MEB'DE FIRTINA DÖNEMİ

                Malum kanun mecliste kabul edildi. Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra yürürlüğe giderecek. Gidecek olanlardan ziyade kimler atanacak meselesi gündemde. İlk fırtına il ve ilçe milli eğitim ile Ankara'da kopacak. Daha fırtına dinmeden okullarda karne verildiği günün bitiminde tüm idareciler 16 Haziran'da öğretmenler odasında seminer dinliyor olacaktır. Elbette o zamana kadar uzatılacakların durumları netleşir ve valilikçe "Olur"ları gelir. Fakat belirsizlik çoğu idareci için büyük sıkıntı olacaktır.

                Tahminim yönetmeliğin Yönetici Atama yönetmeliğini Mart'ın sonuna kadar en geç Nisan 15'ine kadar yayınlayacak ve mayıs ayı boyunca görevde devam edecek idarecileri birer birer inceleyecek ve EK-2 ye benzer bir çizelge ile tercih ve puan çizelgesi oluşturacak ve müracaat etmek isteyenlerden okul ilçe silsilesini takip ederek isteklileri hem öğretmenlerden hem de bilfiil idarecilik yapıyor olanlardan toplayacaktır. Burada tahminim  haziran ayı başı tüm isteklilerin tercihlerini alıp valilik makamına il milli eğitimin önereceği üç isim arasından valilik birini seçecektir istekli olunan makama.

                13 Haziran'a kadar görevlendirme "Olur"u  gelmeyen okul idarecilerinin pazartesi günü aynı okulun öğretmenler odasına oturması da yanlıştır.  Bu durumda olanlara eğer idarecilik onayı gelmeyecekse öğretmen olarak devam edeceklerse  öncelikli olarak okul seçme hakkı verilmelidir.

                Önerim tüm okul idarecilikleri isteyen öğretmenlerin tercihleri alınmalı okul müdürlüğü isteyenlerin durumunu il veya ilçe milli eğitimde kurulacak olan komisyon tarafından belirlenmeli.

Okul Müdürleri öncelikle atanmalıdır.

                Müdür yardımcılığı için ise farklı okulları isteyen öğretmenlerin ilgili okuldan alacağı "Okulumuzda görev yapması  uygundur"  resmi üst yazısı ile tercih dilekçesini vermesidir.

Eh ne diyelim "KANUN HAYIRLI OLSUN".

 

                                                                                                                                            Şaban ADIGÜZEL

                                                                                                        Eğitimci Yazar