4688 Sayılı Kanun Revize Edilmelidir

4688 Sayılı Kanun Revize Edilmelidir

Toplu sözleşme masasının işlevsel olmadığına vurgu yapan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “4688 sayılı kanun yeniden revize edilerek, memurun sorunlarına çözüm bulan bir anlayış ortaya konulmalıdır” dedi.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “2019 yılının Ağustos ayında yapılan toplu sözleşme hepinizin malumu. Yine kaybeden kamu çalışanları ve emekliler oldu. Sözde yetkili konfederasyon geride kalan 4 dönem toplu sözleşme gibi 5. Dönemi de heba ederek yine memuru yüz üstü bıraktı. Elbette toplu sözleşmeye dair konuşulacak çok şey var ama biz artık o masanın işlevini de konuşmak istiyoruz. 4688 sayılı kanunun artık yeniden düzenlenmesi ve revize edilmesi gerekliliği tüm çıplaklığı ile ortadadır. Masa ne yazık ki çözüm üretmekten aciz bir duruma gelmiştir. Sözde yetkili konfederasyonun oturup taleplerini okuduğu, kamu işveren heyetinin ise sadece dinlediği bir masa olmuştur. Bütün oturumlarda sözleşmeliler, yardımcı hizmetliler, vergi dilimleri vs. bir çok konuyu müzakere edelim dememe rağmen ne yetkili konfederasyon ne de kamu işveren heyeti hiç oralı olmamışlardır. Böyle bir masanın kamu çalışanlarının sorunlarını çözmekten çok uzak olduğu ortadadır. Bu kanun baştan aşağı yenilenmeli, grev hakkı, siyaset yapma hakkı, yönetime katılma hakkı gibi haklarımız teslim edilmeli. Biz Türkiye Kamu-Sen olarak bu kanunun revize edilmesine yönelik olarak bir memur şurası planlıyoruz. Bu şurada her kesimden temsilcinin görüşlerini ortaya koymasını ve çıkacak sonuçlar doğrultusunda kanunun yenilenmesini talep ediyoruz” dedi.  

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.