Adliyelerde ve Noterliklerde Nöbet Sistemi

Adliyelerde ve Noterliklerde Nöbet Sistemi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, koronavirüs salgınına karşı adalet hizmetlerinde alınan yeni önlemleri anlattı. Bu kapsamda adliyelerde ve noterliklerde nöbet sistemine geçtiklerini belirten Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ceza infaz kurumlarında her türlü tedbirin alındığının altını çizerek, “Tekraren söylemek isterim ki cezaevlerinde pozitif bir vakaya rastlanılmamıştır.” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, açıklamasında adliyelerde de koronavirüse karşı yoğun şekilde tedbir aldıklarını anlatarak “Adliyelerde de her türlü tedbir yerine getirilmektedir. Bu çerçevede davalarla ilgili süreçlerinde UYAP üzerinden yürütüldüğünü hatırlatmak isterim. Cumhurbaşkanımızın kararıyla infaz, icra ve haciz takipleri 30 Nisan'a kadar ertelenmiştir. Bu karar Resmi Gazete'de yayınlanmıştır. Yeni icra takipleri alınmayacak. Bu tedbirlerin temel amacı adliyelerdeki yoğunluğun azalması ve bu salgının bir başkasına bulaşma riskinin ortadan kaldırılmasına yönelik tedbirlerdir. Bugün de yine adliyelerde ve bölge adliye mahkemelerinde adli hizmetlerin yeteri kadar hakim ve savcı ile yürütülebileceği şekilde nöbet sistemine geçilmesine karar verilmiştir. HSK, almış olduğu bu kararla artık daha önce idari izinlerde ve bayramlarda yürüttüğü uygulama pratiğini devreye sokmuştur, tutuklu ve acele işler dışında ikinci bir duyuruya kadar esnek çalışma dönemi başlamıştır. Adli hizmetler durdurulmamıştır. Sadece yaşanan salgınlar çerçevesinde HSK ve Bakanlığımız hem Bilim Kurulu hem Sağlık Bakanlığı hem de Cumhurbaşkanımız tarafından alınan genelgelerin uygulanması adına vatandaşlarımızın sağlığı için tedbirleri almıştır. Bu çerçevede de adliyedeki yoğunluklar azalacak. Tüm duruşmaların ertelenmesi gibi genel çalışmalar üzerine de görüşleri aldık. Bu konuda da herhangi bir mağduriyet yaşanmaması ve mağduriyetlerin giderilmesi için bir değerlendirme yaptık.” dedi.

Noterlerde çok yoğun insan sirkülasyonu olduğunu belirten Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Fiziki mekanda da bu hastalığın vatandaşlarımıza zarar verme riskini ortadan kaldırmak adına Bakanlığımız ve Türkiye Noterler Birliği ortak uygulamasıyla noterliklerde bir gün tek noterliklerin, bir gün çift noterliklerin çalışmasına karar verilmiştir. Yani yarından itibaren artık burada da nöbet sistemiyle hizmet verilecektir. Yani yarın tek sayılı noterlikler açık olacak, diğer gün çift sayılı noterlikler hizmet verecek. Buradan tüm vatandaşlarımızdan istirhamımız lütfen acil olmayan hiçbir noterlik işlemi için noterliklere gitmeyelim. Tüm işlemlerin telafisi olabilir ama sağlıkla ilgili tedbir almazsak bunun telafisi olmayacaktır." ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, açıklamasında tüm dünyanın koronavirüs nedeniyle olağanüstü günlerden geçtiğini söyledi. Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde tüm paydaşlarla koronavirüse yönelik tedbirleri büyük bir titizlikle aldığını kaydeden Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, vatandaşlara zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmaması çağrısında bulundu. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Vatandaşlarımız zorunlu olmadıkça asla dışarıya çıkmamalı. 65 yaş üstü vatandaşlarımız da bu tedbirlere dikkat etmeli. Karantina sürelerine uymayanlara cezai yaptırımlar uygulanmakta. Bu tedbirler hepimizin sağlığı için. 'Hayat eve sığar' diyoruz. Risk almayalım, evimizde kalalım. Birlikte bu sorunu da aşacağız. Biz büyük bir millet, büyük bir devletiz." diye konuştu.

Öte yandan Adalet Bakanlığına bağlı İşyurtları Kurumuna ait gayrimenkullerde kiracı olan işletme sahiplerinden bu süreçte kira da alınmayacak. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.