Kamuajans.com – Öğretmenlerin tatili bilindiği üzere iki ay, ancak bu iki ayda yer değiştirmeye niyetlenen öğretmenlerimiz tatil yapmak yerine kara kara düşünüyor ve nerede - nasıl bir eğitim – öğretim yılına başlayacağını hangi bölgeden ev arayacağını öngöremiyor, çocuğunu hangi okula göndereceğini, eşinin nereye atanacağını sorsanız kendisi dahi bilmiyor, bilemiyor. 
MEB’in yayımladığı her yazıda ikinci il dışını bekleyen öğretmenler, özre bağlı atamayı bekleyenler, hala ilişik kesmeyenler, atama isteyip iptal ettirenler, özre bağlı atamalarda büyükşehir statüsündeki il ve ilçelerin durumunu merak edenler, farklı kurumlardaki eşinin atama durumunu merak edenler daha neler neler. Öğretmenlerin kafası karışık velhasıl. 
Ben kılavuzların neden her sene değiştiğini, KPSS Öğretmenlik Sınavının neden bu kadar geç (12 Temmuz) kaldığını ve geç değerlendirildiğini bir türlü anlayamam. Daha önceki yazılarımda da hep değinmeye çalıştım, kılavuzlardaki genel şartlar, takvimler hep aynı kalmalı bakanlar hükümetler değişse bile öğretmen yer değiştirmeye niyetlendiğinde nerede ev arayacağını, çocuğunu hangi okula yazdıracağını önceden kestirebilmeli. MEB’de bu yer değiştirme işlemleri bir şekilde rayına oturtulmalı artık. Özre bağlı atamalarda en çok merak edilen husus ise büyükşehir ilçelerin durumu; eşe aynı ilçe açılacak mı açılmayacak mı sorusu. Bilindiği üzere büyükşehir olmayan illerin her yerinden 1-2 km olsa dahi (farklı yerleşim yerleri olması gerekçesiyle) öğretmenler özre bağlı yer değiştirebilirken, büyükşehir statüsündeki ilçelerde köy, belde – bucak ayırımı kalktığı için - ve isterse 100 km mesafede olsun – mahalle olarak değerlendirildiği için ilçe içerisinde öğretmenler yer değiştiremiyorlar. Kim bilir, büyükşehre bağlı ilçe içerisinde belki de bu defa kilometre şartı getirilecek, bakanlık özre bağlı yer değiştirme kılavuzunu daha erken yayınlayacak, ikinci il dışı olup olmayacağına dair bakanlıktan kesin bir açıklama gelecek.
Hep öğretmen menfaatini gözeten, öğretmen kökenli ve öğretmen yanlısı bakan olmasıyla birlikte öğretmen değerini otomatik olarak yükselten Nabi Hoca bu yer değiştirme döneminde yine öğretmenlerimizin yüzlerini güldürecek bir takım müjdeler hazırlıyordur, kim bilir?
Gürdal KARABIYIK