Memur ve Öğretmen Alımları İle İlgili Bilgilendirme

Memur ve Öğretmen Alımları İle İlgili Bilgilendirme

Fetullahçı Terör Örgütü’ne yönelik operasyonlarla birlikte on binlerce memur görevinden alındı. Bu memurların çoğunun FETÖ ile bağlantısının kesinlik kazanması durumunda kamuda 100 bine yakın memur açığı doğacaktır. En son 70 bin civarı memurun görevinden ayrıldığı ve bu sayının 100 bine ulaşacağı öngörülüyor. Bu durumda kamu işleyişinin aksamaması için de bir an önce memur atamalarının yapılması gerekiyor. OHAL Kararnamesi ile görevden alınanlarla ilgili yargı yolu kapalı olduğu için memurların geri dönüş

Bu kapsamda başbakanlık sınırsız kadro talebi için bakanlıkların önünü açıyor. Kısıtlama olmayacak ve eksik olan yerlere kadro atamaları yapılacak. Bu da atama bekleyen milyonlarca KPSS adayı için bir umut ışığı oluşturmaktadır. 

Daha önceden kadro talebinin meclise havalesi, maliye onayı ve komisyon karaları gerekirken OHAL nedeniyle Bakanlar Kurulu Kararı yeterli olacaktır. Sene başında 100 bin civarı memur alımı için TBMM den onay çıkmış ve bunun büyük bir bölümü atama şeklinde gerçekleşmişti. 

Burada en çok merak edilen bakanlıkların başında Milli Eğitim Bakanlığı ve dolayısı ile öğretmen atamaları gelmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen açığını ilk etapta norm fazlası öğretmenlerle karşılayacak. Daha sonrada önceden açıklandığı üzere sözleşmeli öğretmen alımı gerçekleştirilecek.

MEB Sözleşmeli öğretmen alımını KPSS puanına göre yapacak. Sözleşmeli öğretmen ihtiyacın üç katı kadar aday sözlü mülakata alınacak ve öğretmen seçimleri mülakatlar sonucunda yapılacak. Sözleşmeli öğretmen olarak görevlendirilenler 4 yıl yer değiştirmeyecek. Bu öğretmenler 4 yıl sonra kadroya alınabilecek.

En hızlı davranan kurumlardan birisi İçişleri Bakanlığına bağlı olan Emniyet Genel Müdürlüğü oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü görevden uzaklaştırılan 10 bin dolayında emniyet personeli ile ilgili komiser ihtiyacını gidermek için duyuruya çıktı. Duyuruda lise mezunları da müracaat edebilecekler. 

OHAL kapsamında görevden en çok kamu görevlisinin alındığı bakanlıklar Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı personeli oldu. En fazla memur alımının bu bakanlıklarda yapılması planlanıyor. 

Memur alımlarında en önemli kriterlerin başında KPSS puanları ve sicilinin temiz olması gelecektir.

Bu yazının tüm hakları kamuajans.com'a aittir. "www.kamuajans.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.