Araştırma Görevlileri İçin YÖK’e Başvuru

Araştırma Görevlileri İçin YÖK’e Başvuru

KamuAjans.Com-OHAL kapsamında yayınlanan kararname ile 33/A kadrosundan 50/D kadrosuna geçirilerek iş güvencelerin yok edilmesi nedeniyle sendikamız tarafından YÖK’e bir başvuru yapıldı.

Yapılan başvuruda söz konusu durumun akademik anlamda telafisi olmayan sonuçlar doğurduğu ve 33/A kadrosunda görev yaparken 50/D’ye geçenlerin çok ciddi hak kayıplarına uğradıklarına dikkat çekildi.

Başvurumuzda yaşanan mağduriyetin giderilmesi için YÖK’ün gerekli girişimlerde bulunması istendi.


GEREKÇELER GERİ ÇAĞIRMA YAZISIYLA YÖK’E GÖNDERİLECEK

Lisansüstü eğitim yaptığı programın, kadrosunun bulunduğu üniversitede faal olmamasına rağmen geri çağırma işlemi yapılacak araştırma görevlisi olduğu takdirde, bu durumun yargısal boyutunun göz önünde tutularak, gerekçelerin geri çağırma yazısıyla eş zamanlı YÖK'e gönderilmesine karar verildi. Duyuruya göre, üniversiteler, KHK kapsamında geri çağrılan araştırma görevlilerinin kadro iade işlemlerini, YÖK Kurulu kararı ile yapacak.ÖYP usul ve esasları uyarınca, yabancı dil barajını geçemeyenlerle ilgili yapılacak işlemler üniversitelerce değerlendirilecek. Statüleri dönüştürülen araştırma görevlileri, genelge ile üniversitelere gönderilen formu "excel" ortamında doldurarak, 4 Ekim saat 12.00'ye kadar "oyp@yok.gov.tr" adresine gönderecek.


KADRO BAŞKA ÜNİVERSİTEYE GEÇİCİ TAHSİS EDİLEBİLECEK

Atanma statüleri dönüştürülen ÖYP araştırma görevlilerinin kadroları, 2547 sayılı kanunun 35'inci maddesi uyarınca, lisansüstü eğitim amacıyla başka bir üniversiteye geçici olarak tahsis edilebilecek. Araştırma görevlilerinin tahsis işlemlerinde, taahhüt ve kefaletname senedi alınması, lisansüstü eğitimlerini tamamlamaları ve kadrosunun bulunduğu üniversiteye dönmelerini müteakip durumlarının, 2547 sayılı kanunun Ek 30'uncu maddesi kapsamında değerlendirilmesine karar verildi.

Türk Sağlık Sen

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.