Memurların ve emeklilerin dört gözle netleşmesini beklediği zam oranıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Memur ve emekliler Ocak 2023'de alacakları zamma kilitlenmiş durumda. Artan fiyatlar ve yaşam maliyetleri nedeniyle ay sonunu getirmekte zorlanan memurlar alacakları zammı merakla bekliyorlar. Toplu sözleşme ve enflasyon farkına ek ise bir refah payı için beklenti içerisindeler.

Tüm bunlar olurken Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini açıkladı, bu tahmine göre memurların Ocak  ayında ne kadar zam alacağı konusunda bir netlik oluşmaya başladı.

Enflasyon oranı sonrası hesaplar değişti! İşte en düşük ve en yüksek maaşlar Enflasyon oranı sonrası hesaplar değişti! İşte en düşük ve en yüksek maaşlar

MERKEZ BANKASI YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİNİ AÇIKLADI

Merkez Bankası'nın Kasım anketinde yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 67,78'den yüzde 68,06'ya yükseldi. Bu durumda memurların alacakları zam da artmış olacak. Memur zamları için şuan bu gelişmeler tahmin niteliğinde. Net zam Aralık ayı enflasyonunun belli olacağı 3 Ocak tarihinde belli olacak.

MEMUR VE EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK ?

Memur ve emeklilere toplu sözleşme ve enflasyon farkı da dahil olmak üzere yüzde 15 civarında bir zam bekleniyor. Açıklanan verilere göre bu rakam daha da artabilir.