Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda öğretmen ihtiyacı 'ücretli öğretmen' diye tabir edilen ders saati ücretine göre dönemlik görevlendirilen öğretmenlerle karşılanır. Ücretli öğretmen olarak çalışanların kadro talepleri gündemde. Bununla ilgili bir çok girişimde bulunan ücretli öğretmenlerin yeni umudu yeni göreve başlayan Bakan Mahmut Özer olacak.

Öğretmen ihtiyacının kadrolu ve sözleşmeli statüde öğretmenlerle karşılanamadığı durumlarla sınırlı olarak ek ders ücreti karşılığında ders okutmakla görevlendirilen öğretmenler ücretli öğretmen şeklinde ifade edilmektedir. Ücretli öğretmenlik yapan ve aynı görevi yaptıkları kadrolu öğretmenlere kıyasla cüzi şartlarda çalışan öğretmenlerin kadro beklentisi var.

Aynı mesleği icra ettikleri kadrolu, sözleşmeli öğretmenlere göre mali şartları ile hakları çok çok daha düşük olan ücretli öğretmenler tabi ki bu durumdan hoşnut değiller. Ücretli öğretmenler girdikleri ders saatine göre maaş alarak geçici öğretmen olarak okullarda çalışıyorlar. Maalesef kazançları yan yana çalıştığı emsallerine göre çok çok az olmaktadır. Ders ücreti karşılığı çalışan öğretmenler liyakat usulüne göre kadroya alınmak istiyor.

Geçtiğimiz yıllarda ücretli öğretmen olarak görev yapanlardan, 540 gün sigorta primi ödenen, öğretmenlik şartlarını taşıyan ve KPSS’den belirlenen taban puanı alanlar üç katı kontenjana girme şartı olmadan mülakata girebildiler ve bir bölümü MEB kadrolarına öğretmen olarak atandı.

Ücretli Öğretmenler Platformu üyeleri, Milli Eğitim Bakanlığı önünde bir araya geldi ve dilekçelerini sundu.

Anadolu Ajansına açıklamada bulunan Platform Başkanı Levent Atasoy, 5-10 yıl hizmet yapan ücretli öğretmenlerin liyakat usulüyle kadroya alınmasını istediklerini belirtti.

Asgari ücret tutarının altında ve sigortasız çalışan öğretmenlerin beklentilerinin karşılanması gerektiğini vurgulayan Atasoy, "Artık biz ücretli öğretmen olarak sesimizin duyulmasını istiyoruz, gerçekten de mağduruz. Bir öğretmen asgari ücretin altında çalışmasın. Şu an emekliliğimizin güvencesi bile yok." ifadelerini kullandı.

Ücretli öğretmenlerin kadroya geçmesi hususunda gelişmeleri sizlerle paylaşacağız.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERİN GÖREVLERİ NELERDİR?

1- Öğrencilerin eksikleri ve notları hakkında velileri bilgilendirmek

2- Dönem boyunca müfredatta yer alan tüm konuları işlemek

3- Öğrencilerin derse katılmasını sağlamak

4- Dersin içeriğine göre slayt hazırlamak

5- Sınav sorularını hazırlamak

6- Yıllık çalışma planı ve ders programı yapmak

7- Yoklama almak ve sınıf mevcudunu deftere yazmak

Bakanlık kararı verdi: 'Cinsel istismarı' anlatan çocuk kitabı muzır yayın ilan edildi Bakanlık kararı verdi: 'Cinsel istismarı' anlatan çocuk kitabı muzır yayın ilan edildi

8- Sınav kağıtlarını zamanında okumak

9 - Dersin daha iyi anlaşılmasını sağlamak için güncel örnekler vermek

10- Öğrencilerin konu ile ilgili sorularına yanıt vermek

11- Sınıfta sessizliği ve disiplini sağlamak

12- Öğretmen faaliyet takvimi kapsamında çeşitli seminerlere ve sempozyumlara katılmak

13- Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde yer alan kurallara uymak

14- Okulda düzenlenen törenlere ve etkinliklere katılmak

15- Öğrencilere ders ve konuyla ilgili kitaplar önermek

16- Öğretmenler kurulu toplantı tutanaklarını hazırlamak ve müdüre iletmek

17- Sınıf gezilerine katılmak