KYK'nın Ekim Ayı Programı

KYK'nın Ekim Ayı Programı

Kamuajans.com - Türkiye genelinde 500 bini aşkın yüksek öğrenim öğrencisine barınma, beslenme ve kredi/burs imkânı sağlayan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu gençlerin akademik, sosyal-kültürel, milli ve manevi gelişimleri için de her türlü imkân ve fırsatı seferber ediyor. Okulların açılması ile KYK yurtlarında düzenlenen eğitim faaliyetleri de başladı. Yeni dönemin ilk faaliyeti, “Gelin Tanış Olalım” mesajıyla gerçekleştirilen uyum programları oldu.

Kamuajans.com - Türkiye genelinde 500 bini aşkın yüksek öğrenim öğrencisine barınma, beslenme ve kredi/burs imkânı sağlayan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu gençlerin akademik, sosyal-kültürel, milli ve manevi gelişimleri için de her türlü imkân ve fırsatı seferber ediyor.


“Gelin Tanış Olalım”

Okulların açılması ile KYK yurtlarında düzenlenen eğitim faaliyetleri de başladı. Yeni dönemin ilk faaliyeti, “Gelin Tanış Olalım” mesajıyla gerçekleştirilen uyum programları oldu. Programla KYK yurtlarında barınan öğrenciler, hem yurtlardaki yaşama ilişkin bilgilendiriliyor hem de bulundukları şehrin kültür ve medeniyet tarihini daha yakından tanıma fırsatı buluyor. 

Diğer taraftan Diyanet İşleri Başkanlığının her yıl düzenlediği “Camiler Haftası” kapsamında sabah namazlarında buluşan KYK’lı gençler, canları ve mallarıyla şehadete koşmuş, vatanı uğruna canını vermiş şühedanın kabirleri ile bulundukları şehirlere manevi mimarlık yapmış âlimlerin kabirlerini de ziyaret ediyor. 


İslam Tarihi Sohbetleri

Çınaraltı Gençlik Söyleşileri projesi kapsamındaki İslam Tarihi Sohbetleri, ilk olarak Elazığ’da gerçekleştirilecek. 11 Ekim’de yapılacak söyleşide Ömer Döngeloğlu, Muharrem ayını ve İslam tarihinde kapanmayacak yaralar açan Kerbela hadisesini anlatacak. 

“İslam Tarihi Sohbetleri” kapsamında Diyanet İşleri eski Başkanı Necmettin Nursaçan 13 Ekim’de Sakarya Hendek’te, Yasin Pişgin de Kahramanmaraş’ta gençlerle buluşacak. 


Yeni Türkiye’nin Rotası

KYK, gençleri ülkemizin bugünü ve geleceğine ilişkin olarak da bilgilendiriyor. Dış Politika’da Türkiye’nin Rotası Konferansları kapsamında Doç. Dr. Mehmet Akif Kireççi 26 Ekim’de Bolu’da, 28 Ekim’de de Düzce’de KYK’lı gençlere seslenecek.


Vefa Günleri

Büyük bir medeniyete ve tarihe ev sahipliği yapan Türkiye’de bu medeniyetin gelişmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla bu topraklara değer katan ve şu an hayatta olmayan sanatçı, yazar, ilim ve fikir adamları Vefa Günleri kapsamında geniş katılımlı salon toplantılarıyla anılacak. Bu çerçevede ilk program İstanbul’da gerçekleştirilecek. İlk Diyanet İşleri Başkanlarından biri olan Ömer Nasuhi Bilmen’in anılacağı program, 14 Ekim’de gerçekleştirilecek. Bosna’nın bilge kralı Aliya İzzetbegoviç de 17 Ekim’de Samsun’da, 20 Ekim’de de Konya’da anılacak.  


Benim Tarihim

KYK’lı gençlerin Çınaraltı Gençlik Sohbetleri kapsamında tarihle yüzleşmeleri bu yıl da sürecek. Talha Uğurluel, “Benim Tarihim” programıyla 25 Ekim’de Eskişehir’de, 27 Ekim’de Kırıkkale’de, 31 Ekim’de de Adana’da KYK’lı gençlerle buluşacak. 


Şiir Akşamları

Radyo programcısı Talha Bora Öge, “Şiir Akşamları” programıyla 27 Ekim’de Edirne’de şiirlerini seslendirecek. 


Akademi Buluşmaları

Ekim ayında Akademi Buluşmaları da dopdolu geçecek. Programlar kapsamında hattat Prof. Dr. Hüsrev Subaşı 17 Ekim’de Bilecik’te, 25 Ekim’de Bursa’da gençlerle buluşacak. Protokol uzmanı İhsan Ataöv 17 Ekim’de Aksaray’da, 19 Ekim’de Malatya’da gençlere seslenecek. Kişisel gelişim uzmanı Münir Arıkan 17 Ekim’de Aydın’da, 18 Ekim’de Uşak’ta, 19 Ekim’de Afyonkarahisar’da, 20 Ekim’de Kütahya’da, 21 Ekim’de Balıkesir’de, 24 Ekim’de Van’da, 25 Ekim’de Bitlis’te, 26 Ekim’de Muş’ta, 27 Ekim’de Ağrı’da, 31 Ekim’de de Diyarbakır’da KYK’lı gençlerle buluşacak. Psikolog Gülşah Akçay Civriz 21 Ekim’de Çankırı’da gençlere seslenecek. Gökhan Yücel ise 19 Ekim’de Sivas’ta, 26 Ekim’de de Manisa’da gençlerle buluşacak. 


“Gelenekten Geleceğe”, “Bil Evlat”

“Gelenekten Geleceğe” programı 17 Ekim’de Çanakkale’de, 27 Ekim’de Mersin’de; “Bil Evlat” programı da 17 Ekim’de Erzurum’da gerçekleştirilecek. 


KYK’lı gençler, “Yaşayan Hazineler”le buluşuyor

Düşünce, fikir ve yaşantılarıyla ülkemizin tarihine yön veren isimler, geçen yıl olduğu gibi bu öğretim yılında da KYK’lı gençlerle buluşuyor. Bu kapsamda Recai Kutan, Ankara yurtlarında barınan öğrenciler ile bir araya gelerek Türkiye’de ve dünyada yaşanan gelişmeleri ve tecrübelerini anlatacak. 


Zoru Başaranlar KYK, gençleri başarılı isimlerle de buluşturacak. 2016 Rio Olimpiyatları'nda serbest stil 125 kiloda altın madalya kazanan milli güreşçi Taha Akgül ve 10. Tekvando Poomse Dünya Şampiyonası'nda ikili takım kategorisinde altın madalya kazanan sporculardan Kübra Dağlı 26 Ekim’de “Zoru Başaranlar” programıyla Erzincan’da KYK’lı gençlerle buluşacak. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.