına gelinceye kadar devam edilir ve sonrasında hamur dinlenmeye bırakılır. Burada hamur kıvamının çok yoğun olmamasına dikkat edilmelidir. Dinlenmeye bırakılan hamurdan mandalina büyüklüğünde alınır ve oklava yardımıyla açılır. Açılan hamurun içine her yerine eşit miktarda gelecek şekilde daha önceden hazırlanan dartı sürülür. Dartıya ilave olarak açılan hamurun içine iç ceviz ve iç fındık da eklenir. Daha sonra hamur rulo haline getirilir ve ortalama iki üç parmak genişliğinde parçalara ayrılır ve iki uç kısmından büzülerek avuç içi büyüklüğüne gelinceye kadar oklava yardımıyla tekrar açılır. Hazırlanan hamurlar daha sonra sıvı yağda pembeleşinceye kadar kızartılır ve hafifçe süzülerek bal dolu bir kabın içine şerbetini alması içi bırakılır. Burada balın soğuk olması önemlidir. Bu aşamadan sonra bal dolu kabın içinden tekrar hafifçe süzülerek ayrı tabaklara konur. Üzerine istenilen miktarda iç fındık ve iç ceviz serpilir ve manda kaymağı da konularak servis edilir. Burada üzerine eklenen manda kaymağı, tatlımızın iç malzemesi olan “dartı” kadar önemlidir. Mevsiminde isteğe bağlı olarak üzerine dondurma ve dağ çileği de konulabilir. "Dartı" adı verilen ve tatlıya lezzeti veren iç malzemesinin hazırlanması için, manda veya inek sütü kaymağı derin bir tencereye koyularak ağır ateşte sürekli karıştırılarak pişirilir. Kaymaklar tortu haline gelince ocaktan alınır. Kıvamının çok koyulaşmaması gerekir. Hazırlanan dartı soğumaya bırakılır. 

İsli Çerkez Peyniri Malzemeler

8 litre süt
2 litre bekletilmiş ekşi peynir suyu
2 yemek kaşığı tuz

Sekiz litre süt tencereye konularak kaynatılır. Kabarmaya başlayan sütün ateşi kısılıp taşırmadan, ekşi peynir suyu bir kepçe yardımı ile kenarlardan azar azar dökülür. Kesilmeye başlayan süt, peynir tortusu olarak üstte toplanmaya başlar. Süt tamamen kesilinceye kadar peynir suyu kenarlardan yavaş yavaş ilave edilir. Bu işlem 5 ila 10 dakika arası sürer. Sütün tamamı kesilir, suyu yeşil renge döner. Bu aşamada yukarıda toplanan peynir, kevgir yardımı ile peynir sepetine alınır. Peynirin üzerine tuz serpilip 5-10 dakika beklemeye bırakılır. Elle tutulabilir sıcaklığa geldiğinde sepetten alınıp ters çevrilip yeniden sepete konur. Üzerine yeniden tuz serpilir ve soğuduğunda taze peynir olarak yemeğe hazırdır. Elde ettiğimiz peynir birkaç gün dış yüzeyi sertleşip, kabuk bağlayıncaya kadar soğuk ortamda bekletilir. Eskiden köy evlerinin ocaklarında kurutulan peynir günümüzde özel olarak dizayn edilmiş isleme odalarında yapılmaktadır. Peynir ateşe yakın bulundurulmaz. Sadece dumanın en sıcak alanında raf sistemi ile üzeri bez ile sarılarak istenilen kıvama gelinceye kadar bekletilir. Ağacın kalitesi isleme işlemi için önemlidir. Kuru dut ve akasya ağaçları ile yakılan ateşin isi bu iş için uygundur.

Akçakoca Mancarlı Pide Malzemeler

1 kg buğday unu
1 kg ıspanak
1 kg pazı
3 adet kuru soğan
1 su bardağı sıvı yağ
1 tatlı kaşığı nane
1 tatlı kaşığı pul biber
1 çay kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı tuz
2 su bardağı su

Derin bir kabın içinde un, tuz ve ılık su kulak memesi kıvamına gelinceye kadar yoğurulur. Yoğurulan hamurun üstüne nemli bir bez serilerek 10-15 dakika dinlendirilir. Önceden temizlenmiş ıspanak, pazı ve kuru soğan ince ince doğranır. İçine nane, pul biber, tuz, karabiber ve sıvı yağ ilave edilerek iyice karıştırılır. Dinlendirilmiş hamur mandalina büyüklüğünde pazılara ayrılır. Üstü unlanmış bir zemin üzerinde 30 cm çapında açılarak iç malzemesi konur ve yarım ay şeklinde kenarları iyice bastırılarak kapatılır. Hazırlanan pideler önceden ısıtılmış teflon veya sac tavada üzeri göz göz oluncaya kadar kızartılır.

Gürcü Mantısı Hinkali Malzemeler

1 kg orta yağlı kıyma
2 adet iri kuru soğan
1,5 kg buğday unu
2 adet yumurta
1 tatlı kaşığı pul biber
1 tatlı kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı tuz
Yeteri miktar su

İlk olarak yoğurma kabına un alınır. İçine tuz, yumurta ve yeteri miktar kaynatılıp ılıtılmış su ilave edilir. Kulak memesinden biraz daha katı hamur yoğurulur ve 15 dakika kadar dinlenmeye bırakılır. Diğer tarafta kıyma bir kaba alınır. İçine çok ince doğranmış soğan, tuz ve karabiber konur. Bir su bardağı su da ilave edilerek kıyma yumuşatılır. Dinlemiş hamurdan küçük bezeler hazırlanır ve on beş santim çapında açılır. Çok ince olmamasına dikkat edilir. Ortasına hazırlanmış kıymalı harçtan konur. Bohça şeklinde büzerek kapatılır. Bu şekilde hazırlanan mantılar bol su ile haşlanarak servis tabağına alınır. Arzu eden karabiber serperek servis edebilir. Bu yemeğin özelliği elle yenmesidir. Çünkü çatal batırılırsa hinkalinin içindeki sular akarak lezzetini kaybettirebilir.

Cevizli Karalahana - Akıkan Yalazanı Ahulçapa Malzemeler

2 kg karalahana
1 kg iç ceviz
3 yemek kaşığı yemeklik acıka
3 diş sarımsak
1 adet limon
1 kâse yoğurt
1 dilim abısta (Mısır unundan yapılan katık)
1 demet taze soğan
1 demet kişniş

İki kg karalahana bir tencerede haşlanır. Haşlama işleminden sonra karalahanalar ince ince  doğranır. İçine bir kilogram çekilmiş iç ceviz ve abısta karışımı acıka ilave edilir. Daha sonra bir kâse yoğurt ve limon suyu eklenerek iyice yoğrulur. Üzerine ince doğranmış taze soğan ve kişniş ilave edilerek servise hazır hale getirilir.

Hamsili Ekmek Kapşiya Çgidi Malzemeler

½ kg hamsi
½ kg pırasa
½ kg pazı
4 adet kuru soğan
4 yemek kaşığı yoğurt
1 çay bardağı sıvı yağ
1 adet yumurta
½ kg mısır unu
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı tuz
1 çay bardağı ılık su

İlk olarak temizlenen hamsiler kılçıklarından ayrılır. Bir kabın içerisine konan mısır unu, bir çay bardağı ılık su, yumurta, yoğurt, tuz ve karabiber ile karıştırılır. Ardından pırasa, pazı, soğan ve hamsi doğranarak sıvı yağ ile birlikte bu karışıma eklenir. Fırına verilecek kap yağlanır, hazırlanan karışım bu kaba dökülür ve önceden ısıtılmış 180ºC’lik fırında 40-45 dakika pişirilir.

Konuralp Pilavı Malzemeler

8 su bardağı Konuralp Pirinci
1 kg kemik (6 su bardağı kemik suyu için)
1 kg dana kuşbaşı et
½ kg nohut
½ su bardağı sıvı yağ
1 çay kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı tuz
2 yemek kaşığı salamura tuz
6 su bardağı su

Kemikler bir gece önceden soğuk suda bekletilir, iyice yıkanır ve bir tencereye alınır. Tencereye alınan kemikler, üstüne çıkacak miktarda suyla iliği çıkana kadar yaklaşık 1-1,5 saat kaynatılır. Ardından bir süzgecin üzerine temiz tülbent serilir ve kemik suyu tortularından arındırılarak temiz bir kabın içine alınır. Sekiz su bardağı Konuralp Pirinci iki yemek kaşığı salamura tuzla birlikte ılık suda 1-2 saat bekletilir. Ardından pirinçlerin kırılmaması için süzgeç yardımıyla el değdirmeden bol soğuk su ile iyice durulanır. Bir tencerede altı su bardağı kemik suyu ve altı su bardağı su birlikte kaynatılır. Kaynayan suya önceden haşlanmış nohut ve haşlanıp, didiklenmiş kuşbaşı etler, tuz ve karabiber eklenerek kaynatılır. Daha sonra ıslatılan pirinçler ilave edilir ve kısık ateşte 10-15 dakika suyunu çekene kadar pişirilir. Ateşten alınan pilav bir oklava yardımıyla içten dışa doğru yavaşça karıştırılarak 30 dakika demlenmeye alınır. Demlenme işlemi yapılırken pilav tenceresi bir sofra bezine sarılır. Ev işi yufka veya ince lavaş ılık suda ıslatılır ve sofra bezine sarılarak servise kadar yumuşak kalması sağlanır. Demlenen pilav, bir tepsiye aktarılır, üstüne yufkalar veya ince lavaş serilerek servis edilir.

Abısta (Ekmeğin yerini alan Katık) Malzemeler

½ kg mısır unu
2 kg su
Bir tutam tuz

İki kilogram su bir tencerede içine bir tutam tuz atılarak kaynatılır. Kaynayan suyun içine yarım kilo mısır unu yavaş yavaş eklenir. Bu işlem yapılırken sürekli karıştırarak topaklanma olmamasına dikkat edilir. Abısta yapımında tahta kaşık kullanımı tercih edilir. Tahta kaşık, oluşan karışıma yapışmayacak bir kıvam alıncaya kadar bu şekilde pişirilir. Daha sonra abısta tencere ters çevrilerek bir tepsiye aktarılır ve dilimlenerek kesilir. Dilimlerin arasına Abaza peyniri yerleştirilerek servis edilir.

Palamut Tuzlama Malzemeler

2 adet büyük boy palamut
Yeteri miktarda kaya tuzu
5 adet defneyaprağı

Palamutlar kalın dilimlere ayrılır ve içi temizlenir. Sonra bu ayrılan parçalar yıkanır ve süzgece alınarak süzülür. Bu aşamadan sonra iki litrelik kavanoza ilk önce bolca kaya tuzu serpilir ve palamutlar dizilir. Bu işlem kavanoz dolana kadar kat kat devam eder ve aralara defte yaprağı konulur. En son üzerine bol miktarda kaya tuzu konularak kavanozun kapağı sıkıca kapatılır. Güneş görmeyen yerde muhafaza edilir. İstenildiği zaman tuzu alındıktan sonra tüketilebilir.

Fındık Şekerlemesi Malzemeler

1 kg iç fındık
1 su bardağı şeker
1 su bardağı su

İç fındık kavrulup soğutulduktan sonra üzerindeki kabukları temizlenir. Daha sonra 1 su bardağı şekerle 1 su bardağı su kaynatılarak koyu kıvamlı şerbet hazırlanır. Hazırlanan şerbetin içerisine fındıklar ilave edilir. Ateşten alınan karışım soğuyana ve şerbet şekerlenene kadar sürekli karıştırılır. Şekerlenen fındık ayrı bir yerde soğumaya bırakılır. İsteğe bağlı olarak gıda boyası eklenerek renklendirilebilir. 

Düzce Köftesi Malzemeler

1 kg kendinden yağlı döş kıyma
100 g kuru soğan
1 çay bardağı mısır unu
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
1 tatlı kaşığı karabiber (isteğe bağlı)
1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber (isteğe bağlı)
1 tatlı kaşığı kimyon (isteğe bağlı)
1 tatlı kaşığı kekik (isteğe bağlı)
2 diş sarımsak (isteğe bağlı)

Yaylalarda doğal ortamlarda yetiştirilmiş dana (tercihen düve) veya kuzuların kendinden yağlı döş eti damar ve zarlarından ayıklanır. Ayıklanan kendinden yağlı döş eti karıştırılarak kıyma makinesinde orta kalınlıkta bir defa çekilir. Ardından 100 gram kuru soğanda çekilerek kıymanın üzerine eklenir. Düzce Köftesini hazırlamak için kuru soğan ile çekilmiş kıyma geniş bir kabın içerisine alınır ve baharatlar ilave edilir. Baharatların ardından mısır unu köfte harcına ilave edilerek harç, parmak uçlarıyla güzelce yoğurulur. Yoğurularak kıvama gelen köfte harcından ceviz iriliğinde parçalar kopartılarak avuç içinde bastırılarak şekil verilir. Şekil verilen köfteler bir kenara alınır. Izgarada meşe odunundan yapılmış kömür kullanılır. Beyaz külle kaplanan kömür pişirmeye hazır demektir. Şekil verilerek hazırlanmış köfteler ızgaraya alınarak arkalı önlü olacak şekilde pişirilir. Her tarafı kızardıktan sonra ızgarada kızartılmış domates ve sivri biber de eklenerek sıcak şekilde servis edilir.

Cevizli Gözleme Malzemeler

¾  su bardağı un
¼ su bardağı su
1 çay kaşığı tuz
¾ su bardağı makinada ince çekilmiş iç ceviz
Az miktarda yağ

Un ve tuz genişçe bir kaba konur ve üzerine azar azar su ilave edilerek kulak memesi kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Bir saat kadar bu şekilde dinlenmeye bırakılır. Dinlendirilen hamur silindir şekline getirilir ve 3 parçaya bölünür. Bölünen parçalar beze haline getirilir. Bezeler yemek tabağı genişliğinde açılır ve üzeri yağlanarak üst üste konulur. Bu şekilde 15 dakika kadar bekletilir. Yağlanmış halde bekleyen hamurlar el yardımıyla kenarlarından yavaşça çekiştirilerek yaklaşık 70 cm çapı oluncaya kadar açılır. Açılan hamurun içine iç ceviz serpiştirilir ve karşılıklı iki tarafından kıvrılır, uzun bir silindir şeklini alması sağlanır. Daha sonra hamur oklava yardımıyla 1 cm kalınlığında açılır ve kızartacağımız saca yerleştirilip üstü yağlanır. Her iki tarafı da kızarıncaya kadar pişirilir.  

Haluj Malzemeler

250 g Abaza Peyniri
½ kg buğday unu
2 tatlı kaşığı fesleğen
3 tatlı kaşığı tuz
Yeteri miktar su

Yarım kilogram un, tuz ve yeter miktarda su bir kabın içerisinde yoğrulur. Bu şekilde kulak memesinden daha sert kıvamda bir hamur elde edilir. Elde edilen hamur, mantı yufkası inceliğinde oklava ile açılır. Açılan hamur, 5-6 cm çapında yuvarlak olacak şekilde kesilir. Bu aşamada, Abaza Peyniri ve fesleğen karıştırılarak bir harç elde edilir. Bu harçtan, kesilen yuvarlak hamurların içerisine - ortasına konur ve katlayıp kapatılır. Hazırlanan bu parçalar suda haşlanarak pişirilir. Ayranla birlikte sıcak olarak ikram edilir. Tercihe göre üzerine yağda kızdırılmış kırmızı toz biber veya sarımsaklı yoğurt gezdirilebilir.

Mezgit Tava Malzemeler

1 kg mezgit
1 su bardağı ayçiçek yağı
250 g mısır unu
1 yemek kaşığı buğday unu
Yeteri miktar tuz

İlk olarak mezgitler parmak yardımıyla temizlenerek yıkanır, süzülür ve tuzlanır. Geniş bir tepside mısır unu ve buğday unu karıştırılır. İçerisine süzülen mezgitler ilave edilerek iyice una bulanır. Daha sonra yağsız tava ocağa alınarak 10-15 saniye ısıtılır. Ardından undan çıkarılan balıklar silkelenerek kuyrukları iç tarafa gelecek şekilde çarkıfelek formunda dizilir ve tavanın kenarından yağ gezdirilerek üç dakika kızartılır. Ters düz edilen balıkların diğer yüzü de 2 dakika kızartılarak servis edilir.

Kızılcık Tarhanası Çorbası Malzemeler

3 yemek kaşığı kızılcık tarhanası
½ çay bardağı sıvı yağ
1 adet kuru soğan
1 tatlı kaşığı domates salçası
1 tatlı kaşığı biber salçası
1 çay kaşığı tuz
4 su bardağı ılık su

Bir çorba kâsesinin içinde üç yemek kaşığı tarhana ılık su ile açılır ve bekletilir. Bir tencerede ince doğranmış soğan yağda kavrulur ardından biber salçası, domates salçası ve dört su bardağı sıcak su ilave edilerek kaynatılır. Kaynayan suya tarhana ilave edilir ve sürekli karıştırılır. Kısık ateşte yaklaşık 10 dakika kadar pişirilir. Kızılcık Tarhanası tercihen tel şehriyeli veya kıymalı da yapılabilir.

Sirkeli Biber Malzemeler

2 kg çarliston biber
1 su bardağı sıvıyağ
1 su bardağı sirke
1 çorba kaşığı tuz
1 çorba kaşığı şeker
4-5 adet acı biber
Yeter miktar su

Çarliston biber, sıvıyağ, sirke, tuz, şeker ve acı biber eklenerek hazırlanan karışım su ilavesi de yapılarak tencerede kaynatılır. Daha sonra şişelere doldurulur, kapağı kapatılarak istenilen zamanda kullanıma hazır hale getirilir. 

Kakliyani (Cevizli Patlıcan) Malzemeler

5-6 adet iri patlıcan
1 tatlı kaşığı kişniş (kinzi)
1 tatlı kaşığı reyhan
1 tatlı kaşığı kondari (cibrise)
1 tatlı kaşığı safran (zerdeçal)
1 tatlı kaşığı foy otu
3-4 diş sarımsak
2 su bardağı iç ceviz
1 su bardağı sıvı yağ
1 kahve fincanı üzüm sirkesi
1 tatlı kaşığı tuz
1 su bardağı önceden kaynatılan ve soğutulan su

Patlıcanlar alacalı şekilde soyulur. Uzun şeritler halinde fazla ince olmamak şartı ile kesilir. Daha sonra tuzlu suda acısı gidene kadar bekletilir. Bu şekilde hazırlanan patlıcanlar kızartılır. İç ceviz incecik çekilir, içine tüm baharatlar eklenir ve karıştırılır. Üzerine azar azar su ilavesi yapılarak boza kıvamına getirilir. Kızarmış patlıcanlara hazırlanan bu sos sürülür ve rulo şeklinde sarılarak servis tabağına alınır. 

Oturtma Tatlısı Malzemeler

1 kg buğday unu
2 paket nişasta
1 su bardağı yoğurt
1 su bardağı süt
2 adet yumurta
1 kg toz şeker
1 su bardağı sıvı yağ
1 paket margarin
3 su bardağı iç ceviz
1 litre su

Yumurta, yoğurt, süt, sıvıyağ ve un karıştırılarak hamur hazırlanır. Hazırlanan hamur nişasta ile açılır, bezelere bölünerek parçalara ayrılır. Bezeler baklava yufkası inceliğinde açılarak içine iç ceviz serpilir ve oklavaya sarılır. Oklava içinden çıkarılır, bir parmak kalınlığında küçük parçalar halinde kesilir. Hazırlanan parçalar kesilen kısmı aşağıya gelecek şekilde diklemesine yağlı tepsiye oturtulur. Tavada eritilen margarin tepsideki oturtmanın üzerine eşit miktarda gezdirilir. Önceden 180ºC’de ısıtılmış fırında iyice pembeleşene kadar pişirilir. Bu sırada su ve toz şeker ile şerbeti hazırlanır. Kaynama işleminden sonra ılıması için bekletilir. Ardından fırından çıkarılan oturtmaların üzerine hazırlanan şerbet iyice yedirilerek gezdirilir.

Peynirli Ekmek - Haçapuri Malzemeler

1 su bardağı sıvı yağ
4 su bardağı su
1 küçük paket toz maya( 1 paket instens toz maya)
1 tatlı kaşığı tuz
2 yemek kaşığı toz şeker
1 kg kaşarla karışık köy peyniri
1 adet yumurta
2 yemek kaşığı yoğurt
3-4 yemek kaşığı tereyağ
1 kg un

Bir kabın içine 1 su bardağı sıvıyağ, 4 su bardağı ılık su ,tuz, şeker ve maya konulur. Yaklaşık 1 kg un ilavesi ile kulak memesi yumuşaklığında hamur elde edilir ve mayalanmaya bırakılır. Mayalanan hamur 5 büyük pazıya ayrılır. Tezgâha un serpilir ve hazırlanan pazılar elle yirmi santim çapında olacak şekilde açılır. Ortasına bolca rendelenmiş peynir konur. Büzülerek toplanır. Tekrar un yardımıyla elle bastırılarak açılır. Yaklaşık 40 santim çapına, yarım milim kalınlığa gelinceye kadar açılır. Fırın tepsisine konulur. Üzerine yoğurtla karışık yumurta sarısı sürülür.180-200 dereceye ayarlanmış fırında yarım saat pişirilir. Piştikten sonra üzerine tereyağı sürülerek servis edilir.

Hamsili Pilav Malzemeler

½ kg hamsi
1 su bardağı pirinç
1 adet kuru soğan
1 bağ maydanoz
1,5 yemek kaşığı salça
½ su bardağı sıvı yağ
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı tuz
1,5 su bardağı sıcak su

Soğanlar sıvı yağda hafifçe kavrulduktan sonra içerisine salça ilave edilir. Daha sonra pirinç, tuz ve karabiber konularak tekrar kavrulur ve su eklenerek iç pilav kıvamında pişirilir. Ateşten alınan pilava doğranmış maydanoz ilave edilir. Daha sonra kılçıkları ayıklanmış hamsiler, sırtları tepsinin altına gelecek şekilde sık aralıklarla dizilir. Üzerine pilav serilir. İsteğe bağlı iki kat olarak hazırlanabilir. Son olarak en üste hamsiler sıralanıp 180ºC’lik fırında 30 dakika pişirilir.

Laz Böreği

Hamuru için

5 su bardağı buğday unu
1 su bardağı nişasta
1 çay bardağı süt
1 adet yumurta
1 çay bardağı sıvı yağ
1 çay kaşığı tuz
Yeteri miktar ılık su

Muhallebisi için

½ çay bardağı ince mısır unu
½ çay bardağı buğday unu
250 g tereyağı
5 su bardağı süt
1,5 su bardağı toz şeker
3 adet yumurta
Yeteri kadar karabiber

Şerbeti için

1 su bardağı toz şeker
2 su bardağı su

Derin bir kabın içinde buğday unu, bir adet yumurta, bir çay bardağı sıvı yağ, bir çay bardağı süt ve bir çay kaşığı tuz, yeteri miktar ılık su ile kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğurulur ve üzerine temiz bir bez örtülerek bekletilir. Geniş bir tencerede beş su bardağı süt, üç adet yumurta, yarım çay bardağı buğday unu, yarım çay bardağı ince mısır unu ve bir su bardağı toz şeker iyice çırpılır ve ocağa alınır. Muhallebi kıvamına gelene kadar sürekli karıştırılarak pişirilir ve tencerenin altı kısılır. Bu şekilde tepsiye dökülene kadar bekletilir. Dinlendirilmiş hamur on altı pazıya ayrılır. Her bir pazı nişasta ile baklava yufkası inceliğinde açılır ve temiz bir bezin üzerinde bekletilir. Geniş bir tepsi, tereyağı ile yağlanır. Hazırlanan tepsiye sekiz adet yufka, her bir katı ayrı ayrı yağlanarak üst üste dizilir ve önceden ısıtılmış fırında üstü kızarana kadar pişirilir. Ardından kısık ateşte bekletilen muhallebinin tamamı kızaran yufkaların üzerine dökülür. Bu aşamada muhallebinin üstüne karabiber ve bir avuç toz şeker serpilir. Daha sonra kalan diğer sekiz adet yufka da yine her bir katı yağlanarak muhallebinin üstüne dizilir. Tepsiden sarkan yufkalar oklava yardımı ile iyice bastırılarak kesilir. Ardından önceden ısıtılmış fırında üstü kızarana kadar pişirilir. Börek fırındayken iki su bardağı su ve bir su bardağı toz şeker kaynatılarak şerbeti hazırlanır. Fırından çıkan böreğin üzerine sıcakken dökülür ve sonrasında kare şeklinde kesilir, soğuduktan sonra servis edilir.

Tarhana Çorbası Malzemeler

3 yemek kaşığı tarhana
1 yemek kaşığı tel şehriye
1 yemek kaşığı domates salçası
1 yemek kaşığı biber salçası
1 yemek kaşığı tereyağı
½ çay bardağı sıvı yağ
1 tatlı kaşığı tuz
Yeteri miktar su

İlk olarak üç yemek kaşığı tarhana bir çorba kâsesinde ılık su ile açılır ve on dakika bekletilir. Bir tencerede tereyağı ve sıvı yağ salça ile kavrulur ve üzerine kaynar su dökülür. Daha sonra içine ıslatılan tarhana eklenir. En son kaynarken tel şehriye ilave edilerek yaklaşık on dakika daha kaynatılır.

Çiğ Börek Malzemeler

1,5 kg un
2 çay kaşığı tuz
2 çay kaşığı sıvıyağ
Yeter miktar su

İç Malzemeler

1 kg kıyma
2 adet soğan
1 adet patates
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı pulbiber
2 su bardağı su

Bir kabın içinde un, tuz ve su kulak memesi yumuşaklığına gelinceye kadar karıştırılarak hamur hazırlanır. Başka bir kapta soğanlar rendelenir. Üzerine kıyma, tuz, karabiber, pulbiber, rendelenmiş patates ve su karıştırılarak iç malzeme hazırlanır. Hazırlanan hamurdan ceviz büyüklüğünde bezeler alınır ve bu bezeler yaklaşık 20 cm çapında daireler oluşturulacak şekilde açılır. Hazırlanan iç malzeme, daire şeklinde açılmış olan hamurun üzerine yarım ay şeklinde ince bir tabaka halinde sürülür. Hamurun diğer kısmı iç malzeme sürülen tarafın üstüne gelecek şekilde kapatılır. İç malzemenin dışarıya akmaması için yarım ay şekline gelen çiğböreğin kenarları bir tabakla ya da kapatma tırtılı ile kesilir. Hazırlanan çiğbörekler daha önce derin bir tencerede kızdırılmış ( yaklaşık 2-3 su bardağı ) yağın içersine atılır. Her iki tarafı da hafif pembeleşecek şekilde kızartılır.

Roman Kavurma Malzemeler

500 g uykuluk
500 g yürek
500 g böbrek
300 g ciğer
1 su bardağı sıvıyağ
Yarım yemek kaşığı kırmızı toz biber
1 tatlı kaşığı kekik
1 tatlı kaşığı tuz

Uykuluk, yürek, böbrek ve ciğerler doğranır ve ayrı ayrı kaplarda ortalama 10 dakika kavrulur. Kavurma işleminden sonra hepsi bir tavada birleştirilir ve bu şekilde 5 dakika daha kavrulur. Tuz ve baharatları eklenerek sunuma hazırlanır.

Hamsi Tava Malzemeler

1 kg hamsi
300 g mısır unu
75 g beyaz un
½ çay bardağı sıvı yağ
Yeteri kadar tuz

İlk olarak hamsiler parmak yardımıyla temizlenerek yıkanır, süzülür ve tuzlanır. Geniş bir tepside mısır unu ve beyaz un karıştırılır. İçerisine süzülen hamsiler ilave edilir ve iyice una bulanır. Daha sonra yağsız tava ocağa alınarak 20 saniye ısıtılır. Ardından undan çıkarılan balıklar silkelenerek kuyrukları iç tarafa gelecek şekilde çarkıfelek formunda dizilir ve tavanın kenarından yağ gezdirilerek bir dakika kızartılır. Ters düz edilen balıkların diğer yüzü de 40-45 saniye kızartılarak servis edilir.

Niyoris Skali (Erik Ekşili ve Sarımsaklı Tavuk) Malzemeler

1 kg tavuk budu (İsteğe göre tavuğun kanadı da olabilir.)
1 yemek kaşığı erik ekşisi
1 yemek kaşığı tereyağı
5-6 diş sarımsak
1 tatlı kaşığı pul biber
1 tatlı kaşığı tuz
2 su bardağı su
Yeteri miktar su

Tavuk butları bir tencere içerisinde yarım kahve fincanı su eklenerek kavrulur. Daha sonra üzerine tereyağı ve dövülmüş sarımsaklar eklenir. İki su bardağı suda inceltilmiş erik ekşisi de eklenerek kavrulan tavukların üzerine dökülür. 10-15 dakika daha bu şekilde kısık ateşte pişirmeye devam edilir.

Katlama Böreği Malzemeler

1 kg buğday unu
1 kg peynir
1 çay bardağı sıvı yağ
1 paket kabartma tozu
1 çay kaşığı tuz
Yeteri miktar su

İlk olarak yoğurma kabına alınan unun içine tuz ve kabartma tozu ilave edilerek yeter miktarda su ile kulak memesinden biraz daha katı bir hamur elde edilene kadar yoğrulur ve 15 dakika dinlenmeye bırakılır. Hazırlanan hamur bezeler halinde birkaç parçaya ayrılır. Bezeler sofra üzerinde 10 cm çapında daire şeklinde açılır. Üzerine sıvı yağ gezdirilir ve içine ufalanmış peynir konur. Üzeri kapatılarak tavada kızartılır.

Ekşi Erikli Yoğurt (Abhosa Sızbal) Malzemeler

2 kg yoğurt
½ kg ekşi erik
3 yemek kaşığı buğday unu
2 yemek kaşığı yemeklik acıka
1 demet taze soğan
1 demet taze kişniş

İlk olarak yarım kilogram ekşi erik bir tencerede yumuşayana kadar haşlanır. Haşlanan erikler daha sonra ayrı bir kaba alınır. İçine üç yemek kaşığı un ilave edilir ve pişirilir. Erikle beraber pişen un süzgeçten geçirilir. Bu şekilde çekirdeklerinden ayrılır. Hazırlanan erik sosuna yemeklik acıka ve yoğurt ilave edilerek birlikte karıştırılır. İnce olarak doğranmış taze soğan ve kişniş sosa katılır.

Kabak Tatlısı Malzemeler

½ kg bal kabağı
½ kg toz şeker
1 su bardağı iç ceviz
1 kâse kaymak
1 su bardağı su

Bal kabağı dışı soyularak küçük dilimlere ayrılır. Toz şeker ve su ilavesi yapılarak bir tencereye koyulur ve kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte bir süre daha pişirilir. Soğuduktan sonra üzerine çekilmiş iç ceviz ve kaymak konularak servis edilir.

Üzüm Muhallebisi Pelemurşi (Tatara) Malzemeler

1 litre kokulu üzüm suyu
8 yemek kaşığı buğday unu
2 kahve fincanı toz şeker
10-12 adet bütün iç ceviz

Bir tencereye üzüm suyu, toz şeker ve buğday unu eklenip ocağa konur. Katılaşıncaya kadar karıştırılarak pişirilir. Bu işlemden sonra kâselere doldurulur. Üzerine birkaç tane bütün iç ceviz konulur. Soğuduğunda servis edilir.

Isırgan Otu Çorbası Malzemeler

1 kg ısırgan otu
2 çorba kaşığı mısır unu
3 diş sarımsak
2 çorba kaşığı sıvı yağ
1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
1 tatlı kaşığı tuz
Yeteri miktar sıcak su

Isırgan Otu Çorbası 30 dakikada hazırlanır. İlk olarak ısırganlar temizlenir ve yıkanır. Üstünü geçecek miktarda bol su ve bir miktar tuz ilave edilerek 10 dakika kadar haşlanır ve süzülür. Bir tencerede sıvı yağ ile dövülmüş sarımsak sotelenir. Kırmızı toz biber ve süzülen ısırgan otları da eklenerek iyice kavurulur. Ardından bir su bardağı sıcak su ve iki çorba kaşığı mısır unu ilave edilerek pişirilir. Pişirme işlemi tamamlandıktan sonra tahta bir kepçenin sırtıyla veya blender yardımıyla ezilerek servis edilir.

Mancar Diblesi Malzemeler

2 bağ karalahana (Mancar)
200 g bulgur
1 çorba kaşığı tereyağı
1 tatlı kaşığı tuz

İki bağ karalahana temizlenir, ince ince kıyılır ve bir tencereye konulur. Sonra bulgur ve tuz ilave edilerek pişirilir. Yemeğin altını kapatmaya yakın tereyağı eklenerek hazır hale getirilir.

Etli Yaprak Sarması Malzemeler

½ kg kıyma
1 su bardağı pirinç
3 adet kuru soğan
½ çay bardağı sıvı yağ
2 yemek kaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı domates salçası
1 tatlı kaşığı biber salçası
1 bağ maydanoz
½ kg üzüm yaprağı
1 tatlı kaşığı pul biber
1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
1 çay kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı tuz
Yeter miktar su

İlk olarak üzüm yaprağı taze ise kaynar suda haşlanır, salamura ise ılık suda tuzu gidinceye kadar bekletilir. Kıymanın içerisine ince doğranmış soğan, tuz, pul biber, kırmızı toz biber, karabiber, sıvı yağ, tereyağı, bir çay kaşığı domates ve biber salçası, kıyılmış maydanoz, pirinç ve yarım çay bardağı ılık su ilave edilerek iç malzeme harmanlanarak hazır hale getirilir. Daha sonra hazırlanan iç malzeme üzüm yapraklarına yarım parmak uzunluğunda olacak şekilde ince ince sarılır ve bu şekilde tencereye dizilir. Ardından dolmaların üzerini hafif geçecek şekilde yarım tatlı kaşığı domates salçası ile açılan ılık su tencereye ilave edilir. Üzerine bir yemek tabağı ya da dolma taşı konarak tencerenin kapağı kapatılır.

Yemeklik Acıka Malzemeler

1 kg etli kırmızı biber
10 diş sarımsak
2 çorba kaşığı kişniş
2 çorba kaşığı reyhan
7 çorba kaşığı tuz

İlk olarak etli kırmızı biberler yıkanır ve bir tencerede haşlanır. Haşlanan biberlerin üzerine ağırlık konularak suyunun süzdürülmesi sağlanır. Daha sonra süzdürülen biberlerin içine sarımsaklar da eklenerek çekme makinesi yardımıyla çektirilir ve bu şekilde kırmızı biber salçası elde edilir. Elde edilen salçanın içine tuz, kişniş ve reyhan da ilave edilerek hazır hale getirilir.

Lebsi Malzemeler

2 kg kemikli kırmızı et
250 g pirinç
2 adet kuru soğan
2 diş sarımsak
1 yemek kaşığı biber salçası
1 çay kaşığı kişniş
1 çay kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı tuz
Yeteri miktar su

Kırmızı etler dilimlenerek kesilir. İki adet kuru soğan salça ile kavrulur ve etler tencereye konulur. Üzerine pirinç, dövülmüş sarımsak, baharatlar ve tuz ilave edilir. Ardından yemeğin üzerini aşmayacak kadar su konulur ve kısık ateşte 40 dakika kaynamaya bırakılır.

Karalahana Sarması Malzemeler

2 bağ karalahana
½ kg pirinç
3 adet kuru soğan
1 bağ maydanoz
½ çay bardağı sıvı yağ
½ çay bardağı zeytinyağı
1 yemek kaşığı biber salçası
1 tatlı kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı pul biber
1 tatlı kaşığı tuz
Yeteri miktar su

Karalahana yaprakları yıkanır, kaynar suda haşlanır ve süzülmeye bırakılır. Bir tavada ince doğranmış kuru soğan sıvı yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Ardından biber salçası ve pirinç de eklenerek kavrulmaya devam edilir ve bir bardak kaynar su eklenerek çektirilir. İç harç çektirilirken karabiber, pul biber ve ince kıyılmış maydanoz eklenerek iyice harmanlanır ve soğumaya bırakılır. Hazırlanan iç harçtan bir miktar alınarak yaprağın geniş kısmına konulur. Rulo şeklinde iki yanlardan kapatılarak sarılır, tencereye dizilir ve üzerine zeytinyağı gezdirilir. Sarmaların açılmaması için üstü dolma tabağıyla kapatılır ve son olarak yeteri kadar su eklenerek pişirilir.

CEVİZLİ PATLICAN (Kakliyani) Malzemeler

5-6 adet iri patlıcan
1 tatlı kaşığı kişniş ( kinzi )
1 tatlı kaşığı reyhan
1 tatlı kaşığı kondari (cibrise)
1 tatlı kaşığı safran (zerdeçal)
1 tatlı kaşığı foy otu
3-4 diş sarımsak
2 su bardağı iç ceviz
1 su bardağı sıvı yağ
1 kahve fincanı üzüm sirkesi
1 tatlı kaşığı tuz
1 su bardağı önceden kaynatılan ve soğutulan su

Patlıcanlar alacalı şekilde soyulur. Uzun şeritler halinde fazla ince olmamak şartı ile kesilir. Daha sonra tuzlu suda acısı gidene kadar bekletilir. Bu şekilde hazırlanan patlıcanlar kızartılır. İç ceviz incecik çekilir, içine tüm baharatlar eklenir ve karıştırılır. Üzerine azar azar su ilavesi yapılarak boza kıvamına getirilir. Kızarmış patlıcanlara hazırlanan bu sos sürülür ve rulo şeklinde sarılarak servis tabağına alınır.

Şıpsı Malzemeler

1 adet bütün tavuk
250 g pirinç
2 adet kuru soğan
1 yemek kaşığı mısır unu
1 yemek kaşığı buğday unu
1 yemek kaşığı biber salçası
1 çorba kaşığı ayçiçek yağı
2 diş sarımsak
1 tatlı kaşığı kişniş
1 tatlı kaşığı karabiber
1 çay kaşığı tuz
Yeteri miktar su

Meşhur Şırnak Yemekleri ve Tatlıları - Suryaz Tarifi Meşhur Şırnak Yemekleri ve Tatlıları - Suryaz Tarifi

Bütün bir tavuk bölünerek parçalara ayrılır. İki adet yemeklik doğranmış kuru soğan salça ile kavrulur ve parçalara ayrılmış tavuk etleri ile birlikte tencereye konulur. Üzerine pirinç, dövülmüş sarımsak, kişniş, karabiber ve tuz ilave edilir. Ardından tencerenin yarısına gelecek kadar su eklenir ve kısık ateşte 40 dakika kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başladığında üzerine mısır ve buğday unu eklenerek 10 dakika daha yavaşça karıştırılarak kaynatılır.

Çerkez Tavuğu Malzemeler

2 adet baget tavuk
1 parça tavuk göğsü
2 bardak iç ceviz
1 adet kuru soğan
2 diş sarımsak
1 çorba kaşığı biber salçası
1 tatlı kaşığı kişniş
2 adet ekmek
1 çay kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
1 tatlı kaşığı tuz
Yeteri miktar su

İki adet tavuk baget ve bir parça tavuk göğsü tencereye konur, üzerine iki parmak geçecek şekilde su ilave edilerek kaynatılır. Kaynamaya başladığında bir adet kuru soğan, iki diş doğranmış sarımsak, bir çorba kaşığı biber salçası ve bir tatlı kaşığı kişniş ilave edilir. Yumuşayıncaya kadar kaynatılan tavuk etleri çıkarılır ve suyu daha sonra kullanılmak üzere ayrı bir yerde bekletilir. İki adet ekmek içi derin bir kaba konur ve soğutulan tavuk suyundan iki kepçe eklenerek ıslatılır (Ekmek yerine mamursa da kullanılabilir). Üzerine iki bardak çekilmiş iç ceviz de eklenerek boza kıvamına gelene kadar tavuk suyu ilave edilmeye devam edilir. Ardından tavuk etleri didiklenir, üzerine biraz tuz, biraz da karabiber serpilir ve karıştırılır. Daha önceden tavuk suyu ile hazırlanan malzemeler bir araya getirilerek harmanlanır ve bir servis tabağına alınır. Yemeğin sosu için havanda iç ceviz dövülerek yağı çıkarılır, üzerine kırmızı toz biber eklenerek tekrar dövülür. Hazırlanan karışım yemeğin üzerine dökülerek servis edilir