Kamudan İhraç Edilen Memur ve Öğretmenler Nereye Başvuracak?

Kamudan İhraç Edilen Memur ve Öğretmenler Nereye Başvuracak?

Kamuajans.com - 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan operasyonlarla darbeye dolaylı ya da direkt destek verdiği tespit edilen binlerce kamu görevlisi görevlerinden yani kamu görevliliğinden 672 sayılı Kanun Hükmünde kararname ile alındılar.

 Ancak bu görevden alınmaların ardından birçok kurumda kurunun yanında yaşın da yandığı serzenişleri ortaya çıkmış hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Başbakan Binali Yıldırım kamu görevlilerinden ihraç edilenlerle ilgili valiliklerde kriz masaları kurulacağını duyurmuştu. Biz de kamuajans.com olarak bu kriz masalarına başvuracak görevden alınmış memurlar için örnek dilekçe hazırlamıştık. (http://www.kamuajans.com/kamu-memurlar/ihrac-edilen-memurlarin-valiliklere-verecegi-dilekce-ornegi-h501244.html) Ancak bugün büyük bir heyecan ve istekle gittikleri valiliklerde beklemedikleri bir durumla karşılaştılar. Valilikler henüz bu talimatın altını doldurmamışlar ve kriz masalarını oluşturmamışlardı.

Bu belirsizlikte başvuru yapacak ihraç edilmiş kamu görevlilerinin şikayetlerine neden oldu. Bu durumu sendikalara aktardılar. Bu konuda ilk tepki de Türkiye Kamu Sen Başkanı İsmail Koncuk'tan geldi.

KONCUK sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamada Başbakan'a seslendi. Valiliklerde kriz masalarının bir an önce oluşturulmasını, bu kriz masalarının nasıl çalışacağının kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini ve itirazların adamakıllı soruşturulmasını istedi. Ayrıca şahitlik müessesesinin de burada hayata geçirilmesinin önemli olduğunu vurguladı. 

Türkiye Kamu Sen genel Başkanı İsmail KONCUK'un Sosyal Medya üzerinden yaptığı açıklamalar;

 Türkiye Kamu Sen olarak, itiraz dilekçelerinin bu defa adam akıllı soruşturulmasını, gerekirse mutlaka şahit dinlenilmesini istiyoruz.

Başbakanlık kurulacak kriz masalarının nasıl çalışacağını kamuoyuna net olarak açıklamalıdır.Bu konuda şeffaf davranılmalıdır.

Sn Başbakan ihraç edilenler için valiliklerde kriz masaları kurulacağını duyurdu. Dilekçe vermeye gidenler bir çok valilikte muhatap bulamadı.

Daha önce olduğu gibi mevcut evraklar üzerinden,kağıt üzerinde yapılacak incelemeler hiç bir sonuç verilmeyecektir.Sağlam soruşturma şarttır.

Ayrıca 1 Eylül'de yayınlanan KHK'da ismi olmayanlara ne olacağı, hangi yöntemle işe iade edileceği bugüne kadar açıklanmamıştır.

1 Eylül'de ismi ihraç listesinde olmayanlar derhal göreve iade edilmeli, soruşturmalar sonrasında yapılmalıdır.Belirsizliğin sebebi nedir?

Doğruyu bulmaktan, yanlıştan dönmekten korkulmamalıdır.Türkiye demokratik, sosyal, hukuk devletidir.Esas olan tanıma uygun davranmaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.