MEB'İN SESSİZ KORİDORLARI

Malum seçim arifesi, henüz il milli eğitim müdürlükleri haricinde ciddi bir atama olmadı. Daire başkanları, diğer bakanlık müdürlükleri hepsi vekalet ile bekletiliyor. Sessizlik hiç bir şeyin yapılmadığı anlamını çıkartmıyor. İsminin atamalarda yıpranmasını istemeyenler süreci gizli götürmeye çevresine pek bahsetmemeye gayret ediyorlar. Bakmayın siz ismi ortada dolaşıp duranlara.

Bakanlık koridorları hiç sessiz olmadığı kadar sessiz. Şu anda İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde bulunan müdür yardımcılıkları ve ilçe milli eğitim müdürlükleri ve tabii ki en zoru en hassas çalışmaların yürütüldüğü Ankara'ya yani MEB'in kalbine atamalar çok titiz bir şekilde incelenmektedir.

Geçenlerde arkadaş anlattı aileden dolayı  tanıdığı MEB haricinde bir bakanının referansı bile il milli eğitim müdürlüğü için yetmedi. Daire Başkanlığı için de geçmemiş. Yani şu durumda milletvekilini tanımak dahi yetmiyor olabilir.

Şaşırdım kaldım.

Referansları ve en önemlisi kendini de yetiştirmiş personel önceliklidir diyebilirim. Yabancı dili hakim bir şekilde bilmek konuşmak ve yazmak sanırım şu anda referanstan da kıymetli.

Gelelim okulların durumuna.

Okul müdürlerinin hangi kıstasa göre atanacağı yeni müdürün hangi yöntemle müdür yardımcısını seçeceğini ya da seçemeyeceğini -komisyon olabilir- hepsi yeni yönetmelikle belli olacak.

Şu anda seçim endeksli bir bekleme var. Yönetmelikle alakalı her hangi bir gelişme yok. Şunu önerebilirim. Yönetici Atama Yönetmeliği'nde olmasını istediğiniz maddeleri sendikalarınıza belirtin, dikkate alacaklardır.

Efendim gelelim en önemli meseleye geçenlerde twitter hesabı aldım. 2 gün sonra kapandı. Yine de ben size twitter adresi vereyim.

 

twitter.com/sabanadiguzel

 

Bugünlük, bu haftalık bu kadar

Selametle..

 

                                                                                                                                   Şaban ADIGÜZEL

                                                                                                                                     Eğitimci Yazar