Kamuajans.com – Ramazan Bayram tatilinin 9 güne çıkarılması ile milyonlarca çalışan 9 günlük tatil programı yaptı ve tatilini geçirdi.

Ağustos ayı maaş bordoları yayınlandı Ağustos ayı maaş bordoları yayınlandı
MEMUR VE EMEKLİYE EK ZAM OLUŞTU
Bayram tatili süresince önemli veri Bayramdan 1 gün önce yani 3 Haziran'da TÜİK tarafından açıkandı. Memur ve memur emeklilerini doğrudan ilgilendiren enflasyon rakamında ek zam oluştu fakat kesin rakam için Haziran ayı enflasyon rakamı beklenecek.

Memur ve emekliye ek zammın önü açıldı

Memur, memur emeklisi ve sözleşmeli personele, 1 puanlık enflasyon farkı zammının önü açıldı. Kesin zam oranı 3 Temmuz'da belli olacak.

BEKLENTİNİN ALTINDA KALDI
Enflasyon, mayıs ayında beklentilerin altında kaldı. Mayısta, Tüketici Fiyat Endeksi TÜFE yüzde 0,95, Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi ÜFE ise yüzde 2,67 oranında arttı.

YAKLAŞIK 1 PUANLIK ENFLASYON FARKININ ÖNÜ AÇILDI
Enflasyondaki son durumla birlikte yılbaşında yüzde 4 zam alan memur, memur emeklisi ve sözleşmeli personele, 1 puanlık enflasyon farkı zammının önü açıldı.

Ancak enflasyon farkı zammı oranı, haziran ayı enflasyonu ile kesinleşecek. Haziran ayı enflasyonu 3 Temmuz'da açıklanacak.

İLK 6 AY %4'Ü GEÇERSE FARK OLUŞACAK
Memurlar ve memur emeklileri toplu sözleşme gereği 2019 yılında yüzde 4+5 zam alıyorlar. Ocak ayında maaşlardaki %4 artış yapıldı. İlk 6 aylık enflasyon yüzde 4'ü geçerse memurlar için fark oluşuyor.

İLK 5 AYLIK ENFLASYON TÜFE'DE %4,89 OLDU
Bu yılın Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında enflasyon rakamları şöyle gerçekleşti;

AYLAR TÜKETİCİ FİYATLARI (TÜFE) ÜRETİCİ FİYATLARI (ÜFE)
OCAK 1,06 0,45
ŞUBAT 0,16 0,09
MART 1,03 1,58
NİSAN 1,69 2,98
MAYIS 0,95 2,67
TOPLAM 4,89 7,77

AYLARTÜKETİCİ FİYATLARI (TÜFE)ÜRETİCİ FİYATLARI (ÜFE)

MEMURLARA VE EMEKLİYE 0,89'LUK FARK OLUŞTU
Yılın ilk 5 ayında toplam TÜFE 4,89 oldu. Bu rakam Ocak ayında memur ve memur emeklilerinin ilk 6 aylık için almış oldukları zam oranı olan 4'ü geçtiği için şimdiden 0,89'luk enflasyon farkı oluştu.

KESİN RAKAM İÇİN HAZİRAN BEKLENİYOR
Memur ve memur emeklileri için verilecek enflasyon farkının kesin rakamı Haziran ayı enflasyon rakamı ile belli olacak. Şayet Haziran ayı enflasyon rakamı yükseliş yani (+) pozitif gelirse gelen bu rakam şimdiden oluşan 0,89'a eklenerek Temmuz ayında alınacak olan enflasyon rakamını artıracak. Fakat Haziran ayı enflasyonu (-) negatif gelirse açıklanan rakam 0,89'dan büyük olursa memur ve memur emeklileri Temmuz'da enflasyon farkı alamayacak.

Kaynak : SGK Rehberi