Eş Durumu Tayin Kısıtlamasına Karşı Danıştay Nezdinde Dava Açıldı

Eş Durumu Tayin Kısıtlamasına Karşı Danıştay Nezdinde Dava Açıldı

“Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” 01.09.2016 tarih ve 29818 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Dava konusu Yönetmelik ile yapılan düzenlemede, Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin 14. maddesine, “Genel sağlık bakımından önemi haiz sağlık personeli hakkında özel yönetmelikte düzenleme yapılması kaydıyla birinci fıkranın (d) bendi hükmüne ilişkin farklı usul ve esaslar belirlenebilir.” şeklinde bir fıkra eklenmiştir.

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin 14. maddesinde değişiklik yapılmasını öngören dava konusu Yönetmelik ile kendisi devlet memuru olan, fakat eşi devlet memuru olmayan sağlık çalışanlarının “aile birliği mazereti nedeniyle yer değişikliği” taleplerinin reddedilebilmesinin yasal zemini hazırlanmış olup, eşi devlet memuru olmayan sağlık çalışanları, aile birliği ve bütünlüğünün bozulması tehlikesiyle karşı karşıya kalmışlardır.

Söz konusu yönetmelik değişikliği anayasa ve uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınmış ve devletin vatandaşa karşı görevleri arasında sayılmış “aile birliği ve bütünlüğünü” koruma ilkesini ve Anayasanın 10.maddesinde düzenlenen “eşitlik” ilkesini açıkça ihlal etmektedir.

Bu nedenle Sendikamızca Danıştay nezdinde ilgili Yönetmelik değişikliğinin yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açılmıştır. Genel Sağlık-İş; haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı üyelerinin ve sağlık sosyal hizmet çalışanlarının yanında olmaya devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Zekiye BACAKSIZ

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.