Yükseköğretim Kurulu yeni programlar başlatıyor! Açıklamada 10’a yakın yeni program başlatılacağı belirtildi!

Yükseköğretim Kurulu yeni programlar başlatıyor! Açıklamada 10’a yakın yeni program başlatılacağı belirtildi!

Yükseköğretim kurulundan öğrencilere yönelik güzel bir yenilik daha geldi. 10’a yakın program açılacağı söyleniyor. Yükseköğretim kurulu başkanı Erol Özar, "2024'te bilişim teknolojileri ve yapay zeka üzerine 10'a yakın programı ilan edeceğiz.

Bütün programlara da iletişim ve bilişim üzerine iki ana damarı yerleştirmeyi planlıyoruz" diyerek ifade etti.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, akademide "yapay zeka etik mevzuatı" hazırlığı yaptıklarını; üniversitelerde bilişim teknolojileri ve yapay zeka hakkında 10 ‘a yakın bölüm açılacağı söylendi.

Yükseköğretim kurulu başkanı soruları cevapladı

Yapay zeka hakkında açıklamalar birbir geliyor. Dünya genelinde önemli bir yeri olan ve beklenilen düzeyden hızlı gelişen yapay zeka hakkında Erol Özvar "Yapay zeka, Yükseköğretim Kurulunun temel gündem maddelerinden biri haline geldi. İki seneden beri hazırlıkları devam eden yapay zekayla ilgili çalışmalarımızın sonuna geldik." diye konuştu.

Yapay zekanın akademik etik programı hakkında açıklamalar

Özvar, konu hakkında yürüttükleri çalışmalardan birinin "yapay zeka üzerine akademik etik yönetmeliği" konusunda olduğunu belirterek, "Yönetmelik üzerinde çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde üniversitelerimizin yapay zeka uzmanları ve hukukçularla bir araya gelmek suretiyle yapay zeka üzerine akademik etik programı açıklayacağız." bilgisini verdi.

Yapay zekanın çoğunluk olarak yüksek lisans ve doktora hatta lisans öğrencilerinin çoğunlukla kullandıklarını söylüyor.

Erol Özvar şu şekilde devam etti. "Fakat bu kullanımın hiç şüphe yok ki etik, ahlaki çerçevesinin olması gerekiyor. Entelektüel veya fikri mülkiyet hakları bakımından yapay zeka, bütün dünyada tartışılan çok önemli bir konu. Bu bakımdan bizler akademik faaliyetlerde, yapay zeka çalışmalarının engellenmesi, kısıtlanması değil belirli kurallar çerçevesinde teşvik edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu bakımdan, yapay zekanın yasaklanması değil tam aksine kontrollü bir çerçevede bütün akademisyenlerin, öğrencilerin, bilim insanlarının kullanmaları ve üzerine çalışmaları gerektiğine inanıyoruz.Yapay zeka etik mevzuatını bütün üniversitelere şamil kılmak üzere önümüzdeki günlerde kamuoyuyla ve üniversitelerimizle paylaşacağız. Lisans, ön lisans, doktora, yüksek lisans gibi alanlarda bütün öğrencilerimizin yapay zekadan ilgili etik kurallara göre istifade etmelerini isteyeceğiz."

Yükseköğretim kurul başkanı yapay zekanın ileride çoğu mesleklerde işimize yarayacağını be öneminden bahsederek "Üniversitelerde meslek kazandıran programlar bakımından da yapay zekanın ele alınması gerektiğini düşünüyoruz. Önümüzdeki yıl ve sonraki yıllarda, gerek yapay zeka gerekse bilişim teknolojilerine dair ön lisans, lisans, lisansüstünde yeni programlar açmak suretiyle üniversite sınavına girecek adaylarımıza yeni iş alanlarında çalışabilecekleri imkanlar sunmayı planlıyoruz. 2024'te 10'a yakın bilişim teknolojileri ve yapay zeka üzerine programlar ilan edeceğiz ve bunları YKS kılavuzunda muhtelif üniversitelerin çatısı altında adaylara sunacağız. Bu çalışma, Yükseköğretim Kurulunun son yıllarda yapmış olduğu program yenilikleri, geleceğin meslekleri bakımından en önemli çalışmalardan bir tanesini oluşturuyor."dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.