Memur Paketi İle Sorunların Çoğunu Ortadan Kaldırabiliriz

Memur Paketi İle Sorunların Çoğunu Ortadan Kaldırabiliriz

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, patenti Türkiye Kamu-Sen’e ait olan Memur Paketi konusunda ısrarcı olduklarını ifade etti.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Bu pakette yer alan başlıklar çözülürse emin olun sorunların bir çoğu ortadan kalkar” dedi. Kahveci, “Memur paketi konusunda ısrarcıyız. Ana başlıkları içine aldığımız bu pakette yer alan başlıklar çözülürse emin olun sorunların bir çoğu ortadan kalkar. Mesela 3600 ek gösterge meselesi. Sayın Cumhurbaşkanının bu konuda verdiği sözün üzerinden 1 buçuk yıl geçti. Sayın bakan, “Bu sözü yerine getireceğiz” dedi.  Peki ne zaman? Ne kadar daha bekleyeceğiz? Artık adım atılsın ve bütün kamu çalışanlarının ek göstergeleri yeniden düzenlensin.

Sözleşmeliler konusu da dilimizde tüy bitti. Bu arkadaşların sorununu çözmenin yolu kadrodur. Belediyelerde ve diğer kurumlardaki bütün arkadaşlarımızın sorunlarını biliyoruz. Kadro vereceksiniz ve bu sorun çözülecek. 2011 ve 2013yılında bu yapıldı şimdi de yapılabilir. Sayın Cumhurbaşkanının geçtiğimiz günlerde sözleşmeliler konusunda yaptığı açıklamaya katılmak mümkün değildir. Yani sözleşmeliler çalışıyor, kadrolu memurlar yatıyor mu? Asla bunu kabul edemeyiz. 

Vergi dilimi konusunda herkesin kazancına göre vergi alınmalıdır ama ne yazık ki bizde böyle işlemiyor. Memurlar daha maaşlarını almadan vergilerini ödüyorlar. Kamu çalışanlarının vergi dilimleri %15’de sabitlenmeli ve bu adaletsizlik sona ermeli. 

Yardımcı hizmetlilerin bir memur kadrosu istiyoruz. Bunların yaptığı işler memurluk görevidir. Yöneticiler bunlara sorumluluk vermişler. Eğitimleri tamamlanmış. Gelin motive delim ve emeklerinin karşılığını verelim. Bütçeye bir maliyetleri de yok. 

İşçilerde bütün gelirler emekliliğe esas kazanç olarak sayılıyor ama memurlarda böyle değil. biz ne isim altında olursa olsun tüm gelirlerimiz emekliliğe sayılsın istiyoruz. Yarın memurlar emekli olunca maaşları neredeyse yarı yarıya düşüyor. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bu talebimiz sistemi de rahatlatacaktır. 

Bayram ikramiyesini hak ettik. Kamuda herkes alıyor artık memurlarda alsın. Alınan bu ikramiye çarşı pazara hareket getirsin. 

Mülakat ve yönetici atama sistemini beraber değerlendirmek lazım. Mülakat doğru bir yol ve yöntem değildir. Sayın Cumhurbaşkanına da bu konuyu ifade ettim. İnsanların emekleri burada heba oluyor. Bu kaldırılmalıdır. Yönetici atamalarında liyakat mutlaka esas alınmalı. Hak etmeyen bir insan göreve geldiğinde orada bir çok şey göz ardı ediliyor. Liyakatsiz insanları göreve getirmenin bize yaşattığı örnek 15 Temmuz hain darbe girişimidir. Ehil insanlara görevler teslim edilmelidir. 

Üniversiteli işçiler konusunda takibimiz devam ediyor. Onların haklı taleplerinin yanındayız. Her yerde dile getiriyoruz ve getirmeye devam edeceğiz” dedi.  

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.