Öğretmenlerin sorunları ve çözüm önerileri neler?

Öğretmenlerin sorunları ve çözüm önerileri neler?

Öğretmenlerin sorunları ve çözüm önerileri neler?

Dr. Öğr. Üyesi Bekir Yüksel HOŞ’tan öğretmenler nasıl yaşıyor hiç düşündünüz mü? Maaşları İstanbul'da bir ev kirasını karşılamayan bu insanların hangi psikoloji ile çocuklarınızı eğitmesini bekliyorsunuz? İşte sorunlar ve çözüm önerileri…

Hâlâ onlara makul vaadler getirilmedi. Peki bu vaadler ne olabilir? Biraz mantık yapalım.


1-Öğretmen maaşlarını ne yaparsanız yapın, enflasyon karşısında eriyecek, arz/talep ile oluşan kira fiyatlarına mağlup gelecek. Dolayısıyla amaç bunu enflasyona ezdirmemekse hükümetin birçok ödeneği bir öğretmen fonuna alrarılmalı. Tıpkı varlık fonu gibi bu fon, Öğretmenler bankası (eskiden vardı) gibi bir banka ile desteklenmeli.

2-Öğretmenler bankasının tekrar hayata geçirilmesi ile amacı öğretmenin gelirinin, gönencinin artırılması ve emeklilik fonuna ek olarak bir para desteği, toplu para biriktirmek olan bu bankalar ülkede faaliyet göstermeli.

3-Madem her zam enflasyon karşısında eriyor şeyden önce enflasyona karşı bu insanların durumunun korunması için, fiyatları uluslararası bazda artan veya azalan enerji üretimine sabitlenmeli. Öğretmenin parasını lira üzerinden değil, kW üzerinden hesab edeceğiz. Örneğin 1 kW enerji 1,74 lira değil mi? Öğretmenin taban maaşı ve ders saatini yani harcayacağı emeği, enerjiyi de kW saat birimi ile vereceksiniz. Misal 10.000 kW karşılığı maaş mı alıyor? Bir sonraki seneye zam yapılacağı zaman da lira değil 200 kW zam vereceksin. Lira ile zam yok. kW nasıl olsa dünyada bir değeri var. Ülke ülkeye enerjiyi satıyor ve piyasası var. İnsanın harcadığı enerji de kW birimle ücretlendirilmeli.

4-Devletin istatistik kurumu bir hesapla enflasyonu 30-40 puan düşük gösterip o öğretmenin hakkını yiyebilir ve enflasyon oranı hep yanıltıcıdır ama kW asla yanıltılamaz. Yunana enerji satsan da Bulgar'dan enerji alsan da uluslararası bir fiyatı vardır. Altına düşmez.

5-Yapılacak her enerji yatırımında ülkenin geleceği olarak görülen öğretmen, doktor, akademisyen, adkery, polis gibi meslekleri korumak için enerji yatırımcısının açtıracağı trafo bedeli olarak yatıracağı ücret bu fona eklenir. Enerji üretimin arttıkça zam da artar. Vurulan her gaz ve petrol kuyusunda, yapılan her barajda fona %5 hisse şartı eklenir. Karşılığında yatırımcıya verilen enerji alım garantisi süresi uzatılır.

6-Öğretmenlere taşıt desteği konusunda yurtdışından vergisiz taşıt getirme hakkı tanınır ve alacakları sıfır km otomobiller tıpkı ordu yardımlaşma kurumu desteği OYAK gibi vergi ve ötv indirimli şekilde sağlanır. Bunun bir al sat sektörüne dönüşmemesi için de öğretmenlere, doktorlara, polislere ve akademisyenlere 10 sene satmama şartı konur.

7-Üniversite öğrencilerinin darda kalıp onun bunun tarikatı, cemaati ve vakfından burs dilenmemesi, namerde teröriste sapığa muhtaç olmaması için de Türkiye gençlik fonu olacak. Bu fon, havalimanlarında kumbaralardan tut, apartman ve sitelerin aydatlarına dek her yerde "öğrencimi destekliyorum, geleceğimi koruyorum" veya "öğrenciyi desteklemek, vatandaşlık vazifendir" şeklinde sloganlar ile zihinlere kazınır. Türkiye'de 12 milyon bina var ve en az 1 milyonu apartmandır. Her bir apartman, bir öğrenciyi gayet tabi destekleyebilir. Yine kW saat tutarı üzerinden faturalara düşük bir destek tabanı konur ve bu da enerji sabitine eklenir. Çatıları, yolları panelle kaplamak, enerjiyi artırmak zor değil. Fazla mı geldi? Enter konekte sistem var fazlasını sat

8-Öğreten nüfusun elinin rahatlaması temin edildi mi? Gelelim en önemlisine.Türkiye gençlik fonu kurulmasında en önemli maksat şudur: Gençliğin en üretken, en doğubrgan zamanında hayalini karşılamak ve erteletmemek. Belediyelerin tüm ihalelerinden tutun, vatandaşın aldığı araçtan elde edilen vergiye dek bu fon, gençliğe en güçlü desteği veren fon olacak. Katarlı bir genç nasıl devletten ev ve evlilik yardımı alıyorsa bu fon da gençlere evlilik yardımı yapacak. Bazı şeyler bir defalık hibe, bazısı 20 yıllık makul kredi şeklinde olacak. Evlilik ve çocuk desteği, vatandaşlık puanına göre verilecek. Örneğin teröre bulaştı isen destek yok. Ülke gençliğine ÜMİT olun!

Dr. Öğr. Üyesi Bekir Yüksel HOŞ

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum