İl Milli Eğitim Müdürlüğü ödül komisyonunda yetkili sendika skandala imza attı!

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ödül komisyonunda yetkili sendika skandala imza attı!

Milli Eğitim Bakanlığı Personeline Başarı, Üstün Başarı Belgesi ve Ödül Verilmesine Dair Yönergesine göre her yıl başarılı personele verilen ödüllerde Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü İl Ödül Değerlendirme komisyonu bir skandala imza attı.

İlde eğitim yöneticisi olarak görev yapan ve aynı zamanda farklı haber sitelerinde köşe yazarlığı yapan eğitimci, şair ve yazar Faruk YILDIZ’a il düzeyinde başvuru yapan yaklaşık 1400 kişi arasında en yüksek puanı olan birkaç kişiden biri olmasına rağmen il kontenjanı olan 194 kişilik listede 104 puanı olmasına rağmen her nedense 90 puan üzerinden değerlendirmeye alınarak listede yer bulamadı!

Milli Eğitim Bakanlığı yazışma sistemi olan DYS sistemi üzerinden gönderilen ve elden de teslim edilen başvuru evraklarındaki ek belgelerin İl Değerlendirme komisyonu tarafından değerlendirmeye alınmadığını öğrenen eğitimci, şair ve yazar Faruk YILDIZ bunun üzerine bir dilekçe ile gerekçesini sordu.

Kurum DYS üzerinden evrakların geldiğini ancak evrakların elden de teslim edilmesi gerektiği ve hizmet yılına göre de 194 kişilik değerlendirme listesine girilemediği şeklinde yazılı bir cevap verdi.

İl Ödül Değerlendirme Komisyonunda eğitimci, şair ve yazar Faruk YILDIZ’ın üyesi bulunduğu EĞİTİMBİRSEN temsilcisinin de komisyonda bulunmasına rağmen ibraz edilen belgelere göre ilde en yüksek puana sahip Faruk YILDIZ’ın 194 kişilik ödül listesinde olmaması İl Değerlendirme Komisyonunun görev ihmali mi yoksa keyfi bir davranışı mı?

Sendikanın eğitim ve kamu çalışanlarının haklarını gerektiği gibi savunamadığını köşe yazılarında sık sık dile getirmesi, özellikle Elazığ İlinde Türkiye’nin en kötü promosyon anlaşmasının (iki yıl için toplam 1610 TL) Elazığ EĞTİMBİRSEN 1 Nolu şube tarafından imzalanmasını köşe yazılarında ve sosyal medya hesaplarında eleştirmesi, aynı ilde bir Anadolu Lisesinde mezhebi, inanç anlayışı, sendikası farklı diye bir okul müdürünü sendika üyelerinin organize hareketi sonucu ısrarla görevden aldırılmasını eleştirmesi, Öğretmenlik Meslek Kanunu, Kariyer Basamakları Sınavı ile ilgili olarak üyesi bulunduğu sendikanın izlediği genel politikaları, Genel Merkez yönetimlerinin toplu sözleşme masasında yıllık enflasyon rakamları ortadayken buçuklara imza atmasını her seferinde eleştirmesi, sendikanın kamu çalışanlarının haklarını savunmak yerine düzene ve siyasi otoriteye her ortamda güzelleme yapmasını eleştirmesi Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü İl Ödül Değerlendirme Komisyonunun üyelerinin hoşuna gitmemiş olsa gerek!

Ülkede yaşanan siyasi skandallar yetmemiş gibi Elazığ ilinde en yüksek puana sahip birinin skandallara konu olacak şekilde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ödül Listesinin dışında bırakılması (sendikaların olduğu bir komisyonda) adalet duygusunun ne kadar köreldiğinin en açık yansıması olsa gerek!

Eğitimci, şair ve yazar Faruk YILDIZ’ın ödüle konu olan eserleri “İnce Bir Düşünce”  adlı şiir kitabı 978-605-323-587-3 ISBN numarasını taşımakta ve yine “Eğitimin Geleceği İçin Stratejik Eğitim Programı” başlıklı makalesi de 1305-1202 ISSN numaralı dört ayda bir yayımlanan Eğitime Bakış Dergisinin 73. Sayfasında yayımlanmıştır. 

ISSN numaralı dergide yayımlanan makaleyi bilimsel bulmayan ve yine ISBN numaralı şiir kitabını da sanki mahalle bakkalından alınmışçasına bir değerlendirme dışında tutan İl Değerlendirme Komisyonu üyelerinin değerlendirme kriterleri ne ola acaba!!?

Bu hususta yetkili sendikanın konu ile ilgili il de herhangi bir açıklama yapmaması sendikacılığın geldiği boyutu da anlatmaya yetiyor!

Hukuki süreçlerin başladığı bu skandal vakanın sonucu merakla bekleniyor!

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.