Sağlık Bakanlığı COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ni 01 Ekim 2020 tarihinde güncellemiş ve bu raporun 457. Sayfasında “Okullarda covid-19 pozitif vaka çıkması durumunda yapılması gereken uygulamalar” başlığı altında net olmayan bazı açıklamalar yapılmıştır.Rapor teknik anlamda temaslı, yakın temaslı, vaka vs. ayrımlar içeriyor ve aynen turkuaz tablodaki değişiklik gibi vaka- hasta ayrımı yapıyor…Ancak işin özeti raporda vaka ama hasta değilse öğretmen ve öğrenciler okula gelebilecek diyor.

Bu durumda covit’li öğrenci olması halinde eğitim öğretime ara verilmeyecek,sınıftaki öğrenci ve öğretmenler 14 gün karantinada olacak. Bu ne demek? Öğrenci  ve öğretmenlerimiz kurban mıdır? Anlaşılan ülkede artık politika, sürü bağışıklığı: Öğrenciler sürü öğretmenler çoban. Sadece maskeyi yeterli sayan bakanlık ne yapmak istiyor?

MEB  övünüyor 1. Sınıflarda katılım %70 diye . Bugün itibarıyla yapılan açıklamada 2,3,4. sınıflar ile 8 ve 12. sınıfların da açılacağını Cumhurbaşkanı açıkladı. Bu durumda okullarda“mesafe”hikaye olacaktır… Bu zaman zarfında okullarda önleyici ne gibi tedbirler alındı da vaka hasta sayısı artarken okulların yarıya yakını öğrenci bazında resmi olarak açılıyor? Peki bu açıklama nerede yapıldı? Akp genel merkezinde. Bu açıklamadan Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’un haberi var mıydı? Bilmiyoruz. Son olarak maske, mesafe dışında hijyen (temizlik) ne durumda okullarımızda bu da ayrı bir sorun. Temizlik görevlileri eksikliği yanında, okullarda pandemi eğitimi alan mı var, biz de bilmiyoruz?

12 Ekim itibarıyla 1-2-3-4. Sınıflar ilkokullarda eğitime başlayacak bunun yanında 8. Ve 12. Sınıf öğrencileri de eğitime başlayacak. Okullarımızın öğrenci sayılarını çok yüksek bir çok okulda ikili eğitim yapılmaktadır. İkili eğitim yapılmayan okullarda da sınıf mevcudu ortalamanın üstündedir. Öğretmene ve yardımcı hizmet personeline maska ve siperlik takmalarını isteyerek MEB sorumluluktan kaçamaz. Dünya Sağlık Örgütü çocukların taşıyıcı olduğunu beyan etmiştir. 12. Ekimden itibaren öğretmen ve çalışanlar virüse daha çok yakalanacaklar. Bu bağlamda virüsten daha çok öğretmen ve okulda çalışanlar etkilenencektir.

Kısaca bizler de okullarda eğitim-öğretimden yanayız. Ancak bu koşullarda sürü bağışıklığı ile tüm öğrenci ve öğretmenlerimizin canlarını tehlikeye atmaya kimsenin hakkı yoktur. Bu durumun sonuçlarından en başta MEB ve diğer tüm yönetim birimleri sorumlu olacaklardır.

TÖS Merkez Yürütme Kurulu