Ohal KHK'ları İçin Anayasa Mahkemesine Başvurulma Durumu

Ohal KHK'ları İçin Anayasa Mahkemesine Başvurulma Durumu

Kamuajans.com - CHP yönetimi, OHAL döneminde çıkarılan 667 sayılı KHK hariç diğer KHK'ların iptali için, Cuma Günü Anayasa Mahkemesine başvuracağını açıklamıştı. Peki Ohal KHK'ları için Anayasa Mahkemesine başvurulabilir mi?

Anayasa'nın 148. maddesi OHAL KHK'ları için AYM'ye dava açılamayacağı yönünde bir anlam taşıyor.

<br />

<strong>"3. Görev ve yetkileri<br />

</strong><br type="_moz" />

<strong>MADDE 148.</strong> Anayasa Mahkemesi, kanunların, kanun hükmünde kararnamelerin ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün Anayasaya şekil ve esas bakımlarından uygunluğunu denetler (Ek ibare: 7/5/2010-5982/18 md.) ve bireysel başvuruları karara bağlar. Anayasa değişikliklerini ise sadece şekil bakımından inceler ve denetler. Ancak, olağanüstü hallerde, sıkıyönetim ve savaş hallerinde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerin şekil ve esas bakımından Anayasaya aykırılığı iddiasıyla, Anayasa Mahkemesinde dava açılamaz."

<br />

<strong><a href="http://www.kararlaryeni.anayasa.gov.tr/Karar/Content/b63623ef-1e8b-45d2-9641-26075a2496f5?excludeGerekce=False&wordsOnly=False">Anayasa Mahkemesi E. 1990/25 ve E:1991/6 nolu kararları</a></strong> ile olağanüstü hal KHK'sı niteliği taşımayan KHK'ların Anayasa Mahkemesince incelemeye alınabileceği yönünde iki karar almıştır. Bu kararlar beşe karşı altı oyla alınmıştır. <br />

<br />

Bu nedenle CHP'nin Cuma günü Anayasa Mahkemesine yapacağı başvurudan sonuç alınabileceği yönünde çok beklenti içerisinde olunmamalıdır.<br />

<br />

<a href="http://kamuajans.com">Kamuajans.com</a> 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.