Bekçilerin Unvan Talebi

Bekçilerin Unvan Talebi

Kamuajans.com – Polislerin azı dişi olarak lanse edilen adına filmler çekilen bekçilik 1980'li yılların sonuna kadar Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan mahallelerin güvenliğini sağlayan bekçiler 90'lı yılların başında görevleri sonlandırılmış Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinden kaldırılmıştı.

Geçtiğimiz yıllarda eski sisteme dönüş sinyali veren İçişleri Bakanlığı açtığı sınav ile bekçilik görevi yapmak isteyen bireyleri belirli şart ve sınavlarla göreve hazırlamış kısa sürede sokakların güvenliğini sağlamak için mahalle ve sokaklarda görevlendirmişti. Bekçiler göreve başladıktan sonra açıklanan analizlerde suç oranlarının azaldığı görüntülenmiş geçmişte gelenek halini alan bekçiler günümüzde de hırsız ve sokak huzur bozucuların korkulu rüyası haline gelmişti.

Her yıl belirlenen sayıda alımı devam eden bekçilik için halen görevde olan bekçiler çalıştıkların alanın adının konmasını yani unvana sahip olmak için talepte bulunuyor. Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak görev yapan bekçiler nerede çalışırsa çalışsınlar bekçi olarak tanımlanıyor. Köy mahalle ve sokak gibi yerlerde çalışan bekçiler Polis Akademisi tarafından yayınlanan raporda, bekçilerin unvan konusunda rahatsız oldukları ifade edildi. Rapora göre, "Bekçi' kelimesinin sahip oldukları görev ve yetkileri yansıtabilecek mahiyette olmadığı, bu nedenle ‘mahalle polisi, mahalle muhafızı, koruma polisi ve polis yardımcısı’ gibi içerisinde polis geçen unvanlar kullanmak istemektedir" denildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.