Özel Güvenlik Görevlilerinin Serbest Kıyafet Kullanımı

Özel Güvenlik Görevlilerinin Serbest Kıyafet Kullanımı

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 40347008-1010722-(63233)- sayılı Üniforma Kullanımı konulu 31 Mart 2020 tarihli genelge yayınlandı.

Emniyet Genel Müdürü Özel Güvenlik Denetleme Başkan Vekili Mustafa Atilla Demir imzalı Genelgede ''Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası (Güvenlik-İş) Genel Başkanlığınca, özel güvenlik görevlilerinin ve çalıştıkları yerlerdeki personelin (COVID-19) salgından korunmasına yöneliktedbir olarak, özel güvenlik görevlilerinin üniforma yerine serbest kıyafet ile çalışmasının uygun olacağı bildirildi. Başkanlığımız konuyla ilgili görüşü talep edilmiştir. 

Başkanlığımız tarafından ilgili sendikaya verilen cevabi yazımızda; salgının yayılmasının önüne geçilmesi amacıyla tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her alanda çeşitli önlemler alınmakta olup, salgınla mücadele kapsamında alınacak her türlü tedbirin önem arz ettiği, bu bağlamda başta sağlık kuruluşları ve bunlara tahsis edilen yerler olmak üzere salgına karşı tedbirlerin yoğun olarak alındığı yerlerde çalışan özel güvenlik görevlileri; kişisel önlemler alındığı halde üniformanın hijyen anlamında yetersiz ve riskli olduğu durumlarda üniforma üzerine koruyucu kıyafetle görev yapabileceği, koruyucu kıyafet temin edilememesi halinde, kurum tarafından belirlenecek serbest kıyafet ile de görev yapmalarında zaruret nedeniyle herhangi bir sakınca bulunmadığının değerlendirildiği, ancak sertbest kıyafet ya da koruyucu kıyafet ile görev yapan özel güvenlik görevlilerinin görev süresince ve görev alanı içinde özel güvenlik görevlisi kimlik kartlarını yakalarında herkes tarafından görülebilecek şekilde taşımalarına dikkat edilmesi gerektiği bildirilmiştir.

Ancak, ''salgına karşı tedbirlerin yoğun olarak alındığı yerler'' konusunda tereddütler yaşandığı müşahede edilmiş olup, bahse konu yerlerin; hastane, sağlık ocağı, dispanser ve sağlık kuruluşları ile metro, tramvay, raylı sistemler gibi toplu taşımanın sağlandığı yerlerde görev yapan özel güvenlik görevlilerini kapsadığı, diğer yerlerde görev yapan özel güvenlik görevlilerinin sivil kıyafet giyilmesi talebi ile ilgili müracaatların Valiliklerce değerlendirilmesinin uygun olacağı hususunu rica ederim.'' denilmiştir.


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.