MEB 01.07.2015 tarihli “İl Dışı İsteğe Bağlı Yer Değişikliği” konulu yazısında tercih sayılarının değiştirilmesine ilişkin bir açıklama yapma gereği duymuştur.

Bu durum da ikinci il dışını bekleyen binlerce öğretmenimiz için adeta umut olmuştur. Henüz il dışı yer değiştirme süreci yeni sonlanmış ve bir sonraki il dışı yer değiştirme işlemlerinin bir yıl sonra olmasına rağmen 1 Temmuz 2015 tarihli bu yazıya gerek görülmesi, ataması yapılmayan ve ikinci il dışını bekleyen 16 bin öğretmenimiz için “haklı” bir beklenti oluşturmuştur. Kılavuza göre yer değişikliği yapan öğretmenler atamalarını iptal ettiremezken ilişik kesme süreci devam ederken MEB isteyen öğretmenin yer değişikliğini iptal edebileceğini duyurmuştu. 
2015 il dışı nakilleri için 42 bin 588 kişi başvurmuştu ve 26 bin736 öğretmenimizin tercihleri doğrultusunda yer değiştirme işlemleri yapılmıştı. 16 bine yakın öğretmenimiz için 1 Temmuz 2015 tarihli yazı doğal olarak “MEB ikinci bir atamaya çıkacak” algısı ve beklentisi oluşturmuştur.
   

 Gürdal KARABIYIK