Yeni Bir Yükseköğretim Kanununun Vakti Geçiyor

Yeni Bir Yükseköğretim Kanununun Vakti Geçiyor

Kamuajans.com - Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Kolukısa, yeni bir yükseköğretim kanununun vaktinin çoktan geldiğini hatta geçtiğini söyledi.

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Kolukısa, “Yükseköğretimde iş güvencesinin esas alındığı, katılımcı yönetimin öncelendiği yeni bir anlayışa ihtiyaç vardır. Akademik özgürlüğün, hukuka bağlılığın ve çalışma barışının esası için üniversitelerimizde rektörlerin yetkileri sınırlandırılmalı, idari iş ve tasarrufları denetlenmelidir. Yükseköğretim sistemi oligarşik yapıdan artık kurtarılmalı; yasakçı, baskıcı, keyfî uygulamalara son verilmelidir. Akademik yükselmede adil bir sistem tesis edilmelidir. Kadro alımlarında keyfîlik ortadan kaldırılmalı, norm kadro uygulamasından doğan mağduriyetler giderilmelidir. İdari personel, akademik personele tanınan yükseköğretim tazminatı, geliştirme ödeneği gibi temel bazı mali ve sosyal haklardan faydalandırılmalıdır. Üniversitelerimizde aynı statüye sahip personel arasında liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde adalete ve hakkaniyete uygun görevde yükselmenin önü açılmalıdır. Üniversite idari personeline üniversitelerarası merkezî atama ve yer değişikliğine imkân tanıyan bir sistem hayata geçirilmelidir. Bu taleplerimizin karşılanması için girişimlerimiz, çabalarımız devam edecektir.” dedi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.