Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), taslak ders kitapları üzerinde “intihal” analizi yapacak yazılımın geliştirilmesi için ihaleye çıktı.

Gözden kaçırmayın

Merkez Bankası faiz kararını sabit tuttu Merkez Bankası faiz kararını sabit tuttu

Milli Eğitim Bakanlığı, “Ders kitaplarının incelenmesinde kullanılacak benzerlik tespit yazılımı geliştirilmesine ilişkin hizmet alımı” ihalesi açtı. İhalenin teknik şartnamesinde, yazılımın amaçları şöyle sıralandı:

“Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın kendisine inceleme ve değerlendirme işlemleri için gönderilen kitapların benzerlik ve intihal tespitini yapacak, idarenin kitap inceleme modülü ile entegre çalışacak, aynı zamanda Bakanlığın diğer amaçlarına da hizmet sunacak bir benzerlik/intihal değerlendirme yazılımı ihtiyacını karşılanmasını amaçlar.”

Şartnamede, ayrıca şu ifadeler kullanıldı:

“Benzerlik tespit programı, idarenin belirleyip dilediği zaman değiştirebileceği kelime sözlüğünü kapsamlı ve bu sözlükte geçen kelimeleri de raporun içinde başka bir kısım olarak gösterebilmelidir. Bu sözlükte var olan kelimelerin dokümanda yer alma sayısı ve yerleri doküman üzerinde takip edilecek şekilde gösterebilmelidir.

İdare tarafından sisteme girilecek FETÖ ve diğer terör örgütlerinin sık kullandığı kelimeler listesi ve argo kelimeler listesi, taranan taslak ders kitabı ve ek dokümanlarda test edilip kelimelerin geçtiği yerler işaretlenerek kelimelerin her bir dokümandaki tekrarlama sayısı görülebilmelidir.”

Açık ihaleye, 28 Şubat 2022 tarihine kadar teklif verilebilecek.