Memur, emekli ve asgari ücrete 3 kademeli zam gelecek!  En az yüzde 45 zam yolda

Memur, emekli ve asgari ücrete 3 kademeli zam gelecek! En az yüzde 45 zam yolda

Memur, emekli ve asgari ücrete 3 kademeli zam gelecek! En az yüzde 45 zam yolda

Maaşlara 3 kademeli zam geliyor. Memur maaş zammı, emekli maaş zammı ve asgari ücret zammı Temmuz 2023 son dakika gelişmeleri haberimizde…

Maaş zamları son günlerde milyonların gündeminde. Memur maaş zammı, asgari ücret zammı, emekli maaş zammı ne kadar olacak sorularının yanıtı merak ediliyor. 28 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala zam haberi geldi. Zaten en düşük emekli maaşı zammı ve en düşük memur maaşı zammı geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Ancak en düşük emekli maaşına yeni zam da yoldu. Memur maaşlarına ise yüzde 26 refah payı ve en az yüzde 20 enflasyon farkı gelecek. Emekliye ise 3 kademeli zam planlanıyor. Asıl öne çıkan maaş zammı haberi ise Memur, emekli ve asgari ücret zammının eşit oranda yapılması. Yani tüm maaşlara yüzde 45 oranında zam geliyor. Temmuz ayında memur, asgari ücretli ve emekli bu zam oranlar ile sevinecek. İşte yeni maaş zammı tablosu ve zam oranları…

Asgari ücretli, memur ve emekli maaş zammı haberleri seçim yaklaştıkça daha da önemli hale geliyor. Milyonlarca vatandaş bir an önce hükümetten zam açıklaması yapılmasını beklerken kulislerden de yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Bu defa maaş zamları ile ilgili bomba formül sızdı. Öyle bir zam düzenlemesi geliyor ki herkes için adaletli olacak. Memur maaş zammı, emekli maaş zammı ve asgari ücret zammı eşitleniyor. Yani Temmuz’da herkese eşit zam yapılacak. Maaşlara Temmuz’da gelecek zam oranının ise yüzde 45 olacağı tahmin ediliyor. Enflasyon farkı, toplu sözleşme zammı ve refah payı hepsi hesaplandı ve maaşlara eklendi. Böylece yeni zamlı maaş tablosu da ortaya çıktı. İşte Temmuz’da maaşlara gelecek yeni zam oranları…

TÜM MAAŞLAR YÜZDE 45 ORANINDA ARTACAK

Temmuz ayına doğru geri sayımı hızlı devam ederken maaş zamları da gündemden düşmüyor. Geçtiğimiz günlerde kamu işçilerinin en düşük maaşının 15.000 TL'ye yükseltilmesi ve 2023 yılının ilk 6 aylık dönemi için %45 maaş artışı taahhütü verilmesi ile birlikte asgari ücret zammı memur maaş zammı ve emekli maaş zammı bekleyenler için de beklentiler arttı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da maaş zamları ile ilgili yaptığı açıklamada tüm vatandaşların vefat paylarının artacağını duyurdu. Bu sebeple Temmuz ayında beklenen zam oranları oldukça yüksek oldu.

ASGARİ ÜCRET MEMUR MAAŞ ZAMMI VE EMEKLİ MAAŞ ZAMMI EŞİT OLACAK

Başkent kulislerinde maaş zamlarına ilişkin yeni iddialar da dolaşıyor. AK Parti kaynaklarından gelen bilgilere göre Temmuz ayında maaşlara eşit zam yapılması planlanıyor. Burada da kamu işçisine yapılan %45 oranında zam belirleyici olacak. Yani Asgari ücretli memur ve emekli maaşlarına refah payı ve enflasyon farkı ne olursa olsun yapılacak zamanın %45 olacağı öne çıkan bilgiler arasında yer alıyor. Üstelik Asgari ücretli memur ve emekli için bayram ikramiyesi düzenlemesi de yolda. Yani Kurban Bayramı öncesinde de bir müjde verilebilir.

ASGARİ ÜCRET 12.500 TL EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 10.000 TL

Uzmanların da asgari ücret zammı ve en düşük emekli maaşı alma ile ilgili tahminleri son günlerde oldukça yoğun bir şekilde Takip ediliyor. Gelen son bilgilere göre asgari ücret Temmuzda 12.500 TL olacak en düşük emekli maaşı ise 10.000 TL'ye yükselecek. Ayrıca SGK uzmanı Özgür Erdursun bu konu ile ilgili yaptığı açıklamada emekli maaşına tepki gelmesi durumunda asgari ücrete daha yakın bir seviyeye çekilebileceğini söyledi.

EMEKLİYE 3 KADEMELİ MAAŞ ZAMMI GELECEK

Emekli maaşı zammı ile ilgili de yeni bilgiler var. Gelen son dakika bilgisine göre emekliye 3 kademeli maaş zammı yapılacak. Buna göre 10.000 TL ile 15.000 TL arasında maaş alan emekliye %45,15.000 TL ile 20.000 TL arasında maaş alan emekliye yüzde 40 ve 20.000 TL üstü maaş alan emekliye %35 oranında zam yapılması planlanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında maaş zammı çalışmaları devam ediyor. Seçimden hemen sonra da oranların açıklanması planlanıyor.

Kaynak:tum-haberler.com

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

3 Yorum