İnfaz İndirimi Yeniden Gündemde

İnfaz İndirimi Yeniden Gündemde

AK Parti, "koronavirüs salgınının sıçraması halinde kontrol edilemez sonuçlar doğurabilme riski taşıyan" cezaevleri için infaz indirimini yeniden gündemine aldı.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, yeni tip corona virüsün (Kovid-19) infaz reformunu zorunlu hale getirdiğini belirterek, "Meclisimize sesleniyorum, bir defaya mahsus ceza ve infaz indirimi yapalım. Çünkü bugün cezaevleri, kapasitesinin 4-5 katı. İçeriye virüs bulaşırsa çok büyük sıkıntı doğar. Cezaevlerindeki sayıyı makul düzeye indirelim." ifadesini kullandı.

TBB'den yapılan açıklamaya göre, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, corona virüse yönelik önlemlerle ilgili sosyal medyadan değerlendirmelerde bulundu. Hakimler ve Savcılar Kurulunun (HSK) aldığı tavsiye kararı uyarınca acil işler dışındaki duruşmaların mahkemelerce ertelendiğini hatırlatan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, ayrıca tutuklu ve acil işlerde Ses ve Görüntü Bilişim Sisteminin de kullanıldığını belirtti.

Türkiye Barolar Birliğinin tavsiyesinin ardından cezaevlerine tutuklu ve hükümlülerle görüşmek üzere giden avukat sayısında düşüş olduğunu bildiren Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, bir süre cezaevlerinde avukat, hükümlü ve tutuklu görüşmelerinin cam arkasından ve telefonla yapılacağını, cezaevine giren tüm avukatlara eldiven, maske verileceğini, ayrıca görüşmelerin ardından görüşme odalarında ilaçlama yapılacağını belirtti.

"CEZASIZLIK ALGISI ORTADAN KALKSIN"

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, önlemler kapsamında cezaevlerindeki ailelerle açık görüşlerin ertelendiğini, tehlike geçtikten sonra görüş hakkının üst üste kullandırılabileceğini, bu kapsamda ailelerle hükümlülerin telefonla görüşme haklarının artırıldığını, açık cezaevinde kalan hükümlülerin "dışarıda çalışması" uygulamasına da son verildiğini aktardı.

"Meclisimize sesleniyorum, bir defaya mahsus ceza ve infaz indirimi yapalım. Çünkü bugün cezaevleri kapasitesinin 4-5 katı. İçeriye virüs bulaşırsa çok büyük sıkıntı doğar." ifadesini kullanan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, "Cezaevlerindeki sayıyı makul düzeye indirelim. Aynı zamanda kalıcı bir infaz reformu yaparak, hem cezaevlerindeki anormal birikimi önleyelim hem de cezasızlık algısını yıkalım. Aşırı doluluk olmasın. İnsanların rehabilite olmasını, ıslah olmasını sağlayalım. Hapis cezasını alan, cezası seçenek yaptırıma dönüşmemişse cezaevine girsin, cezasını çeksin. Cezasızlık algısı ortadan kalksın. Şu infaz reformunu yapalım. İnfaz reformunu yapabilmek için cezaevlerinin acilen, hızla mevcudunun azaltılması lazım. Corona virüsün varlığı bunu iyice zorunlu ve acil kıldı." dedi.

Edinilen bilgiye göre önceki gece Türkiye'de koronavirüs kaynaklı ilk can kaybının yaşanmasının ardından infaz düzenlemesiyle ilgili çalışmalar hız kazandı. Çankaya Köşkü'nde dün koronavirüsle ilgili eşgüdüm toplantısı yapan Erdoğan'ın, bu toplantının ardından görüşmek üzere Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve bazı AK Parti yöneticilerini Çankaya Köşkü'ne çağırdığı öğrenildi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Türkiye'de 355 cezaevi, 282 bin mahküm bulunduğunu söyleyerek, "AKP'nin gündeme getirdiği, söylediği ama maalesef bir türlü Meclis'e getirmediği bir şey var, infaz düzenlemesi ya da ceza indirimi gündeme geldi. Buradan açık çağrı yapıyoruz. Getirecekseniz bir an önce bu Meclis'in gündemine getirin; gelin, burada tartışalım diyoruz. Lütfen, mahpusların ve ailelerin duygularıyla oynamayın" dedi.

Ayşegül Kahveci

Milliyet 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.