Endüstri Mühendislerinin Kamuda İstihdamı Nasıl Olur?

Endüstri Mühendislerinin Kamuda İstihdamı Nasıl Olur?

Kamuajans.com - Endüstri mühendislerinin kamuda istihdam edilme imkanları hakkında verilen soru önergesine yanıt verildi.

Kamuajans.com - CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından verilen soru önergesinde şu sorulara yer verilmişti:

<br />

1- Bilim ve teknolojinin ön planda tutulduğu bir planlamanın ülkenin gelişimine önemli katkı sağlayacağı mutlaktır. Bu bağlamda eğitim alan Endüstri Mühendislerinin kamuda varlıkları da önemlidir. Endüstri mühendislerinin, kamu kurum ve kuruluşlarındaki istihdam oranı nedir?

<br />

2- Ülkemizde kamu kurum ve kuruluşlarında kadro düzenlemeleri kuruluşlarından sonra sınırlı düzenlemelere uğramıştır. Planlamanın ve teknolojinin önemi dikkate alınarak zorunlu bulundurulması gereken görevliler kapsamına Endüstri Mühendislerinin de alınması yönünde bir çalışma var mıdır?

<br />

Endüstri mühendislerinin kamuda istihdam imkanlarına dair Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen cevapta ise şu bilgilere yer verildi:

<br />

“KPSS merkezi yerleştirme işlemlerinde yerleştirme yapılacak kadro ve pozisyonlar ve bunlara ilişkin talep edilen nitelikleri gösteren tercih kılavuzları incelendiğinde yerleştirme yapılacak kadro ve pozisyon unvanlarının kamu kurum ve kuruluşlarının sahip oldukları kadro ve pozisyon unvanları dikkate alınarak belirlendiği görülmektedir. Bu itibarla KPSS yerleştirme işlemlerinde endüstri mühendisliği unvanına değil, “Mühendis” unvanına yerleştirme yapılmakta ve kurumlarca bu unvana endüstri, bilgisayar, yazılım, inşaat, makine, gıda vb. mühendis olabilecek lisans programlarından tespit edilen ihtiyaç itibariyle yerleştirme yapılması talep edilmektedir. Ayrıca, kamu kurum ve kuruluşlarının Devlet Personel Başkanlığının internet sayfasında mevcut olan kadro uygulaması bilgi sistemine girmiş oldukları kurumlarına ait kadro bilgileri; Devlet Personel Başkanlığınca, kurum, teşkilat, unvan, derece ve sınıf ayrımlı şekilde, mezun olunan bölüm kriteri gözetilmeden tutulmaktadır.

<br />

190 sayılı KKK kapsamındaki kamu kurumlarında mühendis kadrosunda toplam (49.040) kişi, mahalli idarelerde ise (17.046) kişi istihdam edilmektedir.

<br />

Mühendis unvanına ilişkin olarak;

<br />

1) Devlet Personel Başkanlığında 190 sayılı KHK’ye tabi kamu kurum ve kuruluşları ile mahalli idareler kadro bilgileri kurum, teşkilat, unvan, derece ve sınıf ayrımlı olup; mezun olunan bölümle ilgili bilgi tutulmamaktadır.

<br />

2) Kamu İktisadi Teşebbüslerinin KİT personel bilgi sistemine girmiş oldukları toplam mühendis sayısı (6.611) kişi olup, endüstri mühendisi olarak çalışan kişi sayısı (330)’dur.” <br />

<br />

<a href="http://memurunyeri.com">memurunyeri.com</a>

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.