İlçe MEM’ler (İl Merkezleri de dâhil) sınav görevlendirmelerini biraz da elindeki bir “koz” olarak kullanmayı, “yetki bende!” (istediğimi görevlendiririm, istemediğimi görevlendirmem) imajı yaratmayı bazılarına ikram – ödül bazılarına ise ceza olarak kullanmayı seviyorlardı. Tam da geçtiğimiz toplu sözleşmede bu sınavların ücretleri de artırılmışken sınav görevlendirmelerinin merkezi sistem üzerinden yapılacağı duyurulmuş ve bu işlemler için MEBBİS üzerine “Sınav İşlemleri Modülü” eklenmişti. Sınav görevlendirmelerinin merkezi olarak verilmeye başlanmasıyla birlikte İlçe MEM’lerin elinden bu yetki bir nevi alınmış oldu. Oysa bu bakanlık tarafından atılmış, hakkaniyetli, iyi niyetli ve yerinde bir adımdı. Ancak bu durumu farklı şekillerde kullanmayı adeta alışkanlık haline getiren ve bunu bir yetki kaybı olarak değerlendiren, kul hakkı yemekten çekinmeyen İlçe MEM çalışanlarının işine gelmedi tabi bu! Geçtiğimiz haftaki görevlendirmelerle ilgili çok şey ileri sürüldü bu da merkezi sınav görevlendirmelerine dışarıdan müdahale yapılmış olma ihtimalini akıllara getirdi.

Daha önce İlçe MEM’lerde “adamı olanlara” “selam yollayarak”,  sendika kanalıyla verilen ve neredeyse hiçbir kriteri olmayan sınav görevleri artık merkezi sistemle MEBBİS modülü üzerinden verilmeye başlandı. Dedim ya bu durum bazılarının işine gelmedi. Onlar için bir hak kaybı yaşanmıştı, ama kimin hakkı? Elbette kendilerine yakın kimselerin, kendi adamlarının hakkı gasp olmuştu ki onlara göre hak tanımı da hakkın kendi adamlarına verilmesiyle aynı anlama sahipti!

Geçtiğimiz hafta sonu yapılan sınav görevlendirmelerine karşı yurdun dört bir yanından “feryat figan” sesleri yükseldi. Öğretmenlerimiz sınav görevlendirilmelerinin tam olarak nasıl yapıldığını bir türlü çözemediler. Hemen bir takım şehir efsaneleri dolaşmaya başladı. Ancak ortalıkta bir takım çelişkiler de kol geziyordu. Şu ana kadar hiçbir merkezi sistem sınav görevi almamış bir kimseye sınav görevi verilmezken daha önce merkezi sınavlarda görev almış farklı bir kimseye üç hatta dört oturum sınav görevi verildiği oldu. Hatta sınav görevi için başvuranlara sınav görevi çıkmazken aynı ilçe içerisinde resen görev verilen öğretmenler dahi olduğu söylendi.  TC Kimlik numarasına göre böyle bir ayarlama yapılmış olsa bile bu durum bu şekilde olmamalıydı. Adaletin tam tecelli etmesi için başvuru yapanlar arasından sınav görevi verilebilecek maksimum öğretmen sayısına kadar herkese birer oturum sınav görevi verilmeli, sınav görevleri başvuran öğretmenlerimize birer birerdağıtılmalıydı. Bu hem öğretmenin sınav oturumlarına ve sınavlardaki değişikliklere karşı “güncel” tutulması, ücret eşitliği ve “geç gelen adalet adalet değildir” anlayış ve algısına karşı getirilebilecek iyi bir çözüm olabilirdi.

İnanıyorum ki MEB bu kargaşaya kısa bir süre içerisinde son verecek. Geliştirilecek küçük bir program sayesinde ve herkesin bildiği,şeffafadil ve eşit, sır gibi saklanmayan kriterler getirilerek bu işin üstesinden fevkalade gelinecek. Şu ana kadar verilen ya da verilmeyen sınav görevlendirmeleri de herhangi bir hak kaybına sebep olmadan önümüzdeki görevlendirmelerde telafi edilebilir. Bundan sonraki yapılacak görevlendirmelerde, dün kendilerine yakın olan kimselere görev bahşeden İlçe MEM’Ler, şeffaflık adına yapılan sınav görevlendirmeleriyle ilgili (görevlendirilen öğretmenlere ait) en düşük ve en yüksek puanları açıklayabilir, aksi takdirde hiç kimse kimsenin puanını bilemeyeceğinden, hiçbir şaibe olmasa bile bugünkü gibi bir takım söylentiler, şehir efsaneleri alır başını gider, benden söylemesi.

Sınav görevi başvurusunda bulunup görevlendirilmeyen öğretmen arkadaşlarımın biraz daha sabırlı ve anlayışlı olmalarını tavsiye etmekle birlikte bu ve benzeri işlerin il ve ilçe MEM’lerin inisiyatifinden yavaş yavaş alınıyor olması “selam yollayarak” ya da sendika kanalıyla kendilerine sınav görevi yazdıramayan, “yağcılık ve yalakalık” yapamayanlar, çıkarı için karakterinden ödün veremeyenler için çok olumlu bir gelişmedir.   

                                                                                                        Gürdal KARABIYIK

                                                                                                 [email protected]
                                                                                                    Kamuajans.com/ÖZEL