Pikses öğretmenleri hakkını arıyor! Öğretmenler meslek kanuna dahil olmak istiyoruz!

Pikses öğretmenleri hakkını arıyor! Öğretmenler meslek kanuna dahil olmak istiyoruz!

Türk Eğitim Sisteminde Çocuklar İçin Kapsayıcı Eğitimin Desteklenmesi Projesi (PİKTES)’de görev yapan öğretmenler 16 Kasım 2023 Perşembe günü Türk eğitim-sen’i ziyaret etmişlerdi. Ziyaret sonrası neler oldu? Bütün detaylar haberimizde…

Disiplin yönünden 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na, özlük hakları bakımından İşçi Kanunu'na tabi olan PİKTES Öğretmenleri Öğretmenlik Meslek Kanunu’na dâhil edilmeyi, kamu sendikalarına üye olabilmeyi talep ettiler. Bu bizim hakkımız, hakkımızın arkasındayız diyerek haklarını talep ettiler.

İşte gelişmeler ve detayları

Türk Eğitim-Sen Genel Sekreteri Haydar Urfalı, ''Türk Eğitim-Sen olarak her zaman savunduğumuz tek yöntemi kadrolu atamadır. Bu konuyu zaten sosyal medyada, alanlarda, MEB bürokratları ile görüşmelerimizde sıklıkla paydaşlarımıza dile getiriyoruz. Öte yandan ücretli öğretmenlik neredeyse asal öğretmen istihdam modeli haline geldi. Ücretli öğretmenlerimizin aldıkları ücretler de kabul edilebilir değildir. Bu arkadaşlarımızın tamamı, asgari ücretin dahi yarısı kadar bir aylıkla görev yapmaktadırlar.

Bu durum, öğretmenlik hizmetinin haysiyetiyle de bağdaşır bir tablo değildir. Tüm öğretmenlerimiz, mesleğin saygınlığına ve insan haysiyetine yakışır ücret ile çalıştırılmalıdır. Ayrıca bir uzmanlık mesleği olan öğretmenliğin “ücretli” unvanıyla anılması da doğru değildir. Bu konuda da MEB tedbir geliştirmeli ve elzem durumlarda görevlendirilen bu öğretmenlerimizi 657 Sayılı DMK’ya dayalı olarak “Vekil Öğretmen” unvanıyla çalıştırmalıdır.

Yabancı nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu 29 proje ilinde yabancı öğrencilere eğitim veriyorsunuz. Aslında yapılan iş tanımı göz önüne alındığında kadrolu öğretmenler ile aranızda bir fark yok. Hatta sizlerin sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı bölgelerde görev yaptığınız için sorunlarınız var. Bu açıdan bakıldığında; kadrolu bir öğretmenden daha az maaş alıyorsunuz. Bu durumun da düzeltilmesi gerekiyor. Tabi sorunların topyekûn düzeltilmesi için tüm öğretmenlerin istihdam modelinin kadrolu olması gerekir.'' dedi. Türk Eğitim-Sen Genel Sekreteri Haydar Urfalı’nın açıklamaları bitikten sonra toplantı sona erdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

3 Yorum